Kolej na Podróż

Pociągiem do Włoch – przewodnik (aktualizacja 06.2021)

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Włoch. Dojazd pociągiem do Włoch możliwy jest z przesiadką w Wiedniu skąd kursują bezpośrednie pociągi dzienne i nocne do Wenecji oraz bezpośredni pociąg nocny do Rzymu. W sezonie letnim dodatkowo bywa uruchamiany pociąg Wiedeń – Livorno przez Weronę i Mediolan.

We wpisie krótko przedstawię możliwości podróży do Włoch koleją. Najważniejsza zasada – najpierw pociągiem do Wiednia, potem w stronę Włoch.

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021

Spis treści:

1. Dojazd pociągiem do Wiednia
2. Pociąg Wiedeń – Wenecja
3. Pociąg Wiedeń – Rzym
4. Pociąg Wiedeń – Livorno
5. Pociąg Wiedeń – Bolzano
6. Pociągiem do Włoch przez Słowenię
7. Zestawienie kosztów

Zobacz również: Kolej we Włoszech – przewodnik dla pasażerów

1. Dojazd pociągiem do Wiednia 

Pierwszy krok w podróży pociągiem do Włoch to dojazd do Wiednia . Ewentualnie do czeskie stacji Břeclav, jeśli chcemy kontynuować podróż pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Opcji jest mnóstwo.

Do Wiednia szybko i wygodnie dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi. W przypadku pociągu nocnego z Krakowa i Warszawy należy uważać na kradzieże na terytorium Republiki Czeskiej. Czeska policja jest wyjątkowo nieudolna, dlatego nie potrafią sobie poradzić ze zjawiskiem znanym od lat.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie tickets.oebb.at. Do niedawna część biletów była dostępna na stronie www.intercity.pl. Podczas opracowywania artykułu nie było możliwości sprawdzenia cen. Być może po pandemii możliwość powróci.

Więcej informacji:

Jak dojechać pociągiem do Wiednia – przewodnik

PKP Intercity

Pociąg Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

2. Pociąg Wiedeń – Wenecja

Pomiędzy Wiedniem a Wenecją kursują trzy pary pociągów dziennie – dwa pociągi dzienne i pociąg nocny.

Pociągi dzienne to pociągi kategorii Railjet. Są to szybkie pociągi osiągające prędkość do 230 km/h, klimatyzowane, z wagonami trzech klas – Economy, First i Business. W każdym składzie jest wagon restauracyjny, wagon kinowy dla dzieci, przygotowano także wydzielone miejsca dla rowerów. Pociągi Railjet są bardzo chwalone. Jeśli chodzi o mnie, to po 50 minutach w czeskim Railjecie miałem dosyć – cztery litery i kręgosłup bolały jak przy dyskopatii w ostrej fazie. Po prostu koszmar. (austriackim nie jechałem).

Pociąg nocny to pociąg marki Nightjet. Pociągi nocne Nigthjet zestawione są z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Wszystkie wagony są klimatyzowane, w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych serwowane jest skromne śniadanie w cenie biletu (kajzerka, plasterek sera i szynki, do picia kawa lub herbata).

Na pociągi Wiedeń – Wenecja dostępna jest pula biletów promocyjnych. Najtańsze bilety z Wiednia do Wenecji zarówno na pociąg dzienny, jak i na pociąg nocny, kosztują 29,90 EUR. Są to bilety na konkretne połączenie, nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Najtańsze bilety promocyjne w taryfie Sparschiene  Komfort kosztują 43,90 EUR – można je bezpłatnie zwrócić do 15 dni przed datą podróży, po tym czasie za 50% ceny biletu (nie mniej niż 15 EUR). Cena biletu Wiedeń – Wenecja według taryfy międzynarodowej wynosi 116,40 EUR.

W praktyce najtańsze bilety na pociąg nocny bardzo trudno zdobyć. Przedsprzedaż zaczyna się około pół roku przed planowaną datą podróży.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie tickets.oebb.at

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Wenecja (nocny):

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Pociągiem nocnym Wiedeń – Wenecja jechałem kilka lat temu. Podróż w wagonie z miejscami do leżenia była bardzo wygodna, w wagonie z miejscami do siedzenia mniej, ze względu na dużą liczbę pasażerów, a przez to brak możliwości rozłożenia foteli.

Pociągi do Wenecji zatrzymują się między innymi w Udine, gdzie można przesiąść się na pociągi regionalne do Triestu oraz Gorycji – ładnego miasta podzielonego pomiędzy Włochy a Słowenię. Słoweńska część jest dużo brzydsza, natomiast linia kolejowa Nowa Gorycja – Jesenice należy do najpiękniejszych w Europie.

Kursują także regionalne pociągi Villach – Udine.

Nightjet

Kuszetka w pociągu Nightjet (© ÖBB/Marek Knopp)

3. Pociąg Wiedeń – Rzym

Przez cały rok kursuje bezpośredni pociąg Wiedeń – Rzym. Jest to pociąg nocny kategorii Nightjet. Podobnie jak pociąg do Wenecji zestawiony z z wagonów z miejscami do siedzenia (przedziały 6-osobowe), wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Ceny najtańszych biletów na pociąg Wiedeń – Rzym:

Wagon z miejscami do siedzenia (2 klasa): 29,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-os.): 49,90 EUR
Wagon z miejscami do leżenia (przedział 4-os.): 59,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 3-osobowy): 69,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 2-osobowy): 89,90 EUR
Wagon sypialny (przedział 1-osobowy): 139,90 EUR

Ceny są niezależne od pokonywanej trasy. Czyli nieważne, czy kupujemy bilet na trasę Wiedeń – Bolonia, czy Wiedeń – Rzym, cena biletu promocyjnego będzie jednakowa. Nie wiadomo tylko, czy uda nam się zakupić bilet z najtańszej puli biletów, ponieważ chętnych na ich zakup jest bardzo dużo.

Pociąg po drodze zatrzymuje się między innymi we Florencji, gdzie można się przesiąść na pociągi regionalne do Sieny i Pizy.

Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów na stronie tickets.oebb.at

4. Pociąg Wiedeń – Livorno

Od ostatniego tygodnia marca do 9 października dwa razy w tygodniu kursuje pociąg Wiedeń – Livorno przez Weronę i Mediolan. Jest to pociąg nocny kategorii Nightjet. W pociągu, oprócz wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych, są także wagony przystosowane do przewozu samochodów i motocykli. Załadunek i rozładunek samochodów odbywa się na stacjach Wien Hbf i Livorno. Ceny dopłat za przewóz samochodu lub motocykla zaczynają się od 39,90 EUR.

Ceny biletów promocyjnych na pociąg Wiedeń – Livorno są takie same, jak na pociągi Wiedeń – Wenecja i Wiedeń – Rzym.

5. Pociąg Wiedeń – Bolzano

Kursuje bezpośredni pociąg dzienny Wiedeń – Bolzano. Jest to pociąg opisanej wcześniej kategorii Railjet. Do Bolzano można także dojechać z przesiadką w Innsbrucku na pociągi Deutsche Bahn z Monachium, kursują też pociągi regionalne Bolzano – Innsbruck.

Ceny biletów promocyjnych z Wiednia do Bolzano zaczynają się od 34,90 EUR.

Z Bolzano można kontynuować podróż do Werony.

Railjet

Klasa Economy w austriackim pociągu Railjet (fot. Kecko, CC-BY, flickr.com)

6. Pociągiem do Włoch przez Słowenię

Możliwy jest również dojazd pociągiem do Włoch przez Słowenię, ale dotyczy to tylko Triestu i okolic, a propozycja zainteresuje jedynie miłośników kolei.

Od 11 czerwca 2021 roku pociąg EC Emona Wiedeń – Lublana zostanie wydłużony do Triestu. Dwa dni później ponownie będą kursować pociągi regionalne Lublana – Triest i dalej do Udine. W trakcie aktualizacji artykułu na stronie kolei austriackich nie było informacji na temat kosztów biletów na pociąg EC Emona do Triestu, na stronie kolei słoweńskich informacja w cenniku dotyczyła pociągów regionalnych, ale może posłużyć jako cena orientacyjna.

Najtańsza opcja dojazdu pociągiem do Włoch przez Słowenię:

a) Bilet promocyjny Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
b) Bilet promocyjny Wiedeń – Lublana: 24,90 EUR
c) Bilet Lublana – Triest – 8 EUR

Razem: 52,8 EUR, w rzeczywistości należy oczekiwać, że bilet na odcinku Lublana – Triest będzie o 2-3 EUR droższy.

Teoretycznie pociąg Wiedeń – Triest powinien być skomunikowany z pociągiem Nightjet Berlin – Wiedeń jadącym między innymi przez Wrocław i Opole, ale czas na przesiadkę wynosi około 30 minut i nie ryzykowałbym takiej podróży.

7. Zestawienie kosztów

Jeśli uda nam się zakupić najtańsze bilety promocyjne, podróż pociągiem do Włoch nie będzie taka droga. Na przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Rzym:

Bilet promocyjny Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
Bilet promocyjny Wiedeń – Rzym: 29,90 EUR

Łączna cena biletu w jedną stronę w wagonach z miejscami do siedzenia wyniesie nas 49,80 EUR wraz z miejscówkami. Przy odrobinie szczęścia, jeśli w nocnym pociągu do Rzymu będzie mało pasażerów, w wagonach z miejscami do siedzenia można rozłożyć fotele i jedzie się wygodnie jak w wagonie sypialnym.

Podróż z Katowic do Rzymu z najtańszymi biletami promocyjnymi wyniesie nas 10 euro taniej, czyli 39,80 EUR.

Jeśli chcemy pokonać podróż z Wiednia do Rzymu w wagonie z miejscami do leżenia, zapłacimy łącznie 20 EUR więcej, czyli 69,80 EUR, a jeśli pojedziemy wagonem sypialnym, 89,80 EUR. Niby drogo, ale oszczędzamy koszty noclegu.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog dowolną darowizną. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy nie da się utrzymać bloga z reklam, a uczciwi twórcy bez układów nie mają szans z wielkimi koncernami oraz blogerami-wydmuszkami agencji marketingowych. Obecnie ogromne pieniądze zarabia się na głupocie i kryptoreklamach, natomiastt wartościowe blogi masowo upadają. Blogi takie jak ten mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
Koleje austriackie

Rozłożone fotele w wagonie z miejscami do siedzenia pociągu Nightjet. Prawie jak sypialny.

 

%d bloggers like this: