Kolej na Podróż

Pociągiem do Włoch – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Włoch. Dojazd pociągiem do Włoch możliwy jest z przesiadką w Wiedniu skąd kursują bezpośrednie pociągi dzienne i nocne do Wenecji oraz bezpośredni pociąg nocny do Rzymu. Dawniej uruchamiany był pociąg sezonowy Wiedeń – Livorno przez Mediolan i Weronę, który w grudniu 2022 roku został zastąpiony przez codzienne połączenie Wiedeń – Genua – La Spezia.

We wpisie krótko przedstawię możliwości podróży do Włoch koleją. Najważniejsza zasada – najpierw pociągiem do Wiednia, potem w stronę Włoch, aczkolwiek jeśli macie dużo pieniędzy i czasu, w 2024 roku możecie wybrać podróż do Monachium, zwiedzanie miasta i podróż pociągiem nocnym do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023

Spis treści:

1. Dojazd pociągiem do Wiednia
2. Pociąg Wiedeń – Wenecja
3. Pociąg Wiedeń – Rzym
4. Pociąg Wiedeń – La Spezia
5. Pociąg Wiedeń – Bolzano
7. Pociągiem do Włoch przez Słowenię
8. Zestawienie kosztów

Zobacz również: Kolej we Włoszech – przewodnik dla pasażerów

> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

1. Dojazd pociągiem do Wiednia 

Pierwszy krok w podróży pociągiem do Włoch to dojazd do Wiednia . Ewentualnie do czeskie stacji Břeclav, jeśli chcemy kontynuować podróż pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Opcji jest mnóstwo.

Do Wiednia szybko i wygodnie dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi. W przypadku pociągu nocnego z Krakowa i Warszawy należy uważać na kradzieże na terytorium Republiki Czeskiej. Czeska policja jest wyjątkowo nieudolna, dlatego nie potrafią sobie poradzić ze zjawiskiem znanym od lat.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie shop.oebbtickets.at. Można spróbować również na stronie www.intercity.pl.

Dużo Polaków kupuje osobno bilety na odcinek Katowice – Bogumin i dalej na odcinek Bogumin – Wiedeń w sklepie internetowym kolei czeskich. Czasami różnica cen potrafi być bardzo duża na korzyść pasażera.

Więcej informacji:

Jak dojechać pociągiem do Wiednia – przewodnik

PKP Intercity

Pociąg Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

2. Pociąg Wiedeń – Wenecja

Pomiędzy Wiedniem a Wenecją kursują trzy pary pociągów dziennie – dwa pociągi dzienne i pociąg nocny.

Pociągi dzienne to pociągi kategorii Railjet. Są to szybkie pociągi osiągające prędkość do 230 km/h, klimatyzowane, z wagonami trzech klas – Economy, First i Business. W każdym składzie jest wagon restauracyjny, wagon kinowy dla dzieci, przygotowano także wydzielone miejsca dla rowerów. Pociągi Railjet są bardzo chwalone. Jeśli chodzi o mnie, to po 50 minutach w czeskim Railjecie miałem dosyć – cztery litery i kręgosłup bolały jak przy dyskopatii w ostrej fazie. Po prostu koszmar. (austriackim nie jechałem).

Pociąg nocny to pociąg marki Nightjet. Pociągi nocne Nigthjet zestawione są z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Wszystkie wagony są klimatyzowane, w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych serwowane jest skromne śniadanie w cenie biletu (kajzerka, plasterek sera i szynki, do picia kawa lub herbata).

Na pociągi Wiedeń – Wenecja dostępna jest pula biletów promocyjnych. Najtańsze bilety z Wiednia do Wenecji zarówno na pociąg dzienny, jak i na pociąg nocny, kosztują 29,90 EUR. Są to bilety na konkretne połączenie, nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Najtańsze bilety promocyjne w taryfie Sparschiene  Komfort kosztują 43,90 EUR – można je bezpłatnie zwrócić do 15 dni przed datą podróży, po tym czasie za 50% ceny biletu (nie mniej niż 15 EUR). Cena biletu Wiedeń – Wenecja według taryfy międzynarodowej wynosi 116,40 EUR.

W praktyce najtańsze bilety na pociąg nocny bardzo trudno zdobyć. Przedsprzedaż zaczyna się około pół roku przed planowaną datą podróży.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie shop.oebbtickets.at

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Wenecja (nocny):

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Pociągiem nocnym Wiedeń – Wenecja jechałem kilka lat temu. Podróż w wagonie z miejscami do leżenia była bardzo wygodna, w wagonie z miejscami do siedzenia mniej, ze względu na dużą liczbę pasażerów, a przez to brak możliwości rozłożenia foteli.

Pociągi do Wenecji zatrzymują się między innymi w Udine, gdzie można przesiąść się na pociągi regionalne do Triestu oraz Gorycji – ładnego miasta podzielonego pomiędzy Włochy a Słowenię. Słoweńska część jest dużo brzydsza, natomiast linia kolejowa Nowa Gorycja – Jesenice należy do najpiękniejszych w Europie.

Kursują także regionalne pociągi Villach – Udine.

Pociąg do Wenecji (nocny) – zestawienia na vagonweb.cz:

Pociąg nocny Wiedeń – Wenecja
Pociąg nocny Wenecja – Wiedeń

Nightjet

Kuszetka w pociągu Nightjet (© ÖBB/Marek Knopp)

3. Pociąg Wiedeń – Rzym

Przez cały rok kursuje bezpośredni pociąg Wiedeń – Rzym. Jest to pociąg nocny kategorii Nightjet. Podobnie jak pociąg do Wenecji zestawiony z z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Rzym:

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Ceny są niezależne od pokonywanej trasy. Czyli nieważne, czy kupujemy bilet na trasę Wiedeń – Bolonia, czy Wiedeń – Rzym, cena biletu promocyjnego będzie jednakowa. Nie wiadomo tylko, czy uda nam się zakupić bilet z najtańszej puli biletów, ponieważ chętnych na ich zakup jest bardzo dużo.

Pociąg po drodze zatrzymuje się między innymi we Florencji, gdzie można się przesiąść na pociągi regionalne do Sieny i Pizy.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie shop.oebbtickets.at

Uwaga!!! W związku z zamknięciem ruchu na głównej magistrali kolejowej we Włoszech, w okresie od 10.6  – 9.9.2024 r., pociąg będzie kursował w zmienionej relacji Wiedeń – Ankona przez Rimini. Pasażerowie jadący w stronę Rzymu mogą kontynuować podróż ze stacji w Bolonii pociągami kolei włoskich z osobnym biletem kolei włoskich. 

Pociąg Wiedeń – Rzym – zestawienia na vagonweb.cz:

Pociąg Wiedeń – Rzym
Pociąg Rzym – Wiedeń

Nightjet

Wagony pociągu Nightjet (fot. OBB/Knopp)

4. Pociąg Wiedeń – La Spezia

Od 11 grudnia 2022 koleje austriackie uruchamiają nowy pociąg do Włoch. Pociąg rozpoczyna bieg na dworcu głównym w Wiedniu, a kończy na stacji La Spezia, w popularnym regionie Cinque Terre.

Pociąg po drodze zatrzymuje się między innymi na stacjach w Weronie, Padwie, Mediolanie, Brescii i Genui.

Pociąg zatrzymuje się także na stacji Peschiera del Garda, znacznie ułatwiając dojazd nad Jezioro Garda.

Z Genui można kontynuować podróż w stronę stacji Ventimiglia i dalej do Monako, Nicei lub Cannes. Pociąg zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Na stacji La Spezia można się przesiąść do słynnego pociągu Cinque Terre Express i przejechać jedną z najpiękniejszych włoskich linii kolejowych.

Uwaga: z powodu prac torowych w Mediolanie pociąg nie zatrzymuje się na dworcu centralnym, tylko na stacji Milano Rogoredo. Być może się to zmieni; należy sprawdzać rozkład jazdy.

Ceny biletów promocyjnych są takie same jak wcześniej.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie shop.oebbtickets.at

Pociąg z Wiednia do Genui i La Spezii – zestawienia na vagonweb.cz

Pociąg Wiedeń – Genua/La Spezia
Pociąg Genua/La Spezia – Wiedeń

Pociągiem do Włoch

Pociąg Wiedeń – Genua i La Spezia (fot. OBB/Knopp)

5. Pociąg Wiedeń – Bolzano

Kursuje bezpośredni pociąg dzienny Wiedeń – Bolzano. Jest to pociąg opisanej wcześniej kategorii Railjet. Do Bolzano można także dojechać z przesiadką w Innsbrucku na pociągi Deutsche Bahn z Monachium, kursują też pociągi regionalne Bolzano – Innsbruck.

Ceny biletów promocyjnych z Wiednia do Bolzano zaczynają się od 34,90 EUR.

Z Bolzano można kontynuować podróż do Werony.

Railjet

Klasa Economy w austriackim pociągu Railjet (fot. Kecko, CC-BY, flickr.com)

6. Pociągiem do Włoch przez Słowenię

Możliwy jest również dojazd pociągiem do Włoch przez Słowenię, ale dotyczy to tylko Triestu i okolic, a propozycja zainteresuje jedynie miłośników kolei.

Od 11 czerwca 2021 roku pociąg EC Emona Wiedeń – Lublana zostanie wydłużony do Triestu. Dwa dni później ponownie będą kursować pociągi regionalne Lublana – Triest i dalej do Udine. W trakcie aktualizacji artykułu na stronie kolei austriackich nie było informacji na temat kosztów biletów na pociąg EC Emona do Triestu, na stronie kolei słoweńskich informacja w cenniku dotyczyła pociągów regionalnych, ale może posłużyć jako cena orientacyjna.

Najtańsza opcja dojazdu pociągiem do Włoch przez Słowenię:

a) Bilet promocyjny Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
b) Bilet promocyjny Wiedeń – Lublana: 24,90 EUR
c) Bilet Lublana – Triest – 8 EUR

Razem: 52,8 EUR, w rzeczywistości należy oczekiwać, że bilet na odcinku Lublana – Triest będzie o 2-3 EUR droższy.

Koleje austriackie

Rozłożone fotele w wagonie z miejscami do siedzenia pociągu Nightjet. Prawie jak sypialny.

%d bloggers like this: