Kolej na Podróż

Pociągiem z Bydgoszczy – 12 miejsc na wycieczkę jednodniową

Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego i dobra baza wypadowa do wycieczek koleją. Dojazd pociągiem z Bydgoszczy do wielu interesujących miejsc zajmuje 2-3 godziny, przy czym w artykule wymieniłem tylko te miejsca, do których dojedziemy pociągami regionalnymi w ciągu dwóch godzin, dlatego nie ma tu Poznania i Trójmiasta.

Poza wymienionymi miejscami w sezonie letnim można rozważyć wycieczkę do Białośliwia na trasie z Bydgoszczy do Piły. W wybrane weekendy kursuje tam Wyrzyska Kolej Wąskotorowa z Białośliwia Wąskotorowego do oddalonej o 6 kilometrów Pobórki Wielkiej. Czas przejazdu to wprawdzie tylko 20 minut w jedną stronę, ale to duża atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Pociągiem z Bydgoszczy – spis treści

1. Kierunek Grudziądz
2. Kierunek Toruń i Włocławek
3. Kierunek Gniezno
4. Kierunek Chojnice
5. Kierunek Tczew

Strona główna —> Pociągiem po Polsce

Zastrzeżenie

Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

1. Pociągiem z Bydgoszczy – kierunek Grudziądz

Planując wycieczkę pociągiem z Bydgoszczy warto odwiedzić Grudziądz, zatrzymując się wcześniej w Ostromecku. Należy pamiętać, że czasami przewozy pasażerskie na linii kolejowej prowadzącej do Bydgoszcza mogą zostać okresowo zawieszone; w województwie kujawsko-pomorskim różnie bywa z rozkładami jazdy i połączeniami.

Ostromecko – na prawym brzegu Wisły, zaledwie 3 kilometry od Bydgoszczy, znajduje się Ostromecko z bardzo ładnym zespołem pałacowo-parkowym. Na zespół składają się dwa pałace z parkiem. Starszy pałac, wybudowany w stylu rokokowym, pochodzi z około 1730 roku i dawniej należał do kasztelana Bogdana Mostowskiego. Z powodu długów przeszedł w ręce Schoenbornów. Drugi z pałaców wybudowano w stylu klasycystycznym w latach 1832-1848. Według legendy w parku pogrzebany jest koń ze złotą szczęką.

Grudziądz – miejscami przygnębiające i zaniedbane miasto, warte odwiedzenia ze względu na zabytki oraz sieć tramwajową. Najważniejsze zabytki Grudziądza to zespół zabytkowych spichlerzy nad skarpą wiślaną. Spichlerze, które tworzą piękną panoramę, były na przestrzeni wieków niszczone przez pożary i działania wojenne. Najstarszy pochodzi z latach 1346-1351. Obecnie mieści się w nich Muzeum im. ks. Władysława Łęgi. Oddziały muzeum mieszczą się także w zespole dawnego opactwa Benedyktynek i wieży Klimek – pozostałości po dawnym zamku, zaadaptowanej na wieżę widokową. Zachowała się część murów miejskich. Z zabytków sakralnych należy wymienić kościół pw. św. Mikołaja, kolegium jezuickie i kościół św. Franciszka Ksawerego.

Grudziądz

Grudziądz (fot. dreamstime.com)

2. Kierunek Toruń i Włocławek

Toruń to chyba najlepsze miejsce na jednodniową wycieczkę pociągiem z Bydgoszczy, jak również doskonałe miejsce na wycieczkę weekendową i bardzo dobra baza wypadowa. Jeśli chodzi o Włocławek, to można sobie darować. Osoby wysiadające w Aleksandrowie Kujawskim mogą się przesiąść na busa do Ciechocinka, znanego uzdrowiska. Od lat mówi się o reaktywacji pociągów do Ciechocinka, jednak trudno powiedzieć, czy do niej dojdzie i czy będzie to reaktywacja na stałe.

Toruń – miasto obowiązkowe do odwiedzenia ze względu na bardzo dobrze zachowany Zespół Staromiejski. Z dworca głównego trzeba kawałek przejść, bliżej jest dworzec Toruń Miasto. Piękne budynki, malownicze zaułki, ciekawe miejsca – w skrócie po centrum Torunia możemy spacerować godzinami. Sercem miasta jest Rynek Staromiejski z okazałym ratuszem (dostępna wieża widokowa). Najważniejsze zabytki to kościół św. Jana Chrzciciela i i św. Jana Ewangelisty, gotycki kościół parafialny św. Jakuba, dawny klasztor Franciszkanów, Krzywa Wieża – odchylona od pionu o 1,4 m średniowieczna baszta obronna; jedna z dziewięciu zachowanych baszt. Jeśli chodzi o muzea, należy wymienić Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika. W budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, przy dworcu autobusowym, mieści się Muzeum Twierdzy Toruń. W sezonie letnim można popływać statkami po Wiśle.

Włocławek – miasto przeciętne pod względem architektonicznym. Warto zobaczyć gotycką katedrę Wniebowstąpienia NMP (1340-65, przebudowana w XIX wieku), kościół św. Witalisa i kościół św. Jana. Ładnie wygląda także Pałac Biskupi, ale nie jest uostępniony dla turystów. Można zwiedzić Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (kolekcja włocławskiego fajansu) oraz Muzeum Etnograficzne (wystawy lokalnego rzemiosła). Wizytę można zakończyć spacerem po bulwarze nad Wisłą. Poza centrum słynna tama.

Toruń

Panorama Torunia (fot. Krzysztof Belczyński, CC-BY-SA, flickr.com)

3. Kierunek Gniezno

Warto wybrać się pociągiem z Bydgoszczy w stronę Gniezna, ewentualnie dalej do Poznania, jeśli komuś wystarczy czasu. Wielka szkoda, że raczej nie ma szans na reaktywację pociągów do Żnina, bo w okolicach tego miasteczka znajdziemy szereg atrakcji nie tylko kolejowych. W trakcie opracowywania artykułu w Inowrocławiu była konieczna przesiadka.

Inowrocław – miasto uzdrowiskowe, takie sobie, jeśli chodzi o architekturę centrum. Jeżeli zdecydujemy się przyjechać do Inowrocławia, należy skorzystać z oferty dwóch parków solankowych oraz miejscowych term. Odległość z dworca kolejowego do parków jest dość duża. Warto także zwrócić uwagę na mury kościoła pw. Najświętszej Marii Panny (budowa od 1180 roku do początku XIII wieku), gdzie znajdziemy tajemnicze maski i wizerunki bestii.

Gniezno – pierwsza stolica Polski z licznymi zabytkami sakralnymi, z których najważniejsza jest katedra z udostępnioną wieżą widokową. Warto odwiedzić także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niedawno wytyczono szlak królików prowadzący pomiędzy najważniejszymi atrakcjami Gniezna. Miłośnicy kolei powinni zobaczyć miejscową parowozownię, a w sezonie przejechać się króciutką trasą pozostałą po niegdyś doskonale prosperującej Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Centrum i największe atrakcje położone są w spacerowej odległości od dworca kolejowego.

Z Gniezna wypadałoby podjechać autobusem nad Ostrów Lednicki i do skansenu w Dziekanowicach.

Gniezno

Widok na katedrę w Gnieźnie.

4. Kierunek Chojnice

Kolejny kierunek na wycieczkę pociągiem z Bydgoszczy to Chojnice. Miasto mało znane, lecz interesujące, również jako baza wypadowa do wycieczek kolejowych.

Tuchola – miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem. W samej Tucholi można co najwyżej zobaczyć rynek, lecz miasto jest dobrą bazą do pieszych wycieczek po Borach Tucholskich. W miasteczku działa niewielkie Muzeum Borów Tucholskich.

Chojnice – mało popularne miasto z ładnym centrum oddalonym o około półtora kilometra od dworca kolejowego. Zwracają ornamenty roślinne i zwierzęce na niektórych elewacjach. Pomieszczenia Bramy Człuchowskiej i kilku innych elementów dawnych fortyfikacji zajmuje Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Z zabytków sakralnych wyróżniają się bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, zbudowana w połowie XIV w., oraz położony po sąsiedzku kościół Zwiastowania NMP. W sezonie letnim można podjechać autobusem podmiejskim nad Jezioro Charzykowskie.

Piętnaście minut jazdy autobusem lub pociągiem (tych drugich jest jak na lekarstwo) leży Człuchów. Do miasta można przyjechać na chwilę zwiedzić Muzeum Regionalne w pozostałościach po dawnym zamku lub wypocząć nad jeziorem.

Chojnice

Rynek w Chojnicach (fot. dreamstime.com)

5. Kierunek Tczew (pociąg + bus)

Jadąc pociągiem z Bydgoszczy w kierunku Tczewa mijamy sporo stacji, z których kiedyś można było dojechać małych i trochę większych miejscowości. Ramy czasowe artykułu nie pozwolą na opisanie Trójmiasta, natomiast po drodze znajduje się kilka miejsc, w których warto się zatrzymać. W wykazie uwzględniłem także miasta Świecie i Chełmno, dokąd dojedziemy busami – busy do Świecia jeżdżą ze stacji Terespol Pomorski, ze Świecia należy kontynuować podróż busem do Chełmna. Do Chełmna prowadzi także ścieżka rowerowa, dojeżdżają tu też autobusy z Grudziądza.

Świecie (dojazd busem) – miasto znane z zamku położonego w widłach rzek Wdy i Wisły, wzniesionego w latach 1335-1350 i przez długi czas popadającego w ruinę. Obecnie krzywa wieża zamku została udostępniona turystom. Dzisiejsze Świecie położone jest daleko od Wisły – zostało przeniesione po jednej z wielu katastrofalnych powodzi w latach 1858-1885. Po starej lokalizacji pozostał kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św Stanisława z drugiej połowy XIV wieku oraz fragmenty murów miejskich. W dzisiejszym centrum można zwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej. Pomiędzy Świeciem a Sartowicami rozpościerają się Czarcie Góry, tzw. „Diabelce” – strome zbocza poprzecinane jarami, wzdłuż których utworzono szlak turystyczny z punktami widokowymi.

Chełmno (dojazd busem) – ładne miasteczko, promujące się jako „Miasto Zakochanych”; w dawnych czasach należało do Związku Hanzeatyckiego. Posiada jeden z największych rynków w Polsce, w ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej i punkt informacji turystycznej. W obrębie murów miejskich zachowało się sporo kościołów, najważniejszy z nich to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1280-1320). Prawie w całości zachowały się mury miejskie, od strony północnej i wschodniej przylegają do nich zrewitalizowane Planty. Na Plantach dla miłośników historii przygotowano Park Miniatur Zamków Krzyżackich, udostępniony bezpłatnie. W Chełmnie zachował się budynek dawnego dworca kolejowego, ale raczej nie dojadą tu już pociągi.

Pelplin – w miasteczku warto zobaczyć zespół opactwa Cystersów z bazyliką katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Diecezjalnym.

Tczew – przeciętne miasto, centrum oddalone o około 15 minut piechotą od dworca. Z daleka można zobaczyć zabytkowe mosty kolejowe nad Wisłą, w tym monumentalny, zamknięty już most drogowo-kolejowy. Centrum przeciętne, ładny budynek Poczty Polskiej, kilka kościołów i zrewitalizowany bulwar nad Wisłą. Z instytucji muzealnych można zwiedzić, jeśli ktoś lubi tematykę rzeczno-żeglugową, Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Wisły – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Miłośnicy archeologii kolejowej powinni wybrać się na spacer śladem zlikwidowanej linii kolejowej Twarda Góra – Nowe (6 km) – zachował się budynek dawnego dworca w Nowem, jak również śladem linii kolejowej Morzeszczyn – Gniew (11 km); w trakcie opracowywania artykułu zachowało się niemal kompletne torowisko oraz budynek dawnego dworca w Gniewie (pełni funkcje mieszkalne). W Gniewie można też zobaczyć część zamku udostępnioną do zwiedzania (większa część została zaadaptowana na hotel).

Pelplin

Pelplin w województwie pomorskim (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: