Kolej na Podróż

Pociągiem do Włoch – przewodnik (akt. 05.2022)

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Włoch. Dojazd pociągiem do Włoch możliwy jest z przesiadką w Wiedniu skąd kursują bezpośrednie pociągi dzienne i nocne do Wenecji oraz bezpośredni pociąg nocny do Rzymu. W sezonie letnim dodatkowo bywa uruchamiany pociąg Wiedeń – Livorno przez Weronę i Mediolan.

We wpisie krótko przedstawię możliwości podróży do Włoch koleją. Najważniejsza zasada – najpierw pociągiem do Wiednia, potem w stronę Włoch.

W 2022 roku nie nastąpiły istotne zmiany w możliwości dojazdu pociągiem do Włoch.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022

Spis treści:

1. Dojazd pociągiem do Wiednia
2. Pociąg Wiedeń – Wenecja
3. Pociąg Wiedeń – Rzym
4. Pociąg Wiedeń – Livorno
5. Pociąg Wiedeń – Bolzano
6. Pociągiem do Włoch przez Słowenię
7. Zestawienie kosztów

Zobacz również: Kolej we Włoszech – przewodnik dla pasażerów

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

1. Dojazd pociągiem do Wiednia 

Pierwszy krok w podróży pociągiem do Włoch to dojazd do Wiednia . Ewentualnie do czeskie stacji Břeclav, jeśli chcemy kontynuować podróż pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Opcji jest mnóstwo.

Do Wiednia szybko i wygodnie dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi. W przypadku pociągu nocnego z Krakowa i Warszawy należy uważać na kradzieże na terytorium Republiki Czeskiej. Czeska policja jest wyjątkowo nieudolna, dlatego nie potrafią sobie poradzić ze zjawiskiem znanym od lat.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie tickets.oebb.at. Do niedawna część biletów była dostępna na stronie www.intercity.pl.

Więcej informacji:

Jak dojechać pociągiem do Wiednia – przewodnik

PKP Intercity

Pociąg Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

2. Pociąg Wiedeń – Wenecja

Pomiędzy Wiedniem a Wenecją kursują trzy pary pociągów dziennie – dwa pociągi dzienne i pociąg nocny.

Pociągi dzienne to pociągi kategorii Railjet. Są to szybkie pociągi osiągające prędkość do 230 km/h, klimatyzowane, z wagonami trzech klas – Economy, First i Business. W każdym składzie jest wagon restauracyjny, wagon kinowy dla dzieci, przygotowano także wydzielone miejsca dla rowerów. Pociągi Railjet są bardzo chwalone. Jeśli chodzi o mnie, to po 50 minutach w czeskim Railjecie miałem dosyć – cztery litery i kręgosłup bolały jak przy dyskopatii w ostrej fazie. Po prostu koszmar. (austriackim nie jechałem).

Pociąg nocny to pociąg marki Nightjet. Pociągi nocne Nigthjet zestawione są z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Wszystkie wagony są klimatyzowane, w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych serwowane jest skromne śniadanie w cenie biletu (kajzerka, plasterek sera i szynki, do picia kawa lub herbata).

Na pociągi Wiedeń – Wenecja dostępna jest pula biletów promocyjnych. Najtańsze bilety z Wiednia do Wenecji zarówno na pociąg dzienny, jak i na pociąg nocny, kosztują 29,90 EUR. Są to bilety na konkretne połączenie, nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Najtańsze bilety promocyjne w taryfie Sparschiene  Komfort kosztują 43,90 EUR – można je bezpłatnie zwrócić do 15 dni przed datą podróży, po tym czasie za 50% ceny biletu (nie mniej niż 15 EUR). Cena biletu Wiedeń – Wenecja według taryfy międzynarodowej wynosi 116,40 EUR.

W praktyce najtańsze bilety na pociąg nocny bardzo trudno zdobyć. Przedsprzedaż zaczyna się około pół roku przed planowaną datą podróży.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie tickets.oebb.at

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Wenecja (nocny):

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Pociągiem nocnym Wiedeń – Wenecja jechałem kilka lat temu. Podróż w wagonie z miejscami do leżenia była bardzo wygodna, w wagonie z miejscami do siedzenia mniej, ze względu na dużą liczbę pasażerów, a przez to brak możliwości rozłożenia foteli.

Pociągi do Wenecji zatrzymują się między innymi w Udine, gdzie można przesiąść się na pociągi regionalne do Triestu oraz Gorycji – ładnego miasta podzielonego pomiędzy Włochy a Słowenię. Słoweńska część jest dużo brzydsza, natomiast linia kolejowa Nowa Gorycja – Jesenice należy do najpiękniejszych w Europie.

Kursują także regionalne pociągi Villach – Udine.

Nightjet

Kuszetka w pociągu Nightjet (© ÖBB/Marek Knopp)

3. Pociąg Wiedeń – Rzym

Przez cały rok kursuje bezpośredni pociąg Wiedeń – Rzym. Jest to pociąg nocny kategorii Nightjet. Podobnie jak pociąg do Wenecji zestawiony z z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Rzym:

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Ceny są niezależne od pokonywanej trasy. Czyli nieważne, czy kupujemy bilet na trasę Wiedeń – Bolonia, czy Wiedeń – Rzym, cena biletu promocyjnego będzie jednakowa. Nie wiadomo tylko, czy uda nam się zakupić bilet z najtańszej puli biletów, ponieważ chętnych na ich zakup jest bardzo dużo.

Pociąg po drodze zatrzymuje się między innymi we Florencji, gdzie można się przesiąść na pociągi regionalne do Sieny i Pizy.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie tickets.oebb.at

4. Pociąg Wiedeń – Livorno

Od ostatniego tygodnia marca do 9 października dwa razy w tygodniu kursuje pociąg Wiedeń – Livorno przez Weronę i Mediolan. Jest to pociąg nocny kategorii Nightjet. W pociągu, oprócz wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych, są także wagony przystosowane do przewozu samochodów i motocykli. Załadunek i rozładunek samochodów odbywa się na stacjach Wien Hbf i Livorno. Ceny dopłat za przewóz samochodu lub motocykla zaczynają się od 39,90 EUR.

Ceny biletów promocyjnych na pociąg Wiedeń – Livorno są takie same, jak na pociągi Wiedeń – Wenecja i Wiedeń – Rzym.

5. Pociąg Wiedeń – Bolzano

Kursuje bezpośredni pociąg dzienny Wiedeń – Bolzano. Jest to pociąg opisanej wcześniej kategorii Railjet. Do Bolzano można także dojechać z przesiadką w Innsbrucku na pociągi Deutsche Bahn z Monachium, kursują też pociągi regionalne Bolzano – Innsbruck.

Ceny biletów promocyjnych z Wiednia do Bolzano zaczynają się od 34,90 EUR.

Z Bolzano można kontynuować podróż do Werony.

Railjet

Klasa Economy w austriackim pociągu Railjet (fot. Kecko, CC-BY, flickr.com)

6. Pociągiem do Włoch przez Słowenię

Możliwy jest również dojazd pociągiem do Włoch przez Słowenię, ale dotyczy to tylko Triestu i okolic, a propozycja zainteresuje jedynie miłośników kolei.

Od 11 czerwca 2021 roku pociąg EC Emona Wiedeń – Lublana zostanie wydłużony do Triestu. Dwa dni później ponownie będą kursować pociągi regionalne Lublana – Triest i dalej do Udine. W trakcie aktualizacji artykułu na stronie kolei austriackich nie było informacji na temat kosztów biletów na pociąg EC Emona do Triestu, na stronie kolei słoweńskich informacja w cenniku dotyczyła pociągów regionalnych, ale może posłużyć jako cena orientacyjna.

Najtańsza opcja dojazdu pociągiem do Włoch przez Słowenię:

a) Bilet promocyjny Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
b) Bilet promocyjny Wiedeń – Lublana: 24,90 EUR
c) Bilet Lublana – Triest – 8 EUR

Razem: 52,8 EUR, w rzeczywistości należy oczekiwać, że bilet na odcinku Lublana – Triest będzie o 2-3 EUR droższy.

Teoretycznie pociąg Wiedeń – Triest powinien być skomunikowany z pociągiem Nightjet Berlin – Wiedeń jadącym między innymi przez Wrocław i Opole, ale czas na przesiadkę wynosi około 30 minut i nie ryzykowałbym takiej podróży.

7. Zestawienie kosztów

Jeśli uda nam się zakupić najtańsze bilety promocyjne, podróż pociągiem do Włoch nie będzie taka droga. Na przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Rzym:

Bilet promocyjny Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
Bilet promocyjny Wiedeń – Rzym: 29,90 EUR

Łączna cena biletu w jedną stronę w wagonach z miejscami do siedzenia wyniesie nas 49,80 EUR wraz z miejscówkami. Przy odrobinie szczęścia, jeśli w nocnym pociągu do Rzymu będzie mało pasażerów, w wagonach z miejscami do siedzenia można rozłożyć fotele i jedzie się wygodnie jak w wagonie sypialnym.

Podróż z Katowic do Rzymu z najtańszymi biletami promocyjnymi wyniesie nas 10 euro taniej, czyli 39,80 EUR.

Jeśli chcemy pokonać podróż z Wiednia do Rzymu w wagonie z miejscami do leżenia, zapłacimy łącznie 20 EUR więcej, czyli 69,80 EUR, a jeśli pojedziemy wagonem sypialnym, 89,80 EUR. Niby drogo, ale oszczędzamy koszty noclegu.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli podoba ci się blog i chciałbyś mnie wesprzeć drobną darowizną, możesz to zrobić TUTAJ. Na blogu nie ma kryptoreklam, nieoznaczonych wpisów sponsorowanych, nie współpracuję z przewoźnikami ani organizacjami turystycznymi. W dzisiejszych czasach takie blogi nie są w stanie przetrwać bez wsparcia czytelników.

Koleje austriackie

Rozłożone fotele w wagonie z miejscami do siedzenia pociągu Nightjet. Prawie jak sypialny.

 

%d bloggers like this: