Lublin to stolica województwa lubelskiego. Miasto położone przy linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą polsko-ukraińską od kilku lat notuje wzrost liczby turystów, natomiast jako baza wypadowa do wycieczek kolejowych wypadało do niedawna bardzo słabo. Wraz ze wzrostem ruchu turystycznego kolej w województwie lubelskim wydaje się wracać do łask, aczkolwiek jest jeszcze wiele do zrobienia. Pociągiem z Lublina dostaniemy się tylko do kilku interesujących miejsc, natomiast atrakcje w okolicy tych miejsc dostępne są dla podróżujących rowerem lub busem.
W artykule opisałem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Lublina przy uwzględnieniu czasu dojazdu dwóch godzin pociągami regionalnymi. W kierunku Zamość pociągi bardzo często są przeładowane. Tutejsze tereny są bardzo popularne wśród rowerzystów, więc również rowerzyści mogą zajmować sporo miejsca w pociągu (są ograniczenia, tylko czy ktoś ich przestrzega?)
Pociągiem z Lublina – spis treści
1. Kierunek Chełm
2. Kierunek Puławy
3. Kierunek Zamość
4. Kierunek Lubartów
Strona główna —> Pociągiem po Polsce
1. Kierunek Chełm
Minkowice (dla miłośników kolei) – miejsce na krótki przystanek dla miłośników kolei. Warto zobaczyć piękny z zewnątrz drewniany dworzec kolejowy.
Podzamcze (fakultatywnie) – w pobliżu przystanku kolejowego położony jest zaniedbany zespół parkowo-pałacowy. Miejsce z dużym potencjałem, czekające na lepsze czasy.
Chełm – pociągiem z Lublina można dość szybko dojechać do Chełma. Chełm to bardzo dobre miejsce na wycieczkę jednodniową z Lublina. W mieście znajduje się kilka interesujących zabytków i atrakcji. Najważniejsze z nich to Podziemia Kredowe – podziemna trasa turystyczna po dawnych nielegalnych wyrobiskach kredowych pod centrum Chełma. Historię miasta prezentuje Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Miasto znane jest głównie z zabytków sakralnych, szczególnie ze wzniesionej na Górze Chełmskej bazyliki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pięknym wnętrzem zachwyca natomiast położony w pobliżu rynku kościół pw. Rozesłania św. Apostołów. Ciekawostą architektoniczną jest osiedle kolejowe „Dyrekcja” wybudowane w połowie lat dwudziestych XX wieku. Przeznaczone dla 50 tysięcy mieszkańców osiedle miało powstać na planie orła.
Chełm – najciekawsze miejsca i atrakcje
2. Kierunek Puławy
Trasa Lublin – Puławy teoretycznie powinna być bardzo popularna wśród planujących wycieczkę jednodniową pociągiem z Lublina, jednak do wielu miejsc trzeba dojechać autobusami, ponieważ stacje położone są daleko od centrum (Nałęczów) lub kolej nie dociera do najatrakcyjniejszych miejsc.
Nałęczów – popularne uzdrowisko. Dworzec kolejowy położony jest we wsi Drzewiec, około 4 kilometrów od najważniejszych atrakcji Nałęczowa. Koło dworca kolei normalnotorowej znajduje się nieczynna obecnie stacja Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej. Podczas wizyty w Parku Zdrojowym można wybrać się do pijalni czekolady oraz pijalni wód mineralnych. Pamiątką po pisarzach, którzy upodobali sobie to miejsce na przełomie XIX i XX wieku są liczne drewniane wille. Dwie wille są siedzibą muzeów poświęconych jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich – Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa.
Puławy – miasto znane z zakładów azotowych. W sercu miasta warto zobaczyć Park Czartoryskich powstały w czasach, kiedy Puławy nazywano „Polskimi Atenami”. Najważniejszy obiekt w parku to Pałac Czartoryskich, siedziba Muzeum Czartoryskich. Spośród zabytkowych obiektów i budowli na terenie parku wyróżnia się Świątynia Sybilli z lat 1798 – 1801, wybudowana na wzór świątyni Westy w Rzymie.
Pociągiem z Lublina dojedziemy do Puław, natomiast do okolicznych atrakcji dojedziemy rowerem, busem lub autobusami MZK Puławy (dostępny jest bilet 24-godzinny). Warto wybrać się do znanego turystom w całym kraju Kazimierza Dolnego (piękny rynek i warte odwiedzenia oddziały Muzeum Nadwiślańskiego), popularnej wśród artystów dzielnicy Kazimierza Dolnego – Mięćmierza, a także zobaczyć ruiny zamku w Janowcu.
3. Kierunek Zamość
Jak pisałem, pociągi do Zamościa często są przepełnione. Na trasie kursują spalinowe zespoły trakcyjne.
Krasnystaw – bardzo dobre opinie zbiera tutejsze Muzeum Regionalne. Warto także zobaczyć kościół pw. Franciszka Ksawerego i rynek. Wszystkie atrakcje znajdują się obok siebie, blisko przystanku kolejowego Krasnystaw Miasto.
Zamość – jedno z najpiękniejszych polskich miast, założone przez Jana Zamoyskiego pośród łąk, lasów i bagien. Zachwyca piękny rynek z ratuszem i kamieniczkami ormiańskimi, zachowały się także mury Twierdzy Zamość. We wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO warto także zwiedzić zabytki sakralne – katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła oraz kościół św. Mikołaja z XVII wieku. Podczas wizyty w Zamościu powinniśmy także odwiedzić Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego, Muzeum Zamojskie poświęcone historii miasta i regionu, ewentualnie prywatne Roztoczańskie Muzeum PRL-u.
4. Pociągiem z Lublina – kierunek Lubartów
Ostatnia z propozycji na wycieczkę pociągiem z Lublina to Lubartów.
Lubartów – wizytówką miasta jest Pałac Sangusków otoczony parkiem miejskim, w ostatnim czasie wyremontowany. Park miejski został poddany rewitalizacji. Niestety, pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz, ponieważ pomieszczenia zajmuje Starostwo Powiatowe. W położonej kilka kilometrów od Lubartowa Kozłówce znajduje się jedna z największych atrakcji województwa lubelskiego – zadbany zespół pałacowo-parkowy z pierwszej połowy XVIII wieku. Zbudowany przez ród Bielińskich, do 1944 roku był reprezentacyjną siedzibą Zamoyskich. Obecnie zaadaptowany na Muzeum Zamoyskich.