Władysławowo to popularna miejscowość wypoczynkowa z bardzo ładnymi plażami. Położona jest przy linii kolejowej Gdynia – Hel, jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Władysławowo to również węzeł przesiadkowy dla wczasowiczów, którzy będą kontynuować podróż autobusami do innych nadmorskich miast. W artykule przedstawiłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Władysławowa do miejsc, do których dojedziemy pociągami regionalnymi w ciągu dwóch godzin, przy czym w jednym przypadku konieczna jest przesiadka. Należy pamiętać, że w sezonie letnim i w weekendy poza sezonem pociągi są bardzo zatłoczone.
Pociągiem z Władysławowa – spis treści
1. Kierunek Hel
2. Kierunek Trójmiasto
3. Kierunek Słupsk
Strona główna —> Pociągiem po Polsce
Zastrzeżenie |
---|
Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt. |
1. Kierunek Hel
Najpopularniejszy kierunek jednodniowych wycieczek pociągiem z Władysławowa. Około pół godziny jazdy, tłum ludzi jadących do Helu i później wracających, bardzo ładne widoki z pociągu. W zasadzie poza Helem nie ma miejsc godnych polecenia, ewentualnie można zatrzymać się w Jastarni i Juracie, ale plaże przecież są również we Władysławowie, więc nie wiem, czy ma to sens.
Jastarnia – miejscowość wypoczynkowa, można zobaczyć neogotycki kościół Nawiedzenia NMP z 1932 r., którego elementy wyposażenia nawiązują do stylu okrętowego, a także czynną w sezonie jedną z tradycyjnych chat rybackich.
Hel – stacja końcowa. Ładne plaże, obowiązkowe punkty pobytu w Helu to Muzeum Obrony Wybrzeża z czynną sezonowo krótką linią kolei wąskotorowej, fokarium, można też rozważyć wizytę w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, urządzonym w nieczynnym kościele. Z Helu w sezonie odpływają promy do Trójmiasta, więc można rozważyć także wycieczkę do Helu pociągiem, promem do Trójmiasta i powrót pociągiem.
2. Kierunek Trójmiasto
Z Władysławowa pociągiem dojedziemy do Trójmiasta, ale zdecydowana większość osób wybiera wycieczki pociągiem z Trójmiasta na Półwysep Helski. Bardzo ładne widoki na Zatokę Pucką za Puckiem.
Puck – przyjemne miasto, również może posłużyć jako baza wypadowa, o ile znajdziemy niedrogie noclegi. Sercem miasta jest prostokątny, zabetonowany rynek. Warto zobaczyć kościół św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Ziemi Puckiej z kilkoma oddziałami.
Gdynia – stosunkowo młode miasto, na pierwszy rzut oka mało interesujące. Piękny dworzec Gdynia Główna, w drodze nad morze warto przyjrzeć się budynkom – znajdziemy sporo przykładów tzw. budownictwa okrętowego. Najważniejszy z nich to tzw. „Bankowiec”. Jedno z trzech polskich miast, w którym kursują trolejbusy. Najciekawsze atrakcje znajdują się przy Skwerze Kościuszki – udostępniony do zwiedzania słynny żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt ORP „Błyskawica”. W pobliżu także nowoczesne Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Dla miłośników transportu atrakcją może być krótki przejazd kolejką linowo-terenową na Kamienną Górę. Koło Skweru Kościuszki rozpoczyna się promenada prowadząca aż do Sopotu.
Gdańsk – miasto z wieloma atrakcjami architektonicznymi i muzealnymi. Z dworca głównego do Śródmieścia idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stare Miasto – warto zwrócić uwagę na dawny ratusz oraz wstąpić do nowoczesnego, nie tak dawno utworzonego Muzeum Bursztynu. Zwiedzanie Śródmieścia jest bardzo łatwe – wystarczy trzymać się ulic Długiej i Długiego Targu, aby dojść nad Motławę i podziwiać słynną panoramę Gdańska. Warto również pospacerować po okolicznych uliczkach. Śródmieście zostało starannie odbudowane po zniszczeniach wojennych. Kamienice zachwycają, najważniejsze zabytki to Bazylika Mariacka, ratusz, kościół św. Mikołaja, kościół św. Katarzyny, Dwór Artusa zaadaptowany na Muzeum, słynny Żuraw nad Motławą (również zaadaptowany na Muzeum) i wiele innych.
Gdańsk posiada bogatą ofertę muzealną. Na pewno nie zdążymy zwiedzić wszystkich najważniejszych muzeów w ciągu jednego dnia. Najważniejsze muzea, które powinniśmy uwzględnić w pierwszej kolejności to wspomniane wcześniej Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Morskie, niewielkie Muzeum Poczty Polskiej i Muzeum Narodowe. W innych częściach miasta warto zobaczyć Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, opactwo w Oliwie i położony niedaleko ogród zoologiczny. Miasto na dłuższy pobyt, lecz także bardzo drogie.
Sopot – popularna miejscowość wypoczynkowa. Dworzec kolejowy przypominający galerię handlową (zachowano zabytkowy, stylowy peron), z dworca bardzo blisko do Monciaka – deptaku prowadzącego nad słynne molo. Po drodze mijamy kościół św. Jerzego i Krzywy Domek. Przy molo warto zwrócić uwagę na zakład balneologiczny i piękny Grand Hotel oraz latarnię morską. W różnych częściach Sopotu natrafimy na zabytkowe wille, chętni mogą zwiedzić też grodzisko. Bardzo wysokie ceny.
3. Kierunek Słupsk
Trzecia propozycja wycieczki pociągiem z Władysławowa wymaga przesiadki na stacji kolejowej w Redzie. Jeśli starczy czasu, ze Słupska można podjechać pociągiem do Ustki, ale ze względu na ramy czasowe nie uwzględniłem jej w artykule.
Wejherowo – kaszubskie miasto z zaskakująco zadbanym centrum i ładnym rynkiem, przy którym zachował się kościół św. Trójcy z 1755 r. z późnobarokowymi ołtrzami i ratusz z 1908 r. Najbardziej znaną atrakcją Wejherowa jest kalwaria z 26 stacjami ufundowana przez założyciela miasta – Jakuba Wejherta w połowie XVIII wieku. W parku miejskim można zobaczyć Pałac Przebendowskich, obecnie siedzibę Muzeum Piśmiennnictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Lębork – nieduże miasto; kilka interesujących miejsc w centrum miasta. Wizytówką miasta jest Zamek Krzyżacki, który w trakcie opracowywania artykułu był niedostępny do zwiedzania. W kamienicy z 1910 roku warto zwiedzić zbierające bardzo dobre recenzje Muzeum w Lęborku. W mieście znajduje się także Sanktuarium św. Jakuba położone na trasie Pomorskiej Drogi św. Józefa. Niedawno zrewitalizowano zachowane fragmenty obwarowań miejskich. Godny uwagi jest także ratusz z 1900 roku oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Słupsk – średniej wielkości miasto, którego symbolem jest ratusz, gdzie wewnątrz zwracają uwagę witraże i malowidła poświęcone historii miasta. W Zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku mieści si Muzeum Pomorza Środkowego, znane z bogatej kolekcji dzieł Witkacego. Częścią kompleksu zamkowego jest Brama Młyńska oraz spichlerz. Zachowały się fragmenty murów obronnych z bramami miejskimi.
Łeba (sezonowo) – w sezonie z Lęborka można dojechać pociągiem do Łeby – popularnej miejscowości wypoczynkowej z pięknymi plażami i ciekawymi okolicami (dokąd już nie dojeżdżają pociągi). Największe atrakcje miasta to ruiny kościoła św. Mikołaja z 1286 roku, zniszczonego przez sztorm w 1570 r., stary cmentarz ewangelicki, Aleja Prezydentów RP z brązowymi odlewami dłoni wszystkich polskich prezydentów po 1989 r. oraz dom przy ulicy Kościuszki 86 – najstarszy dom w Łebie. W okolicy Słowiński Park Narodowy oraz skansen w Klukach. Bardziej komercyjne atrakcje to Ogród-Labirynt, a także Muzeum Motyli.