Kolej na Podróż

Zator – 5 najciekawszych miejsc i atrakcji

Położony pomiędzy Oświęcimiem a Wadowicami Zator jeszcze kilkanaście lat temu był miasteczkiem, o którym słyszeli tylko nieliczni miłośnicy ornitologii i kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta. Kiedy na zarośniętych łąkach budowano park rozrywki, większość mieszkańców Zatora i okolic pukała się w czoło. Wielu do dziś trudno uwierzyć, jak to możliwe, że park rozrywki stał się hitem turystycznym na skalę europejską. Powstały nowe atrakcje w Zatorze, rozwinął się sektor hotelarski oraz gastronomiczny.

Obecnie Zator jest popularnym miejscem wycieczek rodzinnych, znanym w całej Europie.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023

Zator atrakcje – spis treści

1. Energylandia
2. Park Rozrywki Zatorland
3. Ekomuzeum Doliny Karpia
4. Zamek Książęcy
5. Kościół śś. Wojciecha i Jerzego

1. Energylandia

Park rozrywki Energylandia rozsławił Zator daleko poza granicami kraju. Rozpościerający się na powierzchni 70 hektarów szybko stał się największym parkiem rozrywki w kraju i zaczął przyciągać tłumy gości. Park podzielony jest na kilka stref tematycznych dla różnych grup odbiorców, jak np. Bajkolandia z postaciami z bajek, Strefa familijna Strefa ekstremalna (Water Coaster Speed i Hyperion), czy otwarta w 2022 roku strefa Aqualantis. Ponadto gry i zabawy interaktywne, planetarium, sceny widowiskowe i kino 3D.

Ceny biletów stosunkowo wysokie (choć podobne do innych, nowoczesnych parków rozrywki). W poprzednich latach, szczególnie w okresie obowiązywania Bonu Turystycznego, w wakacje tworzyły się ogromne kolejki. W 2023 roku sytuacja się poprawiła. Bilety uprawniają do skorzystania ze wszystkich atrakcji, natomiast dodatkowo płatne są zakupy w punktach gastronomicznych i sklepach z pamiątkami oraz automaty do gry z żetonami.

2. Park Rozrywki Zatorland

Druga z atrakcji Zatora dla rodzin z dziećmi, znacznie rozbudowana w ostatnich latach. Zaczęło się od parku dinozaurów, następnie pojawiło się sporo nowych atrakcji, przez co mamy park rozrywki z prawdziwego zdarzenia.

Zatorland podzielony jest na kilka stref. Najbardziej znane z nich to strefy z ruchomymi modelami dinozaurów i ruchomymi, dużymi modelami owadów. Ciekawym pomysłem jest park wodny z kinem 3D i możliwością wypożyczenia łódek elektrycznych i rowerów wodnych, aby popływać po stawie.

Ponadto do dyspozycji gości w różnych strefach są karuzele, park linowy, tor gokartowy, salon gier, autodrom, zjeżdżalnia, symulatory i plac zabaw. Istnieje możliwość skorzystania z usług restauracji i wykupienia noclegu.

3. Ekomuzeum Doliny Karpia

Zator od wieków był ośrodkiem hodowli karpia, a o Dolinie Karpia słychać było na długo przed powstaniem tutejszych parków rozrywki. Na terenie gminy Zator znajdziemy malowniczo położone stawy hodowlane, szczególnie pięknie prezentujące się na zdjęciach zrobionych jesienią i w letnie poranki.

W celu promocji dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego powstało Ekomuzeum Doliny Karpia – sieć rozproszonych atrakcji w Zatorze i okolicach pozwalających poznać przyrodę, zasady gospodarki stawowej, posmakować lokalnej kuchni oraz poznać pasjonatów tworzących niecodzienne wyroby.

Ekomuzeum to formalna nazwa, natomiast atrakcje znajdują się w różnych miejscach i z reguły konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej ekomuzeumdolinykarpia.pl

4. Zamek Książęcy

Zator dawniej był stolicą księstwa zatorskiego, powstałego w wyniku podziału księstwa oświęcimskiego i zatorskiego. W miejscu domniemanego gródka książęcego w latach 1445-1447 zbudowano gotycki zamek, w którym książęta rezydowali do 1513 roku, a później stał się siedzibą starostów. Znaczące przebudowy miały miejsce w drugiej połowie XVII wieku i w 1836 roku. Zamek w Zatorze do wybuchu drugiej wojny światowej był rezydencją Potockich. W czasie okupacji obóz dla przesiedleńców niemieckich, cenne dzieła sztuki zostały zrabowane przez nazistów, a zamek zdewastowany.

Zamek został wyremontowany w latach 1960-1968, przez długi czas mieścił się w nim Rybacki Zakład Doświadczalny. Po 2013 roku odzyskany przez spadkobierców rodu Potockich. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont zamku. Obiekt nie był udostępniony do zwiedzania. Prawdopodobnie w przyszłości zostanie zaadaptowany na hotel i restaurację. Część pomieszczeń zostanie udostępniona turystom.

Zamek jest znany także pod nazwą Pałac Potockich.

5. Kościół śś. Wojciecha i Jerzego

Niepozorny kościół w centrum Zatora jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych regionu. Został wzniesiony w stylu gotyckim w 1393 roku w miejscu romańskiej świątyni wzmiankowanej pod koniec XIII wieku, z której do dziś zachowały się ściany.

Częściowo strawiony przez pożar w 1769 roku, następnie przebudowany w 1836 roku w stylu romantycznego gotyku według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Podczas działań wojennych w styczniu 1945 roku zniszczone zabytkowe witraże. Prace przy renowacji kościoła w latach 1956-1961 i 1968-1973. W 1999 w oknach kościoła pojawiły się nowe witraże przedstawiające żywoty patronów kościoła.

Do najcenniejszych elementów wystroju wnętrza należą brązowa chrzcielnica z 1462, krucyfiks późnogotycki z ok. 1460-70, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii z ok. poł. XVI w. na podmalówce z XV w., późnogotycka figura Chrystusa Zmartwychwstałego z ok. 1470 oraz przywieziona przez Potockich z Włoch.

Kościół otwarty w godzinach nabożeństw.

Zator – podsumowanie

Zator to małe miasteczko z ryneczkiem, przez który biegnie ruchliwa droga. Dawniej mało znane miasto, obecnie cel wycieczek turystów nie tylko z Polski. Poza parkami rozrywki w Zatorze nie ma wiele do roboty, warto natomiast przejechać się do Oświęcimia i Wadowic, dokąd kursują busy. Wadą są wysokie ceny noclegów i niektórych usług gastronomicznych.

Dojazd pociągiem do Zatora

Można dojechać pociągiem do Zatora. Miasto położone jest przy linii kolejowej Skawina – Oświęcim. Dawniej kursowały tędy pociągi Kraków Płaszów – Oświęcim, przez wiele lat linia była nieczynna. Od kilku lat kursują sezonowe pociągi dowożące turystów do Energylandii z Krakowa i Katowic. Dużym sukcesem okazało się uruchomienie pociągów Kraków – Przeciszów przez Zator w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Połączenia cieszą się ogromną popularnością, po zakończeniu przebudowy stacji Oświęcim zostaną wydłużone do Oświęcimia.

Turyści przyjeżdżający do parku rozrywki Energylandia mogą wysiąść na nowym przystanku kolejowym Zator Park Rozrywki. Dworzec kolejowy położony jest około 10 minut piechotą od centrum miasteczka, jednak to ruina i przydałby się remont, bo nie przynosi miastu chwały.

Zobacz również:

Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje
Wadowice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Pociągiem z Krakowa – propozycje wycieczek jednodniowych
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Zator

Stacja kolejowa w Zatorze

%d bloggers like this: