Kolej na Podróż

Kolej w Czarnogórze – przewodnik dla pasażerów (akt. 11.2020)

Wydaje się, że kolej w Czarnogórze to temat na bardzo krótki artykuł, bowiem w ruchu pasażerskim czynne są dwie linie Bar – Bijelo Polje oraz Podgorica – Nikšić, ponadto linia Podgorica – Szkodra dla przewozów towarowych oraz kilka bocznic w Podgoricy i Nikšiću. Jak się okazuje, kolej czarnogórska ma interesującą historię, a dawniej można było dojechać bezpośrednim pociągiem z Podgoricy do Sarajewa albo z przesiadkami z Zelenki do Dubrownika. Kolej w Czarnogórze to malownicze linie kolejowe uważane za najpiękniejsze w Europie, jeśli nie na świecie. W artykule szczegółowo opisałem współczesną sytuację kolei w Czarnogórze oraz dla czytelników zainteresowanych koleją na Bałkanach przygotowałem najważniejsze informacje z historii kolei czarnogórskich.

Przewoźnik narodowy: Željeznički prevoz Crne Gore
Strona internetowa: www.zcg-prevoz.me
Fanpage kolei czarnogórskich na Facebooku
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 (data pierwszej publikacji: 06.02.2012)

Informacja dla czytelników

Informacje podane w artykułach są orientacyjne i nie zawsze będą aktualne. Rozkłady jazdy, połączenia, ceny, oferty i przepisy zmieniają się bardzo często i nie sposób śledzić tego na bieżąco, szczególnie w czasie pandemii. Większość przewodników o podróżowaniu koleją aktualizowana jest 1-2 razy w roku, najpopularniejsze częściej. To ponad 1000 artykułów i częstsze aktualizacje po prostu są niemożliwe, szczególnie w czasie pandemii, kiedy zmiany są dynamiczne.

Spis treści:

1. Rozkład jazdy
2. Jak dojechać koleją do Czarnogóry
3. Podróż koleją po Czarnogórze
4. Połączenia międzynarodowe
5. Historia kolei
6. Ciekawostki kolejowe
7. Kolej w Czarnogórze na You Tube

1. Rozkład jazdy

Rozkład jazdy pociągów krajowych kolei czarnogórskich możecie sprawdzić na stronie zpcg.me/lokalni-red-voznje.html

Rozkład jazdy pociągów międzynarodowych dostępny jest na stronie zpcg.me/medjunarodni-red-voznje.html

Kolej w Czarnogórze - mapa

Czarnogóra – mapa kolejowa (aut. Arbalete, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

 

2. Jak dojechać koleją do Czarnogóry?

Dojazd koleją do Baru i Podgoricy jest możliwy, aczkolwiek trwa znacznie dłużej niż na przykład lot samolotem z Berlina do Podgoricy i wychodzi znacznie drożej. Ze względu na remont linii Belgrad – Bar oraz planowany remont linii Budapeszt – Belgrad w najbliższych latach na części trasy może zostać wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

UWAGA!!! 1 lutego 2019 roku koleje serbskie odwołały wszystkie pociągi na odcinku Belgrad – Nowy Sad bez komunikacji zastępczej na czas remontu linii Belgrad – Budapeszt, który może potrwać aż do 2022 roku. Informacje są nieaktualne.

KROK 1

Dojazd do Budapesztu. Mnóstwo różnych opcji – Wizzair, LOT, pociąg.

Od 15 czerwca 2017 roku PKP Intercity wprowadziło nową ofertę Budapest Specjal. W zryczałtowanej taryfie sprzedawane są bilety powrotne ważne przez miesiąc, czyli powrót musi nastąpić do miesiąca od pierwszego dnia ważności biletu. Bilety obowiązują tylko w drugiej klasie pociągów bezpośrednich z Polski do Budapesztu

Ceny biletów Budapest Specjal dla osób dorosłych:

Warszawa – Budapeszt – Warszawa – 49 euro + miejscówki
Kraków – Budapeszt – Warszawa – 39 euro + miejscówki
Katowice – Budapeszt – Warszawa – 39 euro + miejscówki

Podróżni posiadający bilety wydane w taryfie Budapest Specjal muszą obowiązkowo pobrać miejscówki. Cena miejscówek to 3,5 euro przy podróżach z Polski do Budapesztu i 3 euro przy podróży z Budapesztu do Polski. Czyli przejazd w jedną stronę z Katowic do Budapesztu będzie nas kosztował 18,5 euro + cena miejscówki.

Pula biletów jest nielimitowana. Według mnie jest to bardzo atrakcyjna oferta, choć internauci narzekają na zbyt wysokie ceny. Moim zdaniem warto dopłacić niż tłuc się autokarem.

Więcej informacji o taryfie: Pociągiem do Budapesztu – nowa oferta PKP Intercity

KROK 2:

Dojazd pociągiem z Budapesztu do Belgradu. Kursują trzy pociągi dziennie, w tym jeden nocny, bilety tam i z powrotem można nabyć za 26 euro – biletów jest sporo i można je kupić przez internet.

Od 1 lutego 2019 roku koleje serbskie odwołały wszystkie pociągi na odcinku Belgrad – Nowy Sad. Dojazd pociągiem do Belgradu jest możliwy tylko od strony Chorwacji. Kursuje jeden pociąg dziennie Belgrad – Nowy Sad, natomiast z Nowego Sadu do Belgradu trzeba dojechać autobusem na własną rękę. 

KROK 3:

Dojazd pociągiem z Belgradu do Baru lub Podgoricy. Ceny biletów znajdują się w dalszej części artykułu – bilet z Belgradu do Baru kosztuje 21 EUR + 3 EUR rezerwacja miejsca do siedzenia. Tylko 3 euro więcej zapłacimy za miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, ale należy się przygotować na niski standard i dym papierosowy wsiąkający nie tylko w płuca, ale też ubranie.

Obecnie podróż jest skomplikowana ze względu na zmiany w kursowaniu pociągów w Belgradzie – pociągi z Budapesztu dojeżdżają do stacji Beograd Centar, a pociąg do Baru odjeżdża ze stacji Beograd Topčider.

Relacja podróżników Sebastian i Filip (2019):

W sierpniu postanowiliśmy pojechać na Balkany trasą: Gdańsk – Wiedeń –Lublana – Belgrad – Bar. Tam gdzie można kupić bilety online – nie ma z niczym problemu.Niepewność wzbudzał zakup biletów w Lublanie i Belgradzie. I tu wiadomość dla przyszłych turystów: nie ma obawy o
dostępność biletów. Tym bardziej, że za każdym razem planowaliśmy spędzić w mieście do którego przyjechaliśmy dwie noce, więc bilet był kupowany był trzy dni przed odjazdem.

Pociąg z Lublany do Belgradu w połowie pusty. Większość turystów to niemieccy skauci, którzy poranek na peronie rozpoczynali od papierosa i piwka.

Po drodze mieliśmy problem, bo pociąg potrącił kobietę przechodzącą w miejscu niedozwolonym. I słowa uznania dla kolei Chorwackich, które w 1,5 godziny zorganizowały zastępczy skład.

Wracając do tematu biletów: również w Belgradzie nie było problemu z zakupem. Pociąg miał opóźnienie po kolizji, ale mimo to większość pasażerów potraktowała Belgrad jedynie jako stację przesiadkową, kontynuując podróż nocnym do Baru.

Z ciekawości zapytałem w kasie na dworcu Belgrad Topcider jaka jest cena przewozu samochodu do Baru. Ogólna cena 2 osoby dorosłe + samochód wynosiła około 400 pln.

Kilka uwag swobodnych: pociągi na Bałkanach są klimatyzowane, wodę i jedzenie lepiej mieć swoje bo gastronomia to większości przypadków obnośni sprzedawcy piwa. Na dworcach kupując bilety nie popisywać się zaawansowaną składnią języka Szekspira. W przeciwieństwie do transportu autobusowego, na kolei bez problemu można za bilety płacić kartą.

Chcąc pojechać podobną trasą, polecam na zwiedzanie Lublany 1 cały dzień, Belgradu 2 dni, Bar to miejsce wypadowe nad jezioro Szkoderskie i na plażę do Ulcinj.

Dalej pojechaliśmy już autobusem do Kotoru, później autobusem do Dubrownika, samolotem do Berlina i Flixbusem do Gdańska. Warto wiedzieć, że kupując bilet online na autokar Kotor-Dubrownik , z biletem i tak trzeba pójść do kasy na dworcu i dokupić „peronówkę”.

Belgrad - Bar

Pociąg dzienny Belgrad – Bar w 2019 roku (fot. © Sebastian i Filip – nadesłane)

Granica

Granica kolejowa serbsko-czarnogórska (fot. © Sebastian i Filip – nadesłane)

3. Podróż koleją po Czarnogórze

Kolej w Czarnogórze to popularny i całkiem wygodny środek transportu, aczkolwiek liczba miejsc, do których można dotrzeć pociągiem, jest bardzo ograniczona. Pociągi dzielą się na lokalne i intercity – te drugie to zwykle pociągi międzynarodowe.

Częstotliwość kursowania pociągów przypomina regionalne linie kolejowe w Polsce. Zdarzają się sytuacje, że pociąg zostaje odwołany na przykład z powodu awarii pojazdu. Częste są opóźnienia w ruchu lokalnym, jednak nie są one tak duże, jak w przypadku pociągów międzynarodowych.

Tabor to stare zespoły trakcyjne RVR (kilka przeszło modernizację), nowe pociągi produkcji koncernu CAF oraz składy wagonowe. Wagony są stopniowo modernizowane.

Pociągiem można dojechać między innymi nad Jezioro Szkoderskie lub wysiąść w pobliżu lotniska Podgorica – godziny odjazdów pociągów nie są dogodne dla pasażerów samolotów.

Kolej w Czarnogórze

Wagon kolei czarnogórskich

RVR

Zmodernizowany pociąg RVR kolei czarnogórskich (aut. Prisztina, Wikimedia Commons)

 

Zniżki

Większość zniżek w kolejach czarnogórskich, podobnie jak w innych krajach bałkańskich, jest przeznaczona dla mieszkańców Czarnogóry, a dokument uprawniający do zniżki to specjalne legitymacje wydawane przez Željeznički prevoz Crne Gore.

– uczniom i studentom posiadającym legitymację K-15 przysługuje 50% zniżki.

– młodzież do ukończenia 26 roku życia, dziennikarze, emeryci i osoby, które ukończyły 60 rok życia mogą skorzystać ze zniżki 30% z legitymacją K-5.

– osoby, które ukończyły 75 rok życia, podróżują bezpłatnie z legitymacją K-5.

– dzieci do ukończenia 6 roku życia podróżują bezpłatnie, o ile opiekun posiada ważny bilet na przejazd pociągiem.

– dzieciom od 7 do 14 roku życia przysługuje zniżka 50%.

– grupy liczące więcej niż 6 osób mogą liczyć na zniżkę 30%.

Duże oszczędności przynosi kupno biletu miesięcznego na konkretną trasę, ale to nie dotyczy turystów.

Bilety sieciowe

Koleje czarnogórskie honorują międzynarodowe bilety sieciowe Interrail i Balkan Flexipass.

W ofercie kolei czarnogórskich jest roczny bilet sieciowy umożliwiający nieograniczone podróże pociągami po sieci kolejowej Czarnogóry. Bilet kosztuje 300 euro, więc dla turystów jest nieprzydatny.

Pierwsza klasa

Wagon kolei czarnogórskich – przedział pierwszej klasy

 

4. Połączenia międzynarodowe

Czarnogóra posiada pasażerskie połączenie kolejowe z Serbią. Czynna jest również linia Podgorica – Szkodra, lecz nie kursują tam pociągi pasażerskie i nic nie zapowiada, aby coś się zmieniło. Linie wąskotorowe do Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji zostały rozebrane w latach siedemdziesiątych XX wieku i dojedziemy tam tylko autobusem (tych na szczęście kursuje sporo).

Połączenia kolejowe Czarnogóra – Albania

Z Podgoricy prowadzi linia kolejowa do odległego o ok. 65 kilometrów albańskiego miasta Szkodra. Po linii kursują jedynie pociągi towarowe. O uruchomieniu przewozów pasażerskich mówi się od kilku lat, jednak nic z tego nie wynika. Tradycyjnie do Albanii można było dojechać busem przez Ulcinj lub taksówką do granicy i dalej busem.

Latem 2016 roku w internetowych rozkładach jazdy pojawiły się bezpośrednie autobusy z Podgoricy do Szkodry i Tirany firm Old Town Travel, Drita Travel i Bjelopavlia Trans. Autobusy kursują nieregularnie i dla pewności należy sprawdzać rozkład jazdy na stronach:

busticket4.me
https://waytomonte.com/en/static/bus-schedule

Ceny za przejazd Pogdorica – Szkodra wynosiły 13-18 euro w jedną stronę.

Połączenia kolejowe Czarnogóra – Serbia

Trasa Belgrad – Bar uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie (odcinek Bijelo Polje – Podgorica). Jednak nie nastawiajcie się na piękne widoki i zdjęcia, bowiem pociąg dzienny z Belgradu do Baru z reguły najpiękniejszy odcinek pokonuje po zmroku. Za to w drodze powrotnej można podziwiać piękne widoki, jednak trzeba mieć trochę szczęścia i dostać właściwą miejscówkę lub siedzieć tak, aby móc wyjść na korytarz zrobić zdjęcia. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ zdarzają się pociągi z klimatyzowanymi wagonami, w których nie można otworzyć okien, a czasami tłok nie pozwala na poruszanie się po pociągu. Pociągi często nabierają opóźnień sięgających nawet sześciu i więcej godzin, dlatego nie należy planować przesiadek lub wypoczynku w oparciu o rozkład jazdy.

W rozkładzie jazdy 2018/2019 kursują dwa pociągi Belgrad – Bar – pociąg dzienny i pociąg nocny. Oba pociągi są pociągami kategorii B, czyli pospieszne, w związku z czym należy oczekiwać wagonów podobnych do naszych starych wagonów w pociągach TLK, ale z pluszowymi siedzeniami, czyli wygodniejszymi. Oba pociągi rozpoczynają i kończą bieg na stacji Topčider w Belgradzie, która posiada peron do załadunku samochodów na wagony.

W 2019 roku pociąg Subotica – Bar nie kursuje.

Rozkład jazdy kolei serbskich
Rozkład jazdy na stronie kolei czarnogórskich

Pociągi w sezonie letnim są zatłoczone i zwykle doznają nawet kilkugodzinnych opóźnień (podobno nie zawsze).

Ceny biletów na pociąg Belgrad – Bar za stroną Srbija Voz (2019):

Bilet Belgrad – Bar (2 klasa): 21 euro
Bilet Belgrad – Bar (1 klasa): 31,80 euro
Rezerwacja miejsca: 3 euro

Bilet Belgrad – Podgorica (2 klasa): 19,20 euro
Bilet Belgrad – Podgorica (1 klasa): 28,80 euro
Rezerwacja miejsca: 3 euro

Dopłata za przewóz samochodu: 30 euro
Dopłata do miejsca w wagonie z miejscami do leżenia: 6 euro (6-osobowy)
Dopłata do miejsca w wagonie z miejscami do leżenia: 9 euro (4-osobowy)
Dopłata do wagonu sypialnego, przedział 3-osobowy: 15 euro
Dopłata do wagonu sypialnego, przedział 2-osobowy: 20 euro
Dopłata do wagonu sypialnego, przedział 1-osobowy: 45 euro

Poza sezonem letnim obowiązuje oferta promocyjna Bar Special – bilety sprzedawane w ramach promocji z Belgradu do Baru kosztują 9,90 euro (wagon z miejscami do siedzenia), 14,90 euro (kuszetka sześcioosobowa), 24,90 (wagon sypialny, przedział trzyosobowy). Pula biletów w promocyjnych cenach jest ograniczona.

Kupno biletów na pociągi do Baru jest skomplikowane. Jak donoszą fora internetowe, bilety należy kupować na miejscu. Można poprosić o pomoc obiekty noclegowe lub couchsurferów, u których się zatrzymamy.

Ceny biletów międzynarodowych

Poniżej ceny biletów międzynarodowych na pociągi z Serbii do Czarnogóry i z powrotem.

W sezonie letnim obowiązuje również promocja kolei węgierskich „Montenegro Special” na przejazdy z Budapesztu do Podgoricy i Baru. Bilet powrotny relacji Budapeszt – Podgorica i Budapeszt – Bar kosztuje 66 euro, do tego należy uiścić dopłatę za miejsce w wagonie z miejscami do leżenia (9,40 EUR w jedną stronę). Bilety można nabyć w kasach kolei węgierskich. Zapowiadano wprowadzenie możliwości kupna biletów przez internet w 2017 roku, jednak zapowiedzi nie zrealizowano.

Ceny biletów międzynarodowych z Suboticy i Belgradu:

Belgrad – Podgorica – 19,20 EUR (II klasa) / 28,80 EUR (I klasa)
Belgrad – Bar – 21 EUR (II klasa) / 31,80 EUR (I klasa)
Belgrad – Bijelo Polje – 14,60 EUR (II klasa) / 22,20 EUR (I klasa)
Belgrad – Sutomore – 21 EUR (II klasa) / 31,60 EUR (I klasa)

Nowy Sad – Bar – 23,80 EUR (II klasa) / 36 EUR (I klasa)
Nowy Sad – Podgorica – 22 EUR (II klasa) / 33 EUR (I klasa)
Nowy Sad – Bijelo Polje – 17,40 EUR (II klasa) / 26,40 EUR (I klasa)
Nowy Sad – Sutomore – 23,80 EUR (II klasa) / 35,80 EUR (I klasa)

Subotica – Bar – 27 EUR (II klasa) / 40,80 EUR (I klasa)
Subotica – Podgorica – 25,20 EUR (II klasa) / 37,80 EUR (I klasa)
Subotica – Bijelo Polje – 20,60 EUR (II klasa) / 31,20 EUR (I klasa)
Subotica – Sutomore – 27 EUR (II klasa) / 40,60 EUR (I klasa)

Dopłaty do biletów:

rezerwacja miejsca w wagonie z miejscami do siedzenia: 3 EUR
miejsce w wagonie z miejscami do leżenia: 6 EUR (Bc – II klasa)
miejsce w wagonie z miejscami do leżenia: 9 EUR (Ac – I klasa)
miejsce w wagonie sypialnym (3-osobowy) – 15 EUR
miejsce w wagonie sypialnym (2-osobowy) – 20 EUR
miejsce w wagonie sypialnym (1-osobowy) – 45 EUR
transport samochodu: 30 EUR

Zniżki w ruchu międzynarodowym

Przy przejazdach pociągami międzynarodowymi można uzyskać szereg zniżek honorowanych przez koleje czarnogórskie:

– grupom liczącym 6 i więcej osób przysługuje zniżka 30%.

– grupom liczącym 12 i więcej osób, podróżującym poza sezonem letnim (czyli nie dotyczy okresu 1.6 – 31.8) przysługuje zniżka 50%.

– dzieci od siódmego do ukończenia 14-ego roku życia płacą 50% ceny biletu.

– dzieci do ukończenia 6-ego roku życia podróżują bezpłatnie, o ile opiekun posiada ważny bilet na przejazd pociągiem i nie zajmują osobnego miejsca. Jeżeli dziecko chce mieć osobne miejsce, płaci 50% ceny biletu.

– osoby posiadające legitymację RAIL PLUS są uprawnione do zniżki 30%. Legitymację mogą wystawić między innymi koleje serbskie i czarnogórskie. Koszt rocznej legitymacji to 15 EUR.

– grupy od 2 do 5 podróżnych mogą skorzystać z oferty CITI STAR. Pierwszy pasażer płaci pełną cenę biletu, pozostali mają 20% zniżki.

– posiadacze legitymacji FIP płacą 50% ceny biletu.

– przewóz psa ze zniżką 50%.

Belgrad - Bar

Widok na czarnogórskiej części linii Belgrad – Bar (aut. Charlie, CC-BY, flickr.com)

 

5. Historia kolei w Czarnogórze

Kolej w Czarnogórze ma bogatą i ciekawą historię, podobnie zresztą jak kraj. Przygotowałem krótki zarys historii kolei czarnogórskich z najważniejszymi wydarzeniami.

Za początek kolei w Czarnogórze jedni uważają rok 1901, inni rok 1908. W 1901 doprowadzono na terytorium dzisiejszej Czarnogóry tory kolei wąskotorowej Gabela – Zelenika. Pierwszy pociąg dotarł do Zeleniki 16 lipca 1901 roku. Odcinek Sutorina – Zelenika, który liczy się jako terytorium dzisiejszej Czarnogóry, liczył jedynie 11,5 km i był bardzo krótki w stosunku do długości całej linii, więc wielu miłośników kolei, czarnogórskich kolejarzy i historyków przyjmuje za początek kolei rok 1908. Stacje na terytorium Czarnogóry to Sutorina, Igalo, Herceg Novi, Savina, Zelenika. Linia biegła wzdłuż wybrzeża, a pociągi jechały z prędkością 20 km/h. Rozstaw szyn 760 mm.

O budowie pierwszej czarnogórskiej linii kolejowej mówiono już pod koniec XIX wieku. Brano pod uwagę wiele koncepcji, między innymi Plavnica – Danilovgrad, Nikšić – Jezioro Szkoderskie i Andrijevica – Jezioro Szkoderskie. W 1901 roku władze rozpisały przetarg na budowę linii Bar – Nikšić, padały też propozycje budowy Kolei Transbałkańskiej z Budapesztu lub Wiednia do Morza Adriatyckiego.

Poszukiwania inwestora przyniosły efekty – w budowę linii zainwestowali Włosi, zachęceni widmem wydobycia złóż surowców mineralnych w Czarnogórze. Linia miała służyć do transportu surowców do portu w Barze, a stamtąd do Włoch. W 1905 roku rozpoczęto budowę portu w Barze, wiosną 1906 roku ruszyła budowa linii kolejowej Bar – Virpazar. Budowa linii przedłużała się z powodu licznych konfliktów pomiędzy czarnogórskimi pracownikami a włoskimi pracodawcami. Włosi skarżyli się na brak dyscypliny pracowników, pracownicy natomiast strajkowali.

26 września 1908 roku pierwsza lokomotywa przejechała trasę Bar – Virpazar. Linia łączyła port w Barze z portem Virpazar na Jeziorze Szkoderskim.

Kolej Bar - Virpazar

Kolej wąskotorowa Bar – Virpazar (brak licencji, Wikimedia Commons)

 

Przed wybuchem I wojny światowej rozważano przedłużenie linii Gabela – Zelenika do Baru; widzieli w tym interes głównie Węgrzy, lecz wybuch wojny zmusił do rezygnacji z planów.

W 1927 roku dokończono budowę linii kolejowej Podgorica – Donja Plavnica. Dzięki budowie tej linii transport towarów i pasażerów odbywał się w sposób następujący – z Baru do Virpazaru ładunek przewoził pociąg, pomiędzy Virpazarem a Donją Plavnicą podróż odbywała się na promie przez Jezioro Szkoderskie, następnie towar znów ładowano na pociąg i przewożono do Podgoricy. W drugim kierunku tak samo. Linia Podgorica – Donja Plavnica również była linią wąskotorową.

W 1935 roku rozpoczęła się budowa linii kolejowej Belića – Nikšić. Linię oddano do użytku 12 lipca 1938 roku, a pierwszy pociąg pasażerski przyjechał do Nikšića 11 września 1938 roku. Planowano wydłużenie linii do Podgoricy, jednak plany pokrzyżował wybuch drugiej wojny światowej. Przed drugą wojną światową sieć kolei w Czarnogórze liczyła 147 km.

Plany budowy linii kolejowej Nikšić – Podgorica zrealizowano po zakończeniu drugiej wojny światowej. Prace przy budowie rozpoczęły się wiosną 1947 roku, a 15 miesięcy później o długości ponad 56 km została oddana do użytku. Uroczyste otwarcie linii miało miejsce w Nikšiću 20 kwietnia 1947 roku. Linię budowało mnóstwo mieszkańców, w tym młodzież (łącznie ponad 20 tys. osób) , w czynie społecznym, stąd nazwa linii „omladinska pruga”. Na trasie wydrążono 11 tuneli o łącznej długości 3241 m, z czego najdłuższy liczył 1230 metrów długości, siedem stacji, mosty i dwa wiadukty. Pierwszy pociąg z Nikšića do Podgoricy (wtedy Titovgrad) wyruszył w trasę 12 lipca 1948 roku.

Lata pięćdziesiąte XX wieku to dynamiczny rozwój portu w Barze i powstanie pierwszego odcinka normalnotorowego w Czarnogórze – w 1959 roku linia normalnotorowa połączyła Bar i Podgoricę, dzięki czemu nie trzeba było korzystać z promu przez Jezioro Szkoderskie. Linie wąskotorowe Podgorica – Plavnica i Bar – Virpazar zostały rozebrane.

W latach sześćdziesiątych priorytetową inwestycją w Jugosławii była budowa linii kolejowej Belgrad – Bar. Z powodu ukształtowania terenu było to bardzo trudne zadanie.
br> 27 lipca 1965 zakończono prace remontowe przy linii Podgorica – Nikšić – od tego dnia funkcjonuje jako linia normalnotorowa.

Koniec lat sześćdziesiątych w całej Jugosławii odznacza się upadkiem kolei wąskotorowych. Nie inaczej było w Czarnogórze. 30 czerwca 1968 o 11 odjechał ostatni pociąg pasażerski ze stacji Zelenika.

W 1976 roku zamknięto linię wąskotorową Belića – Nikšić. Obie linie zostały zamknięte pomimo protestów mieszkańców Czarnogóry; do dziś wielu mieszkańców uważa decyzję o likwidacji wspomnianych wąskotorówek za największy błąd władz Jugosławii w zakresie transportu kolejowego.

Budowę linii Belgrad – Bar zakończono wiosną 1976 roku. Sieć kolejowa Czarnogóry liczyła wtedy 225 kilometrów.

W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto prace przy budowie linii Szkodra – Podgorica. Linia miała zostać wybudowana tuż po wojnie, kiedy w ramach współpracy jugosłowiańsko-albańskiej kolejarze z krajów Jugosławii brali udział w budowie albańskich linii kolejowych. Przebieg linii wyznaczono już w 1948 roku, jednak inicjatywa popadła w zapomnienie aż na trzy dekady.

O projekcie przypomniano sobie dopiero w 1974 roku. Rozmowy przedstawicieli kolei albańskich i kolei Jugosławii zakończyły się 6 kwietnia 1979 roku podpisaniem w Tiranie porozumienia o budowie linii Podgorica – Szkodra. Rok później władze państwowe obu krajów ratyfikowały porozumienie, a w 1983 roku rozpoczęto budowę linii.

W czasie budowy linii wyremontowano dworzec kolejowy w Podgoricy. Nie doszła do skutku budowa stacji kolejowej w Tuzi, gdzie miało znajdować się aż 6 torów. Uroczyste otwarcie jugosłowiańskiej części linii Podgorica – Szkadar odbyło się 11 kwietnia 1986 roku na stacji w Podgoricy. Na odcinku linii biegnącym przez terytorium dzisiejszej Czarnogóry wybudowano dziesięć mostów i trzy tunele. W 1986 roku prędkość maksymalna na linii wynosiła 100 km/h .

1 września 1986 roku wyjechał pierwszy pociąg towarowy z Jugosławii do Albanii. Z Podgoricy do Szkodry nigdy nie wyjechał pociąg pasażerski.

Nowoczesna linia od początku przynosiła ogromne straty. W czasie wojny domowej w Jugosławii i po jej zakończeniu rozkradziono duże fragmenty torowiska.

Linii groziła likwidacja, ale została odnowiona w 2002 roku. Na 2010 rok planowano rewitalizację linii, jednak inwestycja nie doszła do skutku. Obecnie pomiędzy Podgoricą a granicą albańską kilka razy w tygodniu kursują pociągi towarowe.

Likwidacja i rozebranie torowiska w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku groziło również linii kolejowej Podgorica – Nikšić. Linia nie była remontowana od 1965 roku, stan torowiska był fatalny, z roku na rok przewóz pasażerów i towarów spadał. Po zakończeniu wojny domowej kwestia przyszłości tej linii podzieliła władze; dopiero po kilku latach zdecydowano się na remont.

Linia Podgorica – Nikšić znalazła się w centrum uwagi instytucji związanych z Unią Europejską, bowiem pojawiły się plany odbudowania odcinka Nikšić – Belića i później połączenia portu w Barze linią kolejową z Sarajewem. Między innymi dzięki temu udało się uzyskać dotacje i kredyty na remont trasy.

Od 2003 roku nie kursowały pociągi pasażerskie z Podgoricy do Nikšića, linia była wykorzystywana jedynie przez pociągi towarowe.

7 marca 2006 roku rozpoczęto prace remontowe na linii. Linia została odnowiona i zelektryfikowana. Wyremontowana linia została oddana do użytku w 2012 roku. Obecnie kursują po niej pociągi pasażerskie i towarowe.

Rozdział opracowany na podstawie pracy zbiorowej „100 godina Željeznice Crne Gore”.

Nowy pociąg kolei czarnogórskich na stacji Nikšić (aut. Phil Richards, CC-BY-SA, flickr.com)

 

6. Ciekawostki kolejowe

 

Kolej wąskotorowa Nikšić – Bileća

Kolej łącząca leżący dziś w Czarnogórze Nikšić z bośniackim miastem Bileća to kolejna ciekawostka dotycząca kolei wąskotorowych w regionie, zlikwidowanych już dawno temu.

Projekt budowy linii kolejowej powstał w 1925 roku, budowa rozpoczęła się dopiero 10 lat później – 25 września 1935 roku, kiedy położono kamień węgielny pod budynek staci Nikšić i poświęcono plac budowy.

Budowa linii o długości 71 kilometrów trwała prawie 13 lat. Problemem był górzysty teren, budowa mostu na rzece Zeta, oraz konieczność wydrążenia siedmiu tuneli o łącznej długości 962 metrów, przy czym najdłuższy tunel o nazwie Božura miał 265 metrów. Linia miała rozstaw szyn 760 mm. Na trasie było sześć stacji: Petrovići, Vilusi, Podbožur, Trubjela, Stuba i Nikšić. Wszystkie budynki stacji zostały wybudowane z kamienia.

12 lipca 1938 roku linię oddano do użytku, pierwszy pociąg ze stacji Bileća przyjechał do Nikšića 11 września 1938 roku, w rocznicę wyzwolenia miasta z okupacji tureckiej w 1877 roku. Jak donoszą ówczesne kroniki, na przyjazd pierwszego pociągu czekało 5000 osób, we wszystkich domach wywieszono flagi, a sam pociąg przyjechał z dwugodzinnym opóźnieniem. Uroczystości zamieniły się w demonstrację przeciwko rządowi.

Linia Nikšić – Bileće po drugiej wojnie światowej była najważniejszą linią kolejową łączącą Czarnogórę z pozostałymi krajami Jugosławii do czasu budowy linii Belgrad – Bar. Prowadzono na niej ruch pasażerski i towarowy.

Linię zamknięto w 1976 roku, a ostatni pociąg odjechał z Nikšića 29 maja 1976 roku o 13:18.

1 czerwca 1976 roku zamknięto linię Hum – Trebinje – Bileća.

Katastrofa kolejowa w Bioče

23 stycznia 2006 roku miała miejsce najtragiczniejsza katastrofa kolejowa w dziejach kolei czarnogórskich. W miejscowości Bioče, 10 kilometrów od Podgoricy, pociąg lokalny relacji Bijelo Polje – Bar wykoleił się na wiadukcie i spadł do wąwozu rzeki Moračy.

W katastrofie zginęło 47 osób a ponad 200 zostało rannych. Połączenie obsługiwał 20-letni spalinowy zespół trakcyjny RVR, który rok wcześniej przeszedł remont. Nie ustalono oficjalnej przyczyny katastrofy – według komisji badającej przyczyny pojazd był sprawny. Przed sądem na ławie oskarżonych zasiadło 12 pracowników kolei czarnogórskich – jedynie maszynista został uznany winnym i skazany na 6 lat pozbawienia wolności, pozostałych 11 pracowników zostało uniewinnionych.

O zdarzeniu przypomina tablica pamiątkowa w pobliżu miejsca katastrofy, przed którą każdego roku w rocznicę katastrofy delegacja kolei czarnogórskich składa wieńce.

Pozostałości po kolejach wąskotorowych

Koleje wąskotorowe mogły być jedną z największych atrakcji Czarnogóry, jednak do dziś pozostało po nich bardzo niewiele.

W Podgoricy stoi lokomotywa „Lovćen” wyprodukowana w 1910 roku przez firmę Orenstein & Koppel. Lokomotywa obsługiwała połączenie Bar – Virpazar i nigdy nie prowadziła pociągu do Podgoricy.

W Barze przy stacji kolejowej wystawiono natomiast parowóz „Sutorman” z 1910 roku.

W miejscowości Zelenika starą linię wąskotorową przypominają resztki mostu kolejowego obok mostu drogowego. Stary most kolejowy podobno jest także w miejscowości Meljine, ale nie udało mi się odnaleźć na mapach. Zachował się również budynek stacji Sutorina.

W mieście Herceg Novi promenada biegnie po starej linii kolejowej i przechodzi przez stary tunel kolejowy.

W Trebinje można zobaczyć parowóz jako pomnik.

Herceg Novi

Herceg Novi – stary tunel kolejowy (aut. Kleeblatt87, CC-BY-SA, flickr.com)

 

7. Kolej w Czarnogórze na You Tube

Kolej w Czarnogórze została uwieczniona na wielu filmach na You Tube. Podobnie jak w artykułach o kolejach w małych krajach, wybrałem dla was najciekawsze nagrania – głównie pokazujące trasy pociągów.

Reportaż o kolejach na You Tube (04:16)(2017)
Różne pociągi na linii Belgrad – Bar w Czarnogórze (11:24)(2016)
Linia Podgorica – Nikšić (36:11)(2014)
Linia Belgrad – Bar – cały odcinek czarnogórski (35:50)(2014)
Linia Belgrad – Bar – reportaż z podróży na całej linii (45:32)(2014)
Linia Belgrad – Bar – odcinek Bar – Podgorica (21:55)(2013)
Linia Belgrad – Bar – odcinek Lutovo – Podgorica (17:52)(2013)

Źródła:

[1] www.novineniksica.me/?p=294
[2] www.vijesti.me/vijesti/111-godina-zeljeznice-u-crnoj-gori-163407
[3] //forum.cdm.me/showthread.php?92420-novi-voz-i-%9Eeljeznica/page8
[4] www.blic.rs/vesti/drustvo/nvo-istina-o-nesreci-na-biocu-ni-nakon-devet-godina-jos-nije-utvrdena/0k19rf3

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: