Kolej na Podróż

Przemyśl Główny – dworzec kolejowy

Przemyśl Główny to jeden z reprezentacyjnych polskich dworców kolejowych. Na stacji kończą i rozpoczynają bieg pociągi regionalne, dalekobieżne oraz opisywany wcześniej pociąg międzynarodowy Przemyśl – Kijów.

Budynek dworca po remoncie z zewnątrz wygląda świetnie. Wybudowany w 1895 roku, swój oryginalny wygląd odzyskał po remoncie w latach 2010-2012.

Hol główny dworca zdobi 12 malowideł przedstawiających różne zawody. Zamontowano też oryginalny żyrandol. Na gzymsach zamontowano dwa małe reflektory, dzięki czemu wieczorem malowidła są bardzo ładnie podświetlone. W holu działają dwie kasy – można tu kupić bilety krajowe i międzynarodowe. Zainstalowano biletomat przed dworcem.

Z holu przechodzi się przejściem do poczekalni. W poczekalni do dyspozycji podróżnych przygotowano metalowe siedziska uniemożliwiające wypoczynek na leżąco. Są jednak wygodne i od długiego siedzenia nie boli tylna część ciała. Całości dopełnia kilka skrzynek bagażowych i ekrany LCD pokazujące odjazdy i przyjazdy pociągów. Gniazdka działają.

Kilka pomieszczeń stoi pustych.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu

Posted by Kolej na Podróż on Monday, 6 August 2018

 

Na perony przechodzi się tunelem pod torami. Do tunelu dojdziemy z budynku, wzdłuż metalowego ogrodzenia oddzielającego przejście z płytkami antypoślizgowymi od torów. Całodobowa toaleta mieści się przy schodach prowadzących z tunelu do przejścia do holu dworca. W toalecie można skorzystać z prysznica.

Na stacji Przemyśl Główny są 4 perony. Perony zadaszone, wyposażone w elektroniczne wyświetlacze. Peron 4 służy do odprawy pociągów międzynarodowych i dojście możliwe jest tylko przejściem podziemnym z peronu 3. Na dworcu i w przejściu umieszczono mapki ze schematem peronów.

Po wyjściu z drugiej strony tunelu znajdziemy się na brzydkim dworcu autobusowym.

Jedyny punkt gastronomiczno-usługowy na dworcu Przemyśl Główny to 1minute. Poza nim nie ma nic i dworzec sprawia wrażenie martwego.

Przed dworcem na Placu Legionów można zaparkować samochód, jednak w dzień trudno tam znaleźć wolne miejsce. Dwa kantory są tuż przy dworcu – w sprzedaży mają ukraińskie hrywny. Kurs przyzwoity, choć niższy niż w centrum Lwowa.

Z dworca do centrum Przemyśla idzie się niecałe 5 minut.

Na dworcu można przenocować.

Adres: Plac Legionów 1, Przemyśl

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Widok od strony Placu Legionów

Widok od strony Placu Legionów

Przemyśl Główny

Widok od strony Placu Legionów

Dworzec nad ranem

Przemyśl Główny wczesnym rankiem

Przemyśl Główny

Hol dworca

Malowidła

Malowidła w holu

Przemyśl Główny

Przejście między holem a poczekalnią

Poczekalnia

Poczekalnia

Skrzynki bagażowe

Skrzynki bagażowe

Tunel

Przemyśl Główny – tunel

Peron 2

Peron 2

Peron 4

Peron 4

Budynek dworca

Widok z peronu 2

%d bloggers like this: