Kolej na Podróż

Przemyśl Główny – dworzec kolejowy

Przemyśl Główny to jeden z reprezentacyjnych polskich dworców kolejowych. Na stacji kończą i rozpoczynają bieg pociągi regionalne, dalekobieżne oraz opisywany wcześniej pociąg międzynarodowy Przemyśl – Kijów.

Budynek dworca po remoncie z zewnątrz wygląda świetnie. Wybudowany w 1895 roku, swój oryginalny wygląd odzyskał po remoncie w latach 2010-2012.

Hol główny dworca zdobi 12 malowideł przedstawiających różne zawody. Zamontowano też oryginalny żyrandol. Na gzymsach zamontowano dwa małe reflektory, dzięki czemu wieczorem malowidła są bardzo ładnie podświetlone. W holu działają dwie kasy – można tu kupić bilety krajowe i międzynarodowe.

Z holu przechodzi się przejściem do poczekalni. W poczekalni do dyspozycji podróżnych przygotowano metalowe siedziska uniemożliwiające wypoczynek na leżąco. Są jednak wygodne i od długiego siedzenia nie boli tylna część ciała. Całości dopełnia kilka skrzynek bagażowych i ekrany LCD pokazujące odjazdy i przyjazdy pociągów. Gniazdka działają.

Kilka pomieszczeń stoi pustych.

Na perony przechodzi się tunelem pod torami. Do tunelu dojdziemy z budynku, wzdłuż metalowego ogrodzenia oddzielającego przejście z płytkami antypoślizgowymi od torów. Całodobowa toaleta mieści się przy schodach prowadzących z tunelu do przejścia do holu dworca. W toalecie można skorzystać z prysznica.

Na stacji Przemyśl Główny są 4 perony. Perony zadaszone, wyposażone w elektroniczne wyświetlacze. Peron 4 służy do odprawy pociągów międzynarodowych i dojście możliwe jest tylko przejściem podziemnym z peronu 3. Na dworcu i w przejściu umieszczono mapki ze schematem peronów.

Po wyjściu z drugiej strony tunelu znajdziemy się na brzydkim dworcu autobusowym.

Jedyny punkt gastronomiczno-usługowy na dworcu Przemyśl Główny to 1minute. Poza nim nie ma nic i dworzec sprawia wrażenie martwego.

Przed dworcem na Placu Legionów można zaparkować samochód, jednak w dzień trudno tam znaleźć wolne miejsce. Dwa kantory są tuż przy dworcu – w sprzedaży mają ukraińskie hrywny. Kurs przyzwoity, choć niższy niż w centrum Lwowa.

Z dworca do centrum Przemyśla idzie się niecałe 5 minut.

Na dworcu można przenocować.

Adres: Plac Legionów 1, Przemyśl

Widok od strony Placu Legionów

Przemyśl Główny – widok od strony Placu Legionów

Widok od strony Placu Legionów

Przemyśl Główny – widok od strony Placu Legionów

Dworzec nad ranem

Przemyśl Główny wczesnym rankiem

Hol dworca

Przemyśl Główny – hol

Malowidła

Przemyśl Główny – malowidła w holu

Korytarz

Przemyśl Główny – przejście między holem a poczekalnią

Poczekalnia

Przemyśl Główny – poczekalnia

Skrzynki bagażowe

Przemyśl Główny – skrzynki bagażowe

Tunel

Przemyśl Główny – tunel

Peron 2

Przemyśl Główny – peron 2

Peron 4

Przemyśl Główny – peron 4

Budynek dworca

Przemyśl Główny – widok z peronu 2