Kolej na Podróż

Przemyśl w jeden dzień – co powinieneś zobaczyć

Przemyśl to średniej wielkości miasto w województwie podkarpackim i ważny węzeł komunikacyjny. Dla wielu podróżnych to stacja przesiadkowa w drodze do Lwowa. W Przemyślu byłem dwa razy – za pierwszym razem spędziłem noc na dworcu i nad ranem wybrałem się na zwiedzanie miasta, za drugim razem spacerowałem po mieście w oczekiwaniu na pociąg Przemyśl – Lwów – Kijów.

DWORZEC KOLEJOWY:

Wyremontowany dworzec kolejowy znajduje się w centrum miasta. Od strony Placu Legionów budynek robi oszałamiające wrażenie, jednak ze względu na dużą liczbę zaparkowanych samochodów trudno zrobić dobre zdjęcie. Dworzec piękny również w środku, lecz jest tam martwo – poza kasami czynny jest jedynie punkt gastronomiczny 1minute oraz toaleta całodobowa z prysznicem, reszta to poczekalnia i skrzynki bagażowe.

Posted by Kolej na Podróż on Monday, 6 August 2018

DWORZEC AUTOBUSOWY:

Na dworzec autobusowy przechodzi się tunelem pod torami. Odjeżdża stąd sporo autobusów krajowych i międzynarodowych oraz busów. Miejsce zrobiło na mnie jak najgorsze wrażenie, więc nie mam zamiaru rozpisywać się na jego temat.

CENTRUM MIASTA:

Z dworca Przemyśl Główny dojdziemy bardzo szybko do najważniejszych zabytków. Z Placu Legionów przechodzimy na ruchliwą ulicę Adama Mickiewicza, z której widać już deptak. Pozostaje tylko dość długo poczekać na światłach na Placu Przy Bramie. Po przejściu przez światła wchodzimy na deptak i jesteśmy w centrum.

Przemyśl, jak na miasto liczące około 62 tysiące mieszkańców, ma całkiem atrakcyjne centrum, choć w wielu miejscach zaniedbane.

Jeśli będziemy kontynuować spacer ulicą Franciszkańską, już po około 50 metrach ujrzymy Plac Niepodległości z charakterystyczną wieżą zegarową, w której mieści się również Muzeum Dzwonów i Fajek. Wieża zegarowa pełni również funkcję wieży widokowej, z której turyści mogą podziwiać panoramę centrum Przemyśla.

Przed wejściem na rynek przechodzimy obok kościoła św. Marii Magdaleny i klasztoru Franciszkanów. Z zewnątrz kościół wygląda szaro i ponuro, w środku nie byłem.

Przemyski rynek ma nietypowy wygląd i osobliwą atmosferę. Jest to jeden z nielicznych w Polsce rynków pochyłych, z trzech stron (właściwie z trzeciej strony tylko do połowy) otaczają go zabytkowe kamienice oraz niezbyt ładny budynek Urzędu Miasta. Płyta Rynku jest wybrukowana, ustawiono ławeczki, zasadzono drzewka dające cień, na położoną wyżej część można wejść po schodach. W czasie mojej drugiej wizyty trwał remont jednej z kamienic na wyższej części rynku, gdzie pod kamienicami są również podcienie.

Z Rynku w stronę przemyskiego zamku idziemy ulicą Aleksandra Fredry. Po lewej stronie, w niepozornym budynku z odpadającym tynkiem ujrzymy wyjątkowo nietrafiony szyld Muzeum Twierdzy Przemyśl. Wygląd nie zachęca do odwiedzin, a według recenzji internetowych to bardzo interesujące muzeum.

Muzeum Twierdzy Przemyśl na mapach Google

Jeszcze przed zamkiem rzuca się w oczy Bazylika Archikatedralna pw. świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Muzeum Archidiecezjalnym przy fotogenicznej ulicy Katedralnej.

Na Zamku urządzono Przemyskie Centrum Kultury i Nauki, sam zamek nie jest jakiś szczególnie duży, ale z zewnątrz wygląda bardzo ładnie. Z pobliskiego punktu widokowego widać panoramę Przemyśla, dalej rozciąga się niewielki park.

Zamek w Przemyślu na mapach Google

Po spacerze można wrócić do centrum lub na dworzec, po drodze wypadałoby przejść przez zabytkowy most na Sanie i zobaczyć kościół św. Trójcy.

Spacer po centrum Przemyśla zajmie 3-4 godziny, mniej więcej tyle samo czasu będzie trzeba przeznaczyć na zwiedzanie muzeów, ewentualnie wypoczynek w którejś z licznych kawiarni.

MUZEA:

Przemyśl może pochwalić się bogatą ofertą muzealną, przynajmniej jak na miasto tej wielkości. Niemal wszystkie placówki to niewielkie muzea, natomiast tematyka wystaw jest bardzo różnorodna.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – jak można się domyślić, muzeum odpowiada za wystawy dotyczące historii Ziemi Przemyskiej. Budynek główny placówki nie podobał mi się, na wizytę w środku nie miałem czasu. W ramach placówki działają dwa inne muzea: Muzeum Historii Miasta oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.

Muzeum Twierdzy Przemyśl z zewnątrz nie zachęca do wizyty, jednak jak można wyczytać w recenzjach, eksponaty i wystawa są warte odwiedzenia.

Pobliskie Muzeum Archidiecezjalne wystawia zbiory sztuki sakralnej oraz pamiątki papieskie. Na stronie internetowej zamieszczono interesujące panoramy muzeum.

Inna interesująca atrakcja to Schron Kierowania Obroną Cywilną, możliwy do zwiedzania tylko z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 55 minut i warto uwzględnić ten czas jeszcze na etapie planowania wizyty w mieście.

PODSUMOWANIE:

Przemyśl to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z dowolnego miejsca w kraju. Centrum można obejść bardzo szybko, ale nie brakuje atrakcji, dzięki którym nasza wizyta przedłuży się.

Miasto posiada bogatą bazę noclegową na każdą kieszeń – od hosteli po drogie hotele na wysokim poziomie, co bardziej oszczędni mogą przenocować na dworcu kolejowym.

Jeśli miałbym wymieniać wady, z pewnością będzie to poczucie bezpieczeństwa. W centrum miasta widać sporo dresiarzy, ławeczki na skwerach są okupowane przez niezbyt przyjaźnie wyglądających panów raczących się napojami z butelki, szalety publiczne także nie robią dobrego wrażenia z zewnątrz. Dworzec autobusowy prosi się o remont. Sporo budynków jest zaniedbanych.

Mimo wad  gorąco polecam Przemyśl na krótką lub dłuższą wizytę.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dworzec kolejowy w Przemyślu

Dworzec kolejowy Przemyśl Główny

Przemyśl

Ulica Franciszkańska

Przemyśl - Rynek

Rynek

Rynek w Przemyślu

Rynek

Rynek w Przemyślu

Rynek

Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa na Placu Niepodległości

ulica Katedralna

Ulica Katedralna

Zamek w Przemyślu

Zamek wczesnym rankiem

Rynek w Przemyślu

Rynek wczesnym rankiem

 

%d bloggers like this: