Kolej na Podróż

Liberec – wrażenia z miasta

Liberec to jedno z największych miast Republiki Czeskiej, z liczbą mieszkańców oscylującą wokół stu tysięcy. Należy do najpopularniejszych miast tego kraju wśród odwiedzanych przez Polaków. Stolica kraju libereckiego ma sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, jednak należy pamiętać, iż atrakcje rozrzucone są na dużym obszarze i warto zarezerwować na pobyt w Libercu cały dzień.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Euro-Nysa – najlepsza oferta w ruchu przygranicznym
Żytawska Kolej Wąskotorowa – niezwykła podróż
Pardubice – wrażenia z miasta
Ołomuniec – wrażenia z miasta

JAK DOJECHAĆ:

Z Polski do Liberca najłatwiej dojechać pociągiem. Ze stacji Szklarska Poręba Górna kilka razy dziennie kursują bezpośrednie pociągi do Liberca, czas przejazdu to niecałe dwie godziny. W weekendy i w sezonie letnim niewielkie szynobusy obsługujące tę trasę mogą być zatłoczone.

Podróż jednodniową najlepiej odbyć z biletem Euro-Nysa ważnym w pociągach Kolei Dolnośląskich i kolei czeskich, obejmującym między innymi odcinek z Jeleniej Góry do Liberca. W przyszłości napiszę szczegółowy przewodnik o wspomnianym bilecie. Na uwagę zasługuje malownicza trasa. Bilet Euro-Nysa honorowany jest także w komunikacji miejskiej w Libercu.

Do Jeleniej Góry łatwo dojechać na przykład pociągami PKP Intercity.

DWORZEC KOLEJOWY:

Dworzec kolejowy w Libercu sprawia bardzo dobre wrażenie. Został gruntownie wyremontowany, dominują jasne kolory, zadaszone perony wyłożone są kostką brukową. Nie polecam budki z jedzeniem przy peronie, skąd odjeżdżają pociągi do Szklarskiej Poręby.

W holu głównym dworca czynne jest ČD Centrum, dwa saloniki prasowe z artykułami spożywczymi, punkt gastronomiczny sprzedający kawałki pizzy i hot-dogi oraz piekarnia (również nie polecam).

Toalety mieszczą w tunelu prowadzącym na peronu, tuż przy schodach do holu głównego. Na dworcu nie ma prysznica.

Z dworca do centrum idzie się około 10 minut, do ratusza dojdziemy w niecałe 20 minut. Przed dworcem znajduje się plan miasta, wystarczy iść przed siebie główną ulicą i nie będzie problemu.

ZWIEDZANIE CENTRUM LIBERCA:

Jeśli chodzi o mnie, to centrum Liberca trochę mnie rozczarowało. Nie jest brzydkie, powiedziałbym nawet, iż wygląda całkiem ładnie, ale jest inne, niż wynikałoby z informacji w przewodnikach turystycznych, portalach internetowych oraz na niektórych blogach (często są to artykuły sponsorowane, opłacone przez organizacje turystyczne).

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Liberca jest neorenesansowy ratusz wybudowany w 1893 roku. Ratusz wygląda pięknie i jest bardzo fotogeniczny. Zlokalizowany na głównym placu miasta to bez dwóch zdań  najpiękniejszy budynek w mieście. Ratusz został udostępniony do zwiedzania (wstęp płatny) – do wyboru trzy trasy. Z wieży o wysokości ponad 60 metrów (różne dane) można podziwiać panoramę miasta. Oprowadzanie po ratuszu organizuje Miejskie Centrum Informacyjne Liberec – informacja turystyczna zlokalizowana około 50 metrów od ratusza.

Sam rynek (Plac Benesza) wygląda lepiej niż przeciętnie, ale jednocześnie ustępuje urodą najpiękniejszym miastom Republiki Czeskiej.

Z pozostałych budynków w centrum Liberca mnie najbardziej podobał się budynek Teatru F. Ks. Šaldy (Divadlo F.X. Šaldy), wydawało mi się też, iż gdzieś już widziałem podobny budynek, ale nie mogę sobie przypomnieć, gdzie.

Ładnie też wyglądają Domki Waldsztejnskie (Valdštejnské domky), najstarsze budynki w mieście. Domki zbudowano na ulicy Wietrznej (Větrná), na żywo nie zachwycają. Wyglądają ładnie i to tyle.

Muszę się przyznać, że podczas spaceru nie zwróciłem uwagi na budynek Galerii Regionalnej w budynku dawnych łaźni miejskich. Być może dlatego, iż budynek stoi kilkaset metrów od rynku, a ja, zawiedziony, postanowiłem wrócić na dworzec po krótkim spacerze.

Z kolei Pałac Liberecki wydał mi się zwykłym budynkiem niegodnym uwagi.

W ogóle zabytkowe centrum wydawało mi się stosunkowo niewielkie i przereklamowane, aczkolwiek warte odwiedzenia. Liberec ma jednak szereg innych atrakcji w pobliżu.

Najlepsze oceny zbiera dzielnica willowa w pobliżu Alei Masaryka, dobrą opinią cieszy się także Miasteczko Liebega – dawne osiedle robotnicze przy placu Pod Branou.


Liberec, czyli nic nie jest tak piękne, jak we wpisie sponsorowanym.


Czeski Liberec to bardzo przeciętne miasto - poza pięknym ratuszem nie ma tu nic oszałamiającego. Tymczasem wielu blogerów komercyjnych dwoi się i troi, aby wychwalić Liberec, w którym przebywali na zaproszenie czeskich organizacji turystycznych. Często zapominają zaznaczyć, że to artykuł sponsorowany. Trzeba też przyznać, że pomimo starań chwalą Liberec nieudolnie, bowiem tak naprawdę to miasto takie sobie - ani szczególnie brzydkie, ani szczególnie ładne. Do najpiękniejszych czeskich miast na pewno nie zalicza się.


ATRAKCJE DLA RODZIN Z DZIEĆMI:

Liberec to dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi. Spacer po centrum nie zmęczy, a kiedy zobaczymy najważniejsze zabytki, warto odwiedzić następujące miejsca:

Ogród zoologiczny – położony około 2 kilometry od centrum Liberca ogród zoologiczny jest najstarszym ogrodem zoologicznym na obszarze dawnej Czechosłowacji (założony w 1919 roku); obecnie znany dzięki głównie dzięki tygrysom białym. Przyjemne miejsce o powierzchni 30 hektarów. Do ZOO dojedziemy tramwajami nr 2 i 3.

Strona internetowa: www.zooliberec.cz

Ogród botaniczny – najstarszy ogród botaniczny w Republice Czeskiej, znajduje się niedaleko ogrodu zoologicznego. 9 pawilonów, rośliny z całego świata, w tym pawilon o nazwie „Prehistoria”, nawiązujący do epoki dinozaurów. Wstęp stosunkowo drogi.

Strona internetowa: www.botaniliberec.cz

IQLandia – nowoczesne centrum nauki połączone z parkiem rozrywki i planetarium. Ciekawostki z różnych dziedzin nauki przedstawione w przystępnej formie, atrakcyjnej szczególnie dla dzieci, które są główną grupą docelową tej instytucji. Nad formą merytoryczną czuwa Politechnika w Libercu. Bilety wstępu nie należą do tanich.

Strona internetowa: www.iqlandia.cz

Ještěd – szczyt z górującą nad Libercem budowlą w kształcie obrotowego hiperboloidu, przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczną z odległości kilkudziesięciu kilometrów. W budynku znajduje się bufet, kawiarnia i hotel. Na szczyt wjedziemy kolejką gondolową.

Strona internetowa: www.jested.cz

Warto rozważyć również zwiedzanie wystawy pt. „Libereckie podziemia” w schronie przeciwlotniczym w centrum miasta, niedaleko rynku. Wystawa o tematyce dotyczącej przeważnie działania schronu otwarta jest w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Co do terminu wizyty – należy upewnić się w pobliskiej informacji turystycznej.

ATRAKCJE DLA AKTYWNYCH:

Centrum Babylon – kompleks rozrywkowo-hotelowy w pobliżu IQLandii. Najbardziej znane miejsce to nowoczesny aquapark. Resztę dałoby się długo opisywać – strefa wellness, powierzchnie wystawowe, sale konferencyjne, lokale gastronomiczne, lunapark, kręgielnia i wiele innych miejsc. Wada to ceny.

Strona internetowa: www.centrumbabylon.cz

Harcov – zapora w pobliżu centrum miasta. Wokół zbiornika ścieżki spacerowe. Zapora nie została zbudowana dla ochrony miasta przed powodziami, ale miała służyć jako zbiornik wody dla zakładów przemysłowych w mieście.

Oprócz tego mnóstwo szlaków narciarskich, szlaków pieszych i ścieżek edukacyjnych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji: www.visitliberec.cz

TRAMWAJ DO JABLONCA NAD NYSĄ:

Osobliwością Liberca jest sieć tramwajowa o dwóch rozstawach torów – w niektórych miejscach tory mają rozstaw 1000 mm, w innych 1435 mm, a gdzieniegdzie tory o różnych rozstawach zazębiają się. Największą atrakcję jest dwunastokilometrowa linia wąskotorowa do miasta Jablonec nad Nysą, widoczna doskonale w kilku miejscach z okien pociągów Szklarska Poręba Górna – Liberec.

W ostatnich latach na linii dokonano niezbędnych remontów. Linia niby nie wyróżnia się niczym szczególnym – nie kursują na niej ani supernowoczesne tramwaje, ani pojazdy retro, ale posiada specyficzny urok, o czym możemy się przekonać czytając w internecie relacje miłośników komunikacji publicznej.

Mnie zabrakło czasu na przejechanie tej trasy, jednak jeżeli pojadę po raz drugi do Liberca, z pewnością przejadę się nią, tym bardziej, iż wystarczy do tego bilet Euro-Nysa.

Więcej o tramwajach w Libercu: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/tramwaj-z-liberca-do-jablonca-bedzie-dluzszy-i-nadal-waskotorowy-51678.html

ILE CZASU NA ZWIEDZANIE:

Nie dajcie się zwieść sponsorowanym artykułom, według których zakochacie się w Libercu i na zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej tydzień. Na szybki spacer po centrum miasta i zakupy wystarczą 3 godziny, na darmowe zwiedzanie, połączone z wjazdem na Jested oraz przejazdem tramwajem do Jablonca nad Nysą cały dzień, natomiast jeżeli macie pieniądze, 2-3 dni wystarczą w zupełności.

NOCLEGI:

– w centrum Liberca znajdziecie kilka miejsc, gdzie można niedrogo przenocować, ale standard podobno jest niski.  Grosikowi turyści powinni zanotować sobie dwie strony internetowe:

https://www.ubytovna-liberec.cz/ – przeciętny dom noclegowy w centrum
https://www.ubytovaniliberec-unadrazi.cz/ – z nazwy pensjonat, w rzeczywistości dom noclegowy, ale tuż przy dworcu kolejowym.

Rodziny oraz bardziej szanujący się turyści powinni poszukać czegoś lepszego na booking.com. Gdybym mnie było stać na średniej klasy nocleg, wybierałbym pomiędzy następującymi obiektami:

• Wellness Penzion U Muzea – 500 metrów od centrum, daleko od dworca, ale blisko ogrodu zoologicznego

https://www.penzionumuzea.cz/ – strona oficjalna
https://www.booking.com/hotel/cz/penzion-u-muzea-liberec.html – profil na booking.com

• Penzion Jasmin – pensjonat niedaleko dworca kolejowego i centrum

https://www.penzion-jasmin.cz/pl/ – strona oficjalna
https://www.booking.com/hotel/cz/penzion-jasman.html – profil na booking.com

• Pytloun City Boutique Hotel – luksusowy hotel pomiędzy dworcem kolejowym a centrum miasta. Ceny zabójcze dla zwykłego śmiertelnika, ale niektórych stać.

https://www.pytloun-city-hotel.cz/ – strona oficjalna
https://www.booking.com/hotel/cz/pytloun-city-butique.html – profil na booking.com

Ogólnie Liberec posiada rozbudowaną bazę noclegową, jednak ceny noclegów są bardzo wysokie, a położenie czyniące z miasta świetną bazę wypadową sprawia, że mimo cen hotele notują wysokie obłożenie i czasami trudno znaleźć wolne miejsca.

INNE INFORMACJE:

– waluty wymienimy w kantorach na ulicy Praskiej (deptak). Bez prowizji, kursy w porządku.

– na zakupy do Czech obecnie nie opłaca się jeździć z powodu wysokiego kursu korony, ale jeżeli już przyjedziecie, w drodze z dworca do centrum przechodzi się przez dużą galerię handlową, gdzie można kupić w zasadzie wszystko. W centrum są przynajmniej dwa inne centra handlowe.

– nie będzie problemów z jedzeniem – wybór duży od bagietek (miałem ochotę na droższe bagietki w lokalu na Praskiej), po lokale Wietnamczyków i ekskluzywne restauracje.

– w Libercu jest bardzo mało toalet publicznych, są na dworcu kolejowym, autobusowym i w centrach handlowych. W sezonie w centrum władze miasta stawiają toi-toie.

Szczegółowy spis toalet publicznych: https://www.visitliberec.eu/sluzby/96-2/

– poczucie zagrożenia niskie, w centrum czułem się bezpiecznie, pomimo dużej liczby żuli i bezdomnych.

PODSUMOWANIE:

Po swojej krótkiej wizycie w Libercu targają mną dwa odmienne uczucia – niedosyt połączony z rozczarowaniem. Niedosyt z powodu zbyt krótkiego czasu poświęconego na zwiedzanie miasta i atrakcji, a rozczarowanie z powodu zupełnie innego charakteru centrum miasta niż się spodziewałem po lekturze przewodników.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Liberec - dworzec kolejowy

Liberec – dworzec kolejowy

Liberec - ulica Praska

Liberec – ulica Praska

Liberec - ulica Praska

Liberec – ulica Praska

Liberec - ratusz

Liberec – ratusz

Liberec - Plac Benesza

Liberec – Plac Benesza (rynek)

Liberec - Plac Benesza

Liberec – Plac Benesza (rynek)

Liberec - teatr

Liberec – Teatr im. Franciszka Ksawerego Saldy

Liberec - ulica Frydlancka

Liberec – ulica Frydlancka

Liberec - ulica 5 Maja

Liberec – ulica 5 Maja

Liberec - Ještěd

Liberec – Ještěd z okien pociągu

%d bloggers like this: