Kolej na Podróż

Wolsztyn – 8 najciekawszych miejsc i atrakcji

Wolsztyn to malowniczo położone miasto w województwie wielkopolskim, znane daleko poza granicami kraju z odbywającej się tu co roku Parady Parowozów. Atrakcje Wolsztyna to nie tylko parowozownia, więc miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Wolsztyn lokowany pod koniec XIV wieku leżał na szlaku handlowym do Poznania i słynął z odbywających się tu jarmarków. W XV i XVI wieku miasto było trzykrotnie niszczone przez pożary, w późniejszych wiekach do pożarów dochodziły epidemie.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023





Parowozownia

Największa atrakcja Wolsztyna, doskonale znana miłośnikom kolei w całej Europie. Ostatnia czynna parowozownia w Europie z regularnym ruchem rozkładowym (może się to zmienić w zależności od obowiązywania rozkładu jazdy). Kolej do Wolsztyna dotarła w 1886 roku, łącząc miasto ze Zbąszyniem. Sama parowozownia powstała w 1907 roku. Obecnie pełni funkcję Instytucji Kultury, w zależności od ustaleń obowiązującego rozkładu jazdy można się przejechać pociągami retro prowadzonymi przez parowóz na liniach Leszno – Wolsztyn (poniedziałek-piątek) i Poznań – Wolsztyn (weekendy). Może się jednak zdarzyć, że pociągi parowe nie będą kursować.

Wolsztyn

Parowozownia w Wolsztynie (fot. dreamstime.com)

Muzeum Roberta Kocha

Wolsztyn posiada trzy interesujące muzea. Pierwsze z nich poświęcone jest Robertowi Kochowi – słynnemu mikrobiologowi, laureatowi Nagrody Nobla, który w latach 70. XIX wieku mieszkał i pracował w Wolsztynie jako lekarz. Muzeum mieści się w budynku z połowy XIX wieku, w którym dawniej funkcjonował szpital dla ubogich. Bilety wstępu bardzo tanie.

Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka

Drugie z wolsztyńskich muzeów przybliża sylwetkę Marcina Rożka – wybitnego wolsztyńskiego artysty, twórcy licznych rzeźb i pomników. Jego najbardziej znanym dziełem był pomnik Bolesława Chrobrego przed katedrą w Gnieźnie. Mieści się w willi, w której artysta przez jakiś czas mieszkał i tworzył; zachowało się sporo elementów dawnego wyposażenia. Małe muzeum z ogrodem z rzeźbami, ceny biletów bardzo niskie.

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Nieduży skansen utworzony nad Jeziorem Wolsztyńskim, zajmujący obszar o powierzchni 3,5 ha. Ekspozycja przybliża życie zachodniowielkopolskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. W trakcie opracowywania artykułu można było zobaczyć 15 obiektów, wśród których były budynki mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze, budynki gospodarcze i przemysłowe. Dodatkowa atrakcja to drewniany wiatrak. Dobre miejsce np. na wycieczkę klasową. Ceny biletów niskie.

Jezioro Wolsztyńskie

Wolsztyn może się pochwalić dobrze zagospodarowanymi terenami wokół położonego w centrum miasta Jeziora Wolsztyńskiego. Oprócz wymienionego wcześniej skansenu nad jeziorem utworzono długą promenadę, molo, park, ścieżkę nad mokradłami, mostek na cyplu, a także plażę z możliwością wypożyczenia rowerów wodnych, łódek i kajaków w sezonie letnim. Doskonała propozycja na spacery, bieganie lub jazdę na rolkach. Jezioro płytkie, zabagnione, na jego środku znajduje się wyspa Tumidaj.

Pałac Wolsztyński

Bardzo ładny neoklasycystyczny pałac zbudowany w 1845 roku nad Jeziorem Wolsztyńskim dla Apolinarego Gajewskiego. Przebudowany w 1911 roku, został niemal w całości strawiony przez pożar w 1945 roku. Odbudowany w latach 1960-1962 bez rekonstrukcji zabytkowych wnętrz. Przez długi czas pełnił funkcję hotelu. Od jakiegoś czasu remontowany, niedostępny dla zwiedzających (można zobaczyć tylko z zewnątrz). Pałac otoczony jest przez park założony na przełomie XVII i XVIII wieku.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Najcenniejszy zabytek miasta. Został zbudowany w 1769 roku w stylu późnobarokowym. To świątynia trójnawowa, połączona ze skarbcem i zakrystią. Gruntownie przebudowany w 1925 roku, w 1987 roku przebudowano hełm wieży. Warto zobaczyć bardzo ładne wnętrze z zabytkowymi organami z 1879 roku i freskami z 1778 roku. Przy wejściu zobaczymy epitafia dobroczyńców kościoła, pochowanych w jego podziemiach.

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

Poewangelicki kościół z lat 1830-1832. Skromne wnętrze, doskonała akustyka, każdego roku odbywają się tu koncerty muzyki organowej. Kościół odrestaurowany, w wyznaczonych terminach można wejść na wieżę, z której widać panoramę miasta.

Wolsztyn – podsumowanie

Wolsztyn to nieduże miasteczko, zdecydowanie warte odwiedzenia. Obowiązkowe miejsce dla miłośników kolei, znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy muzeów i spacerów nad jeziorami. Baza noclegowa dobrze rozwinięta, można trafić na stosunkowo niedrogie noclegi. Baza gastronomiczna przyzwoita.

Interesujące są również okolice Wolsztyna, jak choćby Obra z drewnianym kościołem św. Walentego i klasztorem Oblatów, drewniany kościół św. Barbary w Buczu, ciekawy architektonicznie pałac w Gościeszynie (tylko z zewnątrz), pałac w Chorzeminie (własność prywatna), Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w dawnym kościele w Rakoniewicach, czy wieża widokowa w Świętnie.

Dojazd pociągiem do Wolsztyna

Wolsztyn to węzeł kolejowy o znaczeniu regionalnym. Zatrzymują się tu pociągi osobowe Kolei Wielkopolskich relacji Poznań – Wolsztyn, Leszno – Wolsztyn i Zbąszynek – Wolsztyn. Na wszystkich wymienionych stacjach zatrzymują się pociągi dalekobieżne. Dla osób z południa Polski i Dolnego Śląska najdogodniejsza będzie przesiadka w Lesznie, dla osób z północy Polski i większości Wielkopolski przesiadka w Poznaniu.

Przy odrobinie szczęścia można się przejechać pociągiem retro zestawionym z parowozu i wagonów retro na trasie Leszno – Wolsztyn (poniedziałek – piątek) lub Poznań – Wolsztyn (sobota i niedziela). Pociągi te nie zawsze kursują – dużo zależy od ustaleń konkretnego rozkładu jazdy, które zmieniają się kilka razy w roku oraz dostępności sprawnego technicznie parowozu.

Dworzec kolejowy w Wolsztynie został niedawno wyremontowany. Znajduje się kilkaset metrów od parowozowni i centrum miasta.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Poznania – propozycje wycieczek jednodniowych

Poznań – najciekawsze miejsca i atrakcje
Grodzisk Wielkopolski – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Wolsztyn

Ulica Kościelna

%d bloggers like this: