Kolej na Podróż

Sopot – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji

Sopot to uzdrowisko i popularna miejscowość wypoczynkowa w województwie pomorskim. Razem z Gdynią i Gdańskiem tworzy Trójmiasto. Sopot jest tłumnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku. Dzięki dogodnym połączeniom kolejowym, najlepiej dojechać tu pociągiem z każdego zakątka kraju – zatrzymują się tu pociągi wszystkich kategorii od pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej po pociągi EIP PKP Intercity.

W artykule krótko przedstawię nie tylko największe atrakcje Sopotu, lecz również mniej znane miejsca związane z historią miasta, co zapewne ułatwi wam zwiedzanie Sopotu w przyszłości. Najważniejsze miejsca położone są w bliskiej odległości od dworca kolejowego. Na szybkie zwiedzanie Sopotu wystarczą dwie godziny, natomiast spacer po Sopocie zajmie cały dzień.

Zwiedzanie Sopotu rozpoczynam od dworca kolejowego.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.20231. Kościół św. Jerzego

Pierwszym zabytkiem Sopotu, który przykuwa uwagę po opuszczeniu dworca kolejowego, jest kościół św. Jerzego. Obecnie kościół garnizonowy, został wybudowany w latach 1899-1901 jako kościół protestancki pow wezwaniem Zbawiciela. Kościół stanął w najatrakcyjniejszym miejscu Sopotu, w miejscu dawnego rynku i Urzędu Gminnego. Kościół założony na planie wydłużonego prostokąta z prostokątnym prezbiterium i zakrystią na planie wieloboku.

Wieża górująca nad Sopotem powstała z rozkazu cesarza Wilhelma II, który zażądał, aby była widoczna dla statków przepływających koło Sopotu. Do 1945 roku kościół ewangelicki, obecnie kościół rzymskokatolicki.

2. Krzywy Domek

Spod kościoła św. Jerzego przechodzimy na słynny sopocki deptak – ulicę Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwaną „Monciakiem”. Do najciekawszych elementów zabudowy należy Krzywy Domek z 2004 roku. W momencie powstania był sensacją na skalę międzynarodową, obecnie nie robi już takiego wrażenia. Budynek należy do centrum handlowego, w środku mieszczą się sklepy i lokale usługowe.

Pomimo upływu lat, Krzywy Domek to popularna atrakcja Sopotu i należy do najczęściej fotografowanych miejsc. W lecie częściowo zasłaniają go drzewa.

3. Pomnik misia Wojtka

Na Monciaku zobaczymy interesujący pomnik niedźwiedzia Wojtka. Odsłonięty w 2019 roku upamiętnia niedźwiedzia brunatnego, który jako 3-miesięczny niedźwiadek „został adoptowany” przez żołnierzy Armii Andersa w Iranie po ich ewakuacji ze Związku Radzieckiego i wychowany wśród ludzi, czuł się człowiekiem. Miś otrzymał własną książeczkę wojskową oraz żołd wypłacany w formie podwójnych racji żywnościowych. Niedźwiedź stał na warcie, nauczył się salutować, siedząc obok kierowcy rozwoził amunicję.

Wspólnie z żołnierzami Armii Andersa przebył cały szlak bojowy z Iranu przez Egipt, aż po Włochy. Brał udział w Bitwie o Monte Cassino i wyzwalaniu Bolonii. Po wojnie zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie żył do 1963 roku.

4. Fontanna Jasia Rybaka

W zaułku, przy odchodzącej od Monciaka uliczce Kazimierza Pułaskiego stoi popularna fontanna Jasia Rybaka. Mała, urokliwa fontanna przedstawiająca młodego chłopca z koszem ryb na głowie, została odsłonięta z okazji 100-lecia miasta. Upamiętnia miejsce, w którym dawniej znajdowała się osada rybacka.

5. Latarnia morska

Z Monciaka przechodzimy na Plac Zdrojowy, gdzie znajdziemy kilka najbardziej znanych atrakcji Sopotu. Pierwsza z nich to latarnia morska pełniąca obecnie funkcję punktu widokowego. Aby wejść na górę, trzeba pokonać ponad 130 schodów, jednak wysiłek wynagradzają widoki na najciekawsze miejsca Sopotu, a przy sprzyjająccyh warunkach pogodowych widać też panoramę Gdańska. Panoramy podziwia się przez szerokie okna.

Ceny biletów przystępne jak na Sopot.

6. Grand Hotel

Charakterystyczny budynek pięciogwiazdkowego, luksusowego hotelu, zbudowanego w latach dwudziestych XX wieku z przeznaczeniem głównie dla gości kasyna Spielklub Zoppot. Jeśli chodzi o formę, to już na pierwszy rzut oka przypomina budynek Grand Hotelu w Szczawnie-Zdroju z 1911 roku. Uroczyście otwarty w 1927 roku, był najbardziej wytwornym i luksusowym hotelem w całym Wolnym Mieście Gdańsku.

W latach dziewięćdziesiątych modernizacja hotelu. Nadal należy do najdroższych i najbardziej luksusowych hoteli w Polsce.

7. Molo

Molo w Sopocie to jeden z symboli miasta. Część lądowa obejmuje Skwer Kuracyjny, natomiast część drewniana pomost o długości 511,5 m. Szerokość waha się od 10 do 26 metrów. W szczycie mola odchodzi od niego odnoga licząca 132 metry długości i 5,5 metra szerokości, zwana „Ostrogą”.

Pierwszy pomost o długości 31,5 metra zbudowano w tym miejscu już w 1827 roku. Do końca XIX wieku molo wydłużono do 150 metrów, w 1910 osiągnęło 315 metrów. Obecny kształt pomostu pochodzi z z 1927 roku, kiedy molo przebudowano z okazji 25 – lecia miasta.

Molo kończy się mariną oddaną do użytku w 2011 roku, a stężenie jodu w najdalej wysuniętych miejscach jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie, więc chętnych na spacer nie brakuje. Wstęp płatny w określonych terminach i godzinach.

8. Dom Zdrojowy

Z mola wracamy na chwilę na Skwer Kuracyjny, gdzie doskonale widać inny interesujący budynek – Dom Zdrojowy. Pierwszy Dom Zdrojowy wybudowano w 1824 roku. Był to mały, parterowy budynek, z czasem rozbudowywany. Nowy, budynek Domu Zdrojowego oddano do użytku w 1881 roku, po dwóch latach budowy. Budynek ten został rozebrany już w 1909 roku, a rok później zbudowano trzeci już Dom Zdrojowy według projektu gdańskiego architekta Carla Webera.

Budynek został podpalony i splądrowany przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W czasach PRL-u budynku nie odbudowano.

Dopiero w 2006 roku wybudowano czwarty już Dom Zdrojowy, nawiązujący architekturą do poprzedniego, zniszczonego przez Rosjan.

9. Najwęższe domy w Sopocie

Z reprezentacyjnych ulic wracamy w okolice dworca kolejowego. Sopot może pochwalić się ciekawą atrakcją w postaci najwęższych domów na Pomorzu, a dawniej najwęższych domów w Polsce. Pierwszy z nich, o szerokości 250 cm, znajduje się przy ulicy Kościuszki 3A i znany jest pod nazwą „Kamienica Morska”. Trzypiętrowy dom o tej szerokości był bardzo trudny do zbudowania, ale udało się.

Obok, przy ulicy Kościuszki 7 i Kościuszki 11a, stoją kolejne najwęższe domy. Jest to mało znana, interesująca atrakcja Sopotu.

10. Park Herbstów

Nieduży park położony tuż przy dworcu kolejowym. Stare drzewa w lecie dają wytchnienie przed upałem, można posiedzieć na ławeczkach, pospacerować po ścieżkach i wzdłuż potoku Elizy. Przy parku znajduje się budynek Urzędu Miejskiego oraz ładne wille.

Zaraz za budynkiem Urzędu Miejskiego położony jest kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza z lat 1901-1902. Wybudowany jako prowizoryczny kościół na czas budowy nowego kościoła, jednak nowa świątynia nigdy nie została zbudowana, a prowizoryczny kościół stoi do dziś i w ostatnich latach doczekał się remontu.

11. Ulica Jagiełły

Godna uwagi jest także ulica Jagiełły, wytyczona w 1896 roku. Usytuowana jest blisko dworca kolejowego i bardzo blisko Monciaka. Na ulicy zachowała się zabudowa z przełomu XIX i XX wieku, w tym piękne wille z charakterystycznymi dla Sopotu drewnianymi werandami. Część z budynków to pensjonaty wybudowane w stylu imitującym pałacyki. Miejsce warte odwiedzenia, podobne wille spotkamy w całym Sopocie.

12. Dworek Sierakowskich

Obok ulicy Jagiełły stoi podobno najstarszy zachowany budynek w Sopocie, mieszczący obecnie Galerię Sierakowskich. Budynek pochodzący z 1790 roku stoi przy ulicy Czyżewskiego 12. Budynek piękny, wyremontowany, już na pierwszy rzut oka przypomina klasycystyczny dworek. W środku zachowały się elementy wyposażenia z przełomu XVIII i XIX w. oraz dwa piece z ok. 1800.

Obecnie pełni funkcję galerii sztuki, przy dworku działa także zbierająca bardzo dobre opinie kawiarnia.

Przy ulicy Czyżewskiego 3 warto zwrócić uwagę na szachulcowy dom z 1907 roku.

13. Muzeum Sopotu

Wymieniając atrakcje Sopotu nie można pominąć Muzeum Sopotu. Muzeum położone jest w innej części centrum miasta, przy plaży, w efektownej, eklektycznej willi zbudowanej dla gdańskiego kupca Ernsta Claaszena.

W muzeum można zobaczyć stopniowo rekonstruowane wnętrza tej reprezentacyjnej willi, odtwarzane na podstawie zdjęć z lat 1904-1924, przekazanych przez spadkobierczynię pierwszego właściciela. Najciekawsze elementy wyposażenia to winda kuchenna, chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku, czy holenderskie fajanse z Delft.

Na parterze znajduje się wystawa stała, na piętrze wystawy czasowe. Miejsce dla miłośników wnętrz. Urządzono niewielki kącik dla dzieci, w ogrodzie można skorzystać z tężni solankowej. Ceny biletów niewygórowane.

14. Opera Leśna

Planując zwiedzanie Sopotu nie można pominąć położonej poza centrum miasta Opery Leśnej. Amfiteatr o powierzchni 4 ha, malowniczo położony na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, został otwarty w 1909 roku. Inicjatorem jej budowy był kapelmistrz Paul Walther-Schaffer zTeatru Miejskiego w Gdańsku, któremu wpadła w oko zwykła leśna polana, cechująca się jednak idealną akustyką dla przedstawień plenerowych.

Już wpływy z pierwszego spektaklu pozwoliły pokryć koszty budowy.

W okresie międzywojennym opera słynęła z festiwali wagnerowskich a Sopot nazywano „drugim Bayreuth”.

Po modernizacji przeprowadzonej na początku lat 60. XX wieku w Operze odbywał się coroczny festiwal piosenki w Sopocie, który przyniósł temu miejscu sławę.

W latach 2009-2012 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę Opery Leśnej. Przebudowana widownia posiada 5047 miejsc do siedzenia. Opera jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Wstęp płatny.

Więcej informacji: operalesna.pl

15. Grodzisko

W odległości około kilometra od deptaka i najważniejszych atrakcji Sopotu znajduje się mały skansen przedstawiający zrekonstruowaną osadę z VIII-X wieku wraz z wystawą najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. W trakcie opracowywania artykułu czynne były dwie chaty, dodatkowo jedna w budowie i jedna w remoncie. Obecnie jest to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Bilety tanie, ale do zwiedzenia na razie niewiele.

16. Potok Swelina

Kolejna mało znana atrakcja Sopotu dla ambitnych turystów. Jar potoku Swelina na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w okresie międzywojennym stanowił granicę między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk. U ujścia potoku do Zatoki Gdańskiej stał słup graniczny, a na plaży rozłożono zasieki, aby uniemożliwić nielegalne przekroczenie granicy. Dziś po dawnej granicy nie ma śladu, ale z punktu widzenia miłośników historii to bardzo ważne miejsce.

17. Kolej miniaturowa

Atrakcja Sopotu dla dzieci i miłośników kolei położona przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Sopot-Wyścigi, znana pod nazwą „Kolejowy odjazd”. Kolej miniaturowa, nazywana również koleją lilipucią, na razie kursuje po krótkiej trasie blisko hipodromu, ale planowana jest jej rozbudowa o kolejne przystanki. Przejazd zajmuje kilkanaście minut, mogą jechać również dorośli.

18. Hipodrom

Tor wyścigów konnych zlokalizowany obok opisywanej wcześniej kolejki (jako miłośnik kolei umieściłem ją na liście wcześniej). W sezonie letnim odbywają się tu wyścigi i zawody konne, natomiast przez cały rok popularne są spacery wokół obiektu. W pobliżu znajduje się także hala sportowa ErgoArena.

19. Cmentarz żydowski

Przy ulicy Malczewskiego, obok cmentarza komunalnego, znajduje się cmentarz żydowski z początku drugiej dekady XX wieku. Nekropolia czynna była do 1939 roku. Formalnie zamknięty w 1948 roku, przez następne dziesięciolecia ulegał dewastacji. Cmentarz zajmuje powierzchnię około 0,5 ha. Jest zaniedbany i nadal niszczeje. Zachowało się dużo macew, ale niewiele w dobrym stanie, z czytelnymi napisami. Niemal wszystkie wartościowe elementy cmentarza zostały rozkradzione, ocalało jedynie to, co z betonu.

20. Kościół ewangelicki św. Zbawiciela

Pierwszą atrakcją Sopotu w artykule był kościół, więc ostatnia atrakcja Sopotu to ewangelicki kościół św. Zbawiciela położony w Parku Południowym, niedaleko mola. Budowany w latach 1913-1919. Dawniej wezwanie Zbawiciela nosił opisywany na początku kościół św. Jerzego.

Bryła budynku na planie krzyża z aneksami mieszczącymi klatki schodowe. W północnych, zachodnich i południowych ramionach krzyża znajdują się empory wsparte na słupach. Na prospekcie tablica fundacyjna z 1919 roku.

Świątynia z zewnątrz wygląda ładnie, jednak poza godzinami nabożeństw nie jest udostępniona do zwiedzania.

Sopot – podsumowanie

W artykule wymieniłem tylko najważniejsze zabytki i atrakcje Sopotu. Jeśli ktoś przyjeżdża lansować się na portalach społecznościowych, na zwiedzanie Sopotu wystarczy tak naprawdę godzina. Natomiast Sopot ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc dla ambitnych turystów. Liczne tereny spacerowe, piękne wille z charakterystycznymi werandami, miejsca takie jak Plac Rybaków przypominający rynek osady rybackiej z początku XX wieku.

W sezonie letnim Sopot jest oblężony przez turystów, przez co należy liczyć się z wysokimi cenami żywności i usług, choć ceny biletów wstępu do popularnych atrakcji są, ku zaskoczeniu wielu osób, niewygórowane.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Sopotu jest bardzo łatwy. Przez cały rok zatrzymują się tu pociągi z całego kraju – dzienne pociągi wszystkich kategorii oraz pociągi nocne. Dworzec kolejowy w Sopocie przypomina galerię handlową, aczkolwiek znajduje się tu potrzebna infrastruktura. Dużą zaletą dworca jest położenie w centrum miasta; do deptaka dojdziemy stąd w 5 minut, a do mola w 15-20 minut spokojnym krokiem.

Duża część mniej znanych atrakcji opisanych w artykule zlokalizowana jest blisko dworca kolejowego.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Gdańska – propozycje wycieczek jednodniowych

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Sopot

Sopot

%d bloggers like this: