Kolej na Podróż

Pociągiem do Czarnogóry – (aktualizacja 02.09.2019)

W 2019 roku nastąpiły bardzo istotne zmiany, praktycznie uniemożliwiające dojazd pociągiem do Czarnogóry:

  • 1 lutego 2019 roku koleje serbskie odwołały WSZYSTKIE pociągi na odcinku Belgrad – Nowy Sad. Jest to związane z remontem linii kolejowej Budapeszt – Belgrad. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.
  • Zamiast trzech pociągów dziennie relacji Budapeszt – Belgrad kursuje tylko jeden na odcinku Budapeszt – Nowy Sad. Teoretycznie można dojechać z Nowego Sadu przez Zrenjanin do Belgradu, jednak jest to bardzo czasochłonna i męcząca podróż.
  • Do Belgradu możliwy jest dojazd od strony Chorwacji, na przykład z Budapesztu do Zagrzebia i dalej do Belgradu – również bardzo meczące.

W Belgradzie pociągi Belgrad – Bar odjeżdżają ze stacji Beograd Topčider położonej na peryferiach miasta.

Odradzam dojazd pociągiem do Czarnogóry w 2019 roku. Jeśli macie możliwość, lećcie samolotem – tanie linie lotnicze latają na lotnisko pod Podgoricą. Będzie szybciej, wygodniej, taniej i bez nerwów.

W rozkładzie jazdy 2018/2019 kursuje pociąg nocny i dzienny.

Beograd Topčider (odj. 21:10) –> Bilelo Polje (04:38-05:08) –> Podgoirca (07:07-07:12) –> Bar (przyj. 08:08)

Bar (odj. 19:00) — Podgorica (20:01-20:05) –> Bijelo Polje (22:04) –>
Beograd Topčider (przyj. 06:15)

Pociąg dzienny kursuje codziennie. W okresie 15.06-16.09.2019 w składzie pociągu będą znajdowały się wagony do przewozu samochodów, tzw. autokuszetki:

Beograd Topčider (odj. 09:00) –> Bijelo Polje (16:25-16:50) –> Podgoria (18:49-19:04) –> Bar (przyj. 19:56)

Bar (odj. 09:00) –> Podgorica (09:54-10:00) –> Bijelo Polje (11:59-12:25) –> Beograd Topčider (przyj. 20:05)

Relacja podróżników Sebastian i Filip (2019):

W sierpniu postanowiliśmy pojechać na Balkany trasą: Gdańsk – Wiedeń –Lublana – Belgrad – Bar. Tam gdzie można kupić bilety online – nie ma z niczym problemu.Niepewność wzbudzał zakup biletów w Lublanie i Belgradzie. I tu wiadomość dla przyszłych turystów: nie ma obawy o
dostępność biletów. Tym bardziej, że za każdym razem planowaliśmy spędzić w mieście do którego przyjechaliśmy dwie noce, więc bilet był kupowany był trzy dni przed odjazdem.

Pociąg z Lublany do Belgradu w połowie pusty. Większość turystów to niemieccy skauci, którzy poranek na peronie rozpoczynali od papierosa i piwka.

Po drodze mieliśmy problem, bo pociąg potrącił kobietę przechodzącą w miejscu niedozwolonym. I słowa uznania dla kolei Chorwackich, które w 1,5 godziny zorganizowały zastępczy skład.

Wracając do tematu biletów: również w Belgradzie nie było problemu z zakupem. Pociąg miał opóźnienie po kolizji, ale mimo to większość pasażerów potraktowała Belgrad jedynie jako stację przesiadkową, kontynuując podróż nocnym do Baru.

Z ciekawości zapytałem w kasie na dworcu Belgrad Topcider jaka jest cena przewozu samochodu do Baru. Ogólna cena 2 osoby dorosłe + samochód wynosiła około 400 pln.

Kilka uwag swobodnych: pociągi na Bałkanach są klimatyzowane, wodę i jedzenie lepiej mieć swoje bo gastronomia to większości przypadków obnośni sprzedawcy piwa. Na dworcach kupując bilety nie popisywać się zaawansowaną składnią języka Szekspira. W przeciwieństwie do transportu autobusowego, na kolei bez problemu można za bilety płacić kartą.

Chcąc pojechać podobną trasą, polecam na zwiedzanie Lublany 1 cały dzień, Belgradu 2 dni, Bar to miejsce wypadowe nad jezioro Szkoderskie i na plażę do Ulcinj.

Dalej pojechaliśmy już autobusem do Kotoru, później autobusem do Dubrownika, samolotem do Berlina i Flixbusem do Gdańska. Warto wiedzieć, że kupując bilet online na autokar Kotor-Dubrownik , z biletem i tak trzeba pójść do kasy na dworcu i dokupić „peronówkę”.

Belgrad - Bar

Pociąg dzienny Belgrad – Bar w 2019 roku (fot. © Sebastian i Filip – nadesłane)

Granica

Granica kolejowa serbsko-czarnogórska (fot. © Sebastian i Filip – nadesłane)

%d bloggers like this: