Kolej na Podróż

Pociągiem do Wiednia – przewodnik dla pasażerów (2023)

Podróż pociągiem do Wiednia od jakiegoś czasu jest łatwiejsza ze względu na udostępnienie przez PKP Intercity biletów do stolicy Austrii w sprzedaży internetowej.

Pociągiem do Wiednia możemy się dostać na kilka sposobów. Istnieją pociągi bezpośrednie, ale w niektórych przypadkach lepiej będzie kupić bilety na odcinek np. Katowice – Bogumin i osobny Bogumin – Wiedeń w sklepie internetowym kolei czeskich. Nie zawsze wychodzi taniej, ale warto sprawdzać.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023

Spis treści:

1. Jak polować na tanie bilety – propozycja
2. Pociągiem do Wiednia – pociągi dzienne
3. Pociągiem do Wiednia – pociąg nocny
4. Pociąg Berlin – Wiedeń przez Wrocław
5. Podróż kombinowana dla osób z wysokimi zniżkami.

Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów
Okolice Wiednia – propozycje jednodniowych wycieczek pociągiem

PKP Intercity

Pociąg Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

1. Jak polować na tanie bilety – propozycja

Od czasu wprowadzenia przez czeskie koleje sprzedaży biletów z Polski do Czech przez internet pojawiła się możliwość zakupu tanich biletów do Wiednia przez sklep internetowy www.cd.cz/eshop/. Należy jednak kupować bilety z dużym wyprzedzeniem.

Jeden z naszych czytelników kupując bilet z dwumiesięcznym wyprzedzeniem upolował następujące bilety na pociąg EC Sobieski:

Gdynia – Břeclav – 754 CZK (ok. 133 PLN)
Břeclav – Wiedeń – 182 CZK (ok. 32 PLN)

Bilety są na ten sam pociąg w konkretnym dniu. Dzięki zakupowi biletów przez sklep internetowy kolei czeskich nasz czytelnik pojedzie z Gdyni do Wiednia za około 165 złotych, co jest bardzo niską kwotą. Oczywiście, jeżeli będziemy kupować bilet np. trzy dni przed wyjazdem, cena będzie wyższa, mimo to warto próbować.

W czym tkwi tajemnica? Bilety z Polski do Czech są sprzedawane przez internet zarówno przez PKP Intercity, jak i České dráhy. Często jednak bilety na ten sam pociąg w sklepie internetowym kolei czeskich są znacznie tańsze. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Nie wiem, czy uda się wam trafić na tak tanie bilety, publikuję to jako ciekawostkę.Wien Hauptbahnhof

Stacja Wien Hauptbahnhof (fot. dreamstime.com)

2. Pociągiem do Wiednia – pociągi dzienne

Najwygodniejszym sposobem dojazdu do Wiednia są pociągi dzienne z Warszawy do Wiednia przez Katowice. Bilety według taryfy bazowej są bardzo drogie i zniechęcają do przejazdu. Na szczęcie dostępne są oferty promocyjne.

Orientacyjne ceny biletów do Wiednia bez promocji:

Bilet Gdynia – Wiedeń: 89 euro (dorosły)
Bilet Warszawa – Wiedeń: 84,10 euro (dorosły)
Bilet Katowice – Wiedeń: 62 euro (dorosły)

Na pociągi dzienne do Wiednia dostępne są bilety promocyjne Super Promo International. Są to bilety na konkretny pociąg i niewykorzystane nie podlegają zwrotowi, czyli jeżeli nie pojedziemy z powodu choroby lub przyczyny losowej, bilet przepada. Bilety można kupić najpóźniej na 3 dni przed dniem wyjazdu. Bilety sprzedawane są według szczebli cenowych – I szczebel oznacza pulę najtańszych biletów na dany pociąg. Jeśli pula się wyczerpie, sprzedawane są bilety z II szczebla, a kiedy one się wyczerpią, z trzeciego. Bilety należy kupować w kasach międzynarodowych PKP Intercity z dużym wyprzedzeniem, choć czytelnicy raportowali mi, że udało im się kupić najtańsze bilety tydzień przed planowanym odjazdem, ale poza sezonem.

Najtańsze bilety na pociąg do Wiednia (2 klasa):

Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
Katowice – Wiedeń: 9,90 EUR
Gdynia – Wiedeń: 24,90 EUR
Przemyśl – Wiedeń: 19,90 EUR

Najtańsze bilety na pociąg do Wiednia (1 klasa):

Warszawa – Wiedeń: 29,90 EUR
Katowice – Wiedeń: 19,90 EUR
Gdynia – Wiedeń: 39,90 EUR
Przemyśl – Wiedeń: 29,90 EURPrzejazd wygodnym pociągiem do Wiednia z Katowic za 9,90 EUR z wliczoną rezerwacją miejsca to moim zdaniem bardzo dobra propozycja. Ta sama cena obowiązuje przy podróży z Zawiercia. Jeśli nie upolujemy biletów z I szczebla, to bilety II szczebla kosztują 14,90 EUR, a z trzeciego 19,90 EUR. Warto zainwestować w bilet pierwszej klasy, ponieważ w Czechach duża część mieszkańców jest uprawniona do przejazdów ze zniżką 75% i w sezonie oraz weekendy w wagonach drugiej klasy może być tłok (zniżka nie obowiązuje w pociągach I klasy).

Bilety można nabyć na stronie www.intercity.pl

Zestawienia pociągów do Wiednia na vagonweb.cz:

EC 100 Moravia Wiedeń – Warszawa
EC 101 Moravia Warszawa – Wiedeń

EC 102 Polonia Wiedeń – Warszawa
EC 103 Polonia Warszawa – Wiedeń

EC 104 Porta Moravica Graz – Przemyśl
EC 105 Porta Moravica Przemyśl – Graz

EC106 Sobieski Wiedeń – Gdynia
EC107 Sobieski Gdynia – Wiedeń

PKP Intercity

Przedział drugiej klasy pociągu Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

3. Pociągiem do Wiednia – pociąg nocny

W rozkładzie jazdy 2020/2021 kursuje pociąg nocny TLK/D Chopin Warszawa – Wiedeń przez Kraków i Katowice. Pociąg umożliwia dotarcie do Wiednia i powrót w takich godzinach, że można zaplanować wycieczkę jednodniową i zaoszczędzić na noclegu. Problemem jest bezpieczeństwo na terytorium Republiki Czeskiej – kradzieże w pociągach nocnych jadących przez Czechy są problemem znanym od lat, jednak znana z nieudolności czeska policja nie potrafi się z tym uporać.

Na pociągi obowiązuje promocja Super Promo International Ceny biletów promocyjnych w ofercie Super Promo International – bilety można kupić najpóźniej 3 dni przed odjazdem pociągu. Ich liczba jest bardzo limitowana, bilety nie podlegają zmianie ani zwrotowi.

Najtańsze bilety na miejsca do siedzenia:

Warszawa – Wiedeń: 19,90 euro (dorosły)
Kraków – Wiedeń: 9,90 euro (dorosły)

Bilety można nabyć na stroniewww.intercity.pl

4. Pociąg Berlin – Wiedeń przez Wrocław

Od 9 grudnia 2018 roku kursuje bezpośredni pociąg Berlin – Wiedeń przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Jest to pociąg kategorii Nightjet, uruchamiany przez koleje austriackie. Pociąg jest zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Bilety można nabyć na stronach: www.intercity.pl lub shop.oebbtickets.at

Nightjet

Kuszetka w pociągu Nightjet (© ÖBB/Marek Knopp)

5. Podróż kombinowana – dla osób z wysokimi zniżkami

Nie zawsze uda się zakupić tanie bilety promocyjne na pociąg do Wiednia. Nic straconego, szczególnie dla osób uprawnionych do wysokich zniżek. Dla nich najprostszy sposób na oszczędność to dojazd do pierwszej stacji za czeską granicą i kupno biletów na stronie internetowej kolei czeskich.

Koleje czeskie wydają bilety w ofercie Včasná jízdenka Evropa. Ceny biletów w ofercie
Včasná jízdenka Evropa kupionych przez stronę internetową kolei czeskich zaczynają się od:

Praga – Wiedeń: od 19 euro
Ostrawa – Wiedeń: od 9 euro

Za 14 euro również dojedziemy z Bogumina do Wiednia.

W praktyce można kupić promocyjne bilety od pierwszej stacji na terytorium Republiki Czeskiej do dowolnej stacji na terytorium Austrii w cenie od 7 do 69 euro, przy czym obie stacje muszą być ujęte w  europejskim systemie sprzedaży biletów międzynarodowych.

Sklep internetowy kolei czeskich: www.cd.cz/eshop/

Dzięki czeskim kolejom podróż do Wiednia nie musi być bardzo droga. Na przykład studenci lub inni mogą dojechać ze zniżką 51% do Katowic, następnie Kolejami Śląskimi do Bogumina lub Cieszyna, skąd dalej do Wiednia za 9 euro (w praktyce trudno upolować najtańsze bilety, prędzej trafimy za 14 euro).

Osoby uprawnione do zniżki 75% na terytorium Republiki Czeskiej mogą dojechać np. z Bogumina do stacji Břeclav, a stamtąd pociągiem Regiojet z Pragi do Wiednia za 5 euro, ewentualnie również Regiojetem z Bogumina lub Ostrawy do Brna i tam przesiąść się na pociąg do Wiednia. Nieopłacalne są natomiast  bilety Brno – Wiedeń lub Břeclav – Wiedeń w pociągach kolei czeskich.

W trakcie aktualizacji artykułu bilet  Břeclav – Wiedeń w pociągach firmy Regiojet Praga – Budapeszt można było kupić już za równowartość 30 złotych.

Wyszukiwarka połączeń i biletów: www.regiojet.cz 

W podobny sposób można dojechać pociągiem do Wiednia przez terytorium Słowacji. Osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów, które wcześniej załatwiły odpowiednie formalności, dojadą za darmo np. do Bratysławy, skąd mogą pojechać na wycieczkę do Wiednia z niedrogim biletem wycieczkowym powrotnym. Bilet powrotny Bratysława – Wiedeń w trakcie opracowywania artykułu kosztował 14 EUR. Ten sam bilet ważny również w środkach wiedeńskiej komunikacji miejskiej w strefie Z100 w pierwszym dniu ważności biletu kosztował 19,80 EUR (polecam na jednodniową wycieczkę, bardzo wygodne zwiedzanie Wiednia.)

Zobacz również:

Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów
Największe atrakcje Austrii
Okolice Wiednia – 15 pomysłów na jednodniową wycieczkę z Wiednia

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Pociągiem do Wiednia

Centrum Wiednia

%d bloggers like this: