Koszalin to dawne miasto wojewódzkie i stacja przesiadkowa na autobusy (lub w sezonie pociągi do Mielna) dla osób przyjeżdżających z całej Polski pociągami nad morze. Miasto posiada szereg połączeń kolejowych umożliwiających zaplanowanie wycieczki jednodniowej pociągiem z Koszalina. W artykule krótko przedstawiłem propozycje takich wycieczek, przy czym czas dojazdu regionalnym pociągiem z Koszalina do miejsca docelowego powinien zmieścić się w czasie około dwóch godzin w jedną stronę, dlatego na liście nie znalazła się np. Gdynia. Do kilku miejsc trzeba dojechać z przesiadką.
Pociągiem z Koszalina – spis treści:
1. Kierunek Lębork
2. Kierunek Kołobrzeg i dalej
3. Kierunek Szczecin
Strona główna —> Pociągiem po Polsce
Zastrzeżenie |
---|
Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt. |
1. Kierunek Lębork
Dużo osób wybiera podróż pociągiem z Koszalina w kierunku Trójmiasta. Jeśli chcielibyśmy zaplanować wycieczkę jednodniową w Trójmieście, konieczne będzie skorzystanie z pociągów pospiesznych, natomiast pociągami regionalnymi dojedziemy do Lęborka. W sezonie kursują także pociągi z Lęborka do Łeby, ale trudno przewidzieć, czy będą to tylko pociągi pospieszne, czy również osobowe. W opisywanym kierunku możliwe jest zaplanowanie dużej liczby podróży, aczkolwiek nie zawsze pociągami bezpośrednimi.
Darłowo – przez cały rok do Darłowa kursują pociągi regionalne ze Słupska; w przypadku podróży z kierunku Koszalin konieczna jest przesiadka w Sławnie. Darłowo – ładne, spokojne i przyjemne miasteczko. Wizytówką Darłowa jest wyremontowany i udostępniony do zwiedzania Zamek Książąt Pomorskich, ale każdemu powinno spodobać się centrum z ładnym rynkiem i zachowanymi kamieniczkami. Inne zabytki to Kościół Mariacki z XIV wieku oraz pozostałości dawnych obwarowań. Można zobaczyć także Osadę Historyczną, dla rodzin z dziećmi przygotowano Ogród-Labirynt oraz aquapark. Istnieje możliwość zwiedzenia latarni osiągającej wysokość 21 metrów.
Z Darłowa można się wybrać busem do pobliskiego Darłówka, gdzie atrakcją są plaże, pozostałości po fortyfikacjach w postaci Nadmorskiej Baterii Zaporowej, park linowy, latarnia morska, można się też wybrać w rejsy statkami.
Słupsk – średniej wielkości miasto, którego symbolem jest ratusz, gdzie wewnątrz zwracają uwagę witraże i malowidła poświęcone historii miasta. W Zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku mieści si Muzeum Pomorza Środkowego, znane z bogatej kolekcji dzieł Witkacego. Częścią kompleksu zamkowego jest Brama Młyńska oraz spichlerz. Zachowały się fragmenty murów obronnych z bramami miejskimi.
Niedawno przywrócono całoroczne połączenie kolejowe Słupska z Ustką. Ustka to popularna miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko. Zachowały się dawne domy rybackie o konstrukcji szachulcowej, jak również zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku. Można zobaczyć także kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i zakład przyrodoleczniczy z początku XX wieku. Na terenie Ustki działają obecnie cztery muzea – Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Bursztynu, Muzeum Minerałów i Muzeum Chleba. Na obrzeżach miasta można skorzystać z usług rodzinnego parku rozrywki MegaLandia.
Lębork – nieduże miasto; kilka interesujących miejsc w centrum miasta. Wizytówką miasta jest Zamek Krzyżacki, który w trakcie opracowywania artykułu był niedostępny do zwiedzania. W kamienicy z 1910 roku warto zwiedzić zbierające bardzo dobre recenzje Muzeum w Lęborku. W mieście znajduje się także Sanktuarium św. Jakuba położone na trasie Pomorskiej Drogi św. Józefa. Niedawno zrewitalizowano zachowane fragmenty obwarowań miejskich. Godny uwagi jest także ratusz z 1900 roku oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Z Lęborka w sezonie letnim można dojechać pociągiem również do Łeby. To popularna miejscowość wypoczynkowa z pięknymi plażami i ciekawymi okolicami (dokąd już nie dojeżdżają pociągi). Największe atrakcje miasta to ruiny kościoła św. Mikołaja z 1286 roku, zniszczonego przez sztorm w 1570 r., stary cmentarz ewangelicki, Aleja Prezydentów RP z brązowymi odlewami dłoni wszystkich polskich prezydentów po 1989 r. oraz dom przy ulicy Kościuszki 86 – najstarszy dom w Łebie. W okolicy Słowiński Park Narodowy oraz skansen w Klukach. Bardziej komercyjne atrakcje to Ogród-Labirynt, a także Muzeum Motyli.
2. Pociągiem z Koszalina – kierunek Kołobrzeg i dalej
Pociągiem z Koszalina dojedziemy także do Kołobrzegu. Jeszcze kilka lat temu mówiło się o likwidacji pociągów osobowych na tej linii, w trakcie opracowywania artykułu sytuacja znacznie się poprawiła, ale nie wiadomo, co będzie dalej. Do Kołobrzegu można dojechać przez Ustronie Morskie lub przez Białogard i Karlino. W Kołobrzegu można się przesiąść na pociąg Kołobrzeg – Szczecin, aby zobaczyć dwa położone niedaleko miasteczka: Trzebiatów i Gryfice.
Ustronie Morskie (fakultatywnie) – popularna miejscowość wypoczynkowa. Centrum i plaże oddalone ok. 15 minut piechotą od stacji kolejowej. Ładne molo, przyjemne plaże, przy brzydkiej pogodzie można popływać na basenie.
Kołobrzeg – popularne miasto wypoczynkowe. Pomimo zniszczeń z 1945 roku miejsce warte odwiedzenia za sprawą interesujących muzeów. Z obiektów architektonicznych godna uwagi jest latarnia morska o wysokości 26 metrów przy porcie, odbudowana po wojnie Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, XVII-wieczny spichlerz, gotycka Baszta Prochowa z XIV i ratusz. Historię miasta poznamy w dwóch muzeach: prowadzonym przez pasjonatów Muzeum Kołobrzeskim „Patria Colbergiensis” oraz w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Oręża Polskiego – oddział Muzeum Miasta Kołobrzeg. W Kołobrzegu zaczyna się trasa rowerowa do Wałcza, poprowadzona w większości po starotorzu zlikwidowanych linii kolejowych.
Trzebiatów – nieduże miasteczko położone nad Regą z całkiem ładnym rynkiem. Zachowały się fragmenty murów obronnych, najważniejszy zabytek to gotycki kościół, obecnie Sanktuarium Macierzyństwa NMP, z 89-metrową wieżą. W lecie wieża dostępna jest dla turystów. Inny cenny zabytek to Baszta Kaszana z XIV w. . Z kolei trzebiatowski dwuskrzydłowy pałac z XVIII wieku został zaadaptowany na siedzibę Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, a część pomieszczeń zaadaptowano na niewielkie muzeum przedstawające dzieje miasta i okolic.
Gryfice – stacja początkowa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, z której w lecie raz dziennie kursują pociągi do popularnych nadmorskich miejscowości. Na stacji Gryfice wąskotorowe działa Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Z zabytków należy wymienić kościół Mariacki.
3. Kierunek Szczecinek
Z Koszalina możemy także dojechać pociągiem do Szczecinka. W trakcie opracowywania artykułu kursowały pociągi Koszalin – Poznań przez Szczecinek, natomiast może się zdarzyć, że w okresach obowiązywania rozkładów jazdy w przyszłości, będzie konieczna przesiadka w Białogardzie.
Białogard (fakultatywnie) – przeciętne miasteczko z dworcem kolejowym o konstrukcji szachulcowej i niewielkim centrum, gdzie zobaczymy między innymi fragment dawnych murów miejskich, gotycki kościół Narodzenia NMP z początku XIV wieku, Bramę Wysoką, zabytkowe spichlerze i kamieniczki. W miejskiej bibliotece działa Izba Tradycji Regionalnej.
Świdwin – nieduże centrum. Wizytówką miasta jest odrestaurowany Zamek Joannitów, na terenie którego urządzono kawiarnię, punkt informacji turystycznej i nieduże muzeum. Warto zobaczyć choćby z zewnątrz. Z innych zabytków należy wymienić Bramę Kamienną.
Ze Świdwina możemy jechać dalej do Stargardu – średniej wielkości miasta w województwie zachodniopomorskim. Niemal cała zabytkowa zabudowa została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wśród blokowisk zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, między innymi kościół pw. NMP Królowej Świata, kościół Przemienienia Pańskiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawne bramy miejskie – Młyńska i Pyrzycka, baszty Jeńców i Tkaczy, Arsenał, pojedyncze zabytkowe budynki. Na przedmieściach cmentarz wojenny. Dobre opinie zbiera nowy oddział Muzeum Regionalnego. Osobiście miasto nie podobało mi się, natomiast wśród blogerów dominują zachwyty.
Podborsko (fakultatywnie) – kilka kilometrów od przystanku kolejowego (4-6 km w zależności od trasy) znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Zimnej Wojny. Propozycja dla podróżujących z rowerami lub osób, których nie zraża konieczność długiego spaceru.
Tychowo (fakultatywnie) – miejscowość znana z ogromnego głazu narzutowego, znajdującego się przy kościele parafialnym. Obwód głazu to 44 metry, długość 14 metrów i wysokość 4 metry. Jak twierdzą badacze, głaz „Trygław” był dawniej miejscem kultu pogańskiego.
Szczecinek – średniej wielkości miasto malowniczo położone nad jeziorem i popularne wśród turystów. Węzeł kolejowy. Najważniejszy budynek to Zamek Książąt Pomorskich zaadaptowany na hotel i restaurację. Całkiem ładne centrum, ale ogólne wrażenie psuje zabetonowany rynek. Można zobaczyć Muzeum Regionalne i Muzeum Wału Pomorskiego – muzeum wojskowości na obrzeżach miasta. Duże możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą lub w okolicy.
Można zaplanować sobie również kółeczko kolejowe z Koszalina do Szczecinka przez Białogard, następnie ze Szczecinka do Słupska przez miasto i powrót do Koszalina.
Pociągiem z Koszalina – podsumowanie
W artykule zestawiłem najciekawsze miejsca do podróży pociągiem z Koszalina na wycieczkę jednodniową. Wykaz nie uwzględnia sezonowych pociągów weekendowych Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, która sama w sobie jest atrakcją.