Kolej na Podróż

Pociągiem na Słowację – przewodnik (akt. 01. 2020)

Dojazd pociągiem na Słowację nie jest łatwy ani tani, o ile się nie kombinuje. Połączenia kolejowe pomiędzy Polską a Słowacją nie stanowią konkurencji dla transportu autobusowego, W 2017 roku uruchomiono wakacyjny pociąg weekendowy Rzeszów – Medzilaborce, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Co będzie w tym roku? Pociąg prawdopodobnie znów pojedzie, reszta pozostanie bez zmian.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Słowacji – przewodnik dla pasażerów
Koszyce – najpiękniejsze miasto Słowacji
Żylina – spacer po centrum
Tatrzańskie Koleje Elektryczne – przewodnik
Autobus Leo Express – wrażenia z przejazdu

Pociąg Poprad – Muszyna

Uruchomiony w ubiegłym roku pociąg Poprad – Muszyna szybko stał się hitem, jeśli chodzi o pociągi międzynarodowe. W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2019/2020 pociąg kursuje w soboty i niedziele w okresie od 28 grudnia do 2019 roku do 1 marca 2020 roku oraz od 5 czerwca do 27 września 2020 roku. W czasie opracowywania artykułu rozkład jazdy nie był dostępny w wyszukiwarkach (polskiej i słowackiej), chociaż pociąg kursował.

Ceny biletów na pociąg Poprad – Muszyna

Muszyna – Plawiec – 2 euro
Muszyna – Stara Lubowla – 3 euro
Muszyna – Podoliniec – 4 euro
Muszyna – Biała Spiska – 4 euro
Muszyna – Poprad – 5 euro

Więcej informacji: Pociąg Poprad – Muszyna – informacje

Pociąg Gdynia – Żylina przez Zwardoń

Od połowy grudnia 2019 roku codziennie kursuje bezpośredni pociąg TLK Rozewie Gdynia – Żylina przez Poznań, Wrocław, Opole i Katowice. Jest to pociąg nocny, bardzo dobry np. na wycieczkę jednodniową do Żyliny z Biletem Weekendowym. Szczegółowe informacje zamieściłem na stronie Pociąg Gdynia – Żylina – informacje

Pociągiem do Bratysławy

Kursuje nocny i dzienny pociąg bezpośredni pomiędzy Polską a stolicą Słowacji. Pociąg dzienny jedzie z Warszawy do Budapesztu przez Katowice, pociąg nocny z Warszawy do Budapesztu przez Kraków. Można też skorzystać z połączeń z przesiadką na stacji Břeclav.

Na oba pociągi obowiązuje promocja SparDay i SparNight. Ceny biletów na miejsce do siedzenia w drugiej klasie zaczynają się od 19 euro, jednak w praktyce tych biletów jest bardzo mało i najprawdopodobniej będziemy musieli kupić bilet w taryfie podstawowej.

Bilety na pociąg w taryfie podstawowej dla dorosłych kosztują odpowiednio:

Warszawa – Bratysława: 77,70 euro
Katowice – Bratysłąwa: 55,80 euro

Jest to bardzo wysoka kwota, ale można ją zmniejszyć dojeżdżając do czeskiej granicy i kupując dalej bilety kolei czeskich z Bogumina lub Ostrawy do Bratysławy. Ceny biletów z Czech na Słowację w ofercie Včasná jízdenka Evropa zaczynają się od 5 euro. Przeszukując połączenia Bogumin – Bratysława i Ostrawa – Bratysława z kilkudniowym pokazywały mi się bilety za równowartość 10-15 euro.

Do Bogumina bardzo łatwo dojedziecie pociągami Kolei Śląskich, PKP Intercity i autokarami Leo Express. Więcej informacji w artykule Pociągiem do Czech – przewodnik (2018).

Weźmy na przykład połączenie Katowice – Bratysława. Cena bazowa za bilet wynosi 55,80 euro. Dojeżdżamy do Bogumina autokarem Leo Express za 19 złotych i dalej kupujemy bilet choćby za 15 euro. Jest dużo taniej.

Bilety kolei czeskich kupujemy w internecie na stronie www.cd.cz/eshop/ . Przy zakupie biletu Včasná jízdenka Evropa w kasie koleje czeskie pobierają 50 koron za wystawienie biletu. Bilety należy kupować z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Do głowy przychodzi mi również kupno biletu powrotnego do Budapesztu i zakończenie podróży w Bratysławie. Nie wiem jednak, czy nie jest wymagana pieczątka węgierskiego konduktora, że bilet został wykorzystany na terenie Węgier.

Osoby jadące do Trnawy i Trenczyna mogą się przesiąść w Bratysławie na pociągi osobowe lub pospieszne.

W 2019 roku wprowadzono zniżkę 75% na przejazdy pociągami po Czechach dla wybranych grup społecznych, zniżka w wysokości 100% na przejazdy pociągami dla wybranych grup społecznych obowiązuje również na Słowacji (konieczne jest wyrobienie specjalnej karty). Co niektórzy będą więc mogli podróżować za grosze, np. studenci na odcinku polskim ze zniżką 51%, na odcinku czeskim 75%, na odcinku słowackim za darmo – wystarczy kupować bilety na konkretne odcinki oraz mieć osobne bilety krajowe na każdy odcinek. Mało tego, studenci mają zniżkę 50% na Węgrzech. Seniorzy z kolei na Węgrzech podróżują za darmo.

Pociągiem do Czadcy i Żyliny przez Zwardoń (Koleje Śląskie)

Możliwy jest dojazd pociągiem do Czadcy i Żyliny przez Zwardoń. W 2018 roku koleje słowackie uprościły procedurę zakupu biletów Zwardoń – Czadca i dalej u konduktora, więc nie potrzeba przekraczać granicy pieszo, a potem jechać autobusem do stacji Skalite.

Podróż wygląda tak:

a) pociągiem Kolei Śląskich dojeżdżamy do Zwardonia. Tam przesiadamy się na pociąg Zwardoń – Czadca lub Zwardoń – Żylina. Biletów na odcinek Zwardoń – Czadca nie kupimy w Polsce, nawet na stacji Zwardoń. Można je natomiast kupić u słowackiego konduktora z doplatą 1,50 euro.

Bilet powrotny Zwardoń – Czadca kosztuje 3,20 eur.

Nie polecam tej trasy. Czas przejazdu jest niekonkurencyjny, a pociągi Kolei Śląskich i kolei słowackich często nie są ze sobą skomunikowane. Lepiej jechać przez Czeski Cieszyn albo Bogumin.

 

Pociągiem na Słowację przez Czechy

Do najważniejszych słowackich miast bardzo łatwo dostaniemy się z Bogumina lub Czeskiego Cieszyna. Do Bogumina łatwo dojedziemy na przykład z Katowic, w przypadku Czeskiego Cieszyna trzeba dojechać do Cieszyna i przekroczyć granicę pieszo lub którymś z kilku pociągów Cieszyn – Frydek-Mistek. Jeśli nie jesteśmy zbyt obciążeni bagażami, to bardzo łatwe zadanie.

Z Bogumina i Czeskiego Cieszyna kursują pociągi ekspresowe i Supercity kolei czeskich na Słowację. Pociągi na Słowację uruchamia też Regiojet, a Leo Express oferuje połączenie nocne. Wybór jest spory, a ceny biletów kupowanych z jednodniowym wyprzedzeniem następujące:

České dráhy:

Bogumin – Czadca: 176 CZK (EX i R)
Bogumin – Żylina: 218 CZK (EX i R)
Bogumin – Poprad: 337-425 CZK

Czeski Cieszyn – Czadca: 119 CZK (EX), 197 CZK (SC)
Czeski Cieszyn – Żylina: 161 CZK (EX); 205 CZK (SC)
Czeski Cieszyn – Poprad: 337 CZK (EX i SC)

Regiojet:

Czeski Cieszyn – Czadca: 199-399 CZK
Czeski Cieszyn – Żylina: 239-439 CZK
Czeski Cieszyn – Poprad: 299-549 CZK

Leo Express:

Czeski Cieszyn – Czadca: 8-50 PLN
Czeski Cieszyn – Żylina: 12-50 PLN
Czeski Cieszyn – Poprad: 22-92 PLN

Osoby podróżujące z biletami dobowymi Kolei Śląskich oraz biletami wystawionymi w taryfie Silesia Weekend powinny pamiętać, że bilety te są ważne tylko do stacji Mosty u Jablunkova, a nie do granicy czesko-słowackiej. Czyli bilety międzynarodowe musimy kupować od stacji Mosty u Jablunkova dalej. Ceny biletów:

Mosty u Jablunkova – Czadca: 69 CZK
Mosty u Jablunkova – Żylina: 104 CZK

Bilety kolei czeskich kupujemy w internecie na stronie www.cd.cz/eshop

Bilety Regiojet na stronie www.regiojet.cz, a bilety Leo Express na www.leoexpress.com

 

Pociągiem do Koszyc

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Koszyc i nic nie wskazuje na to, aby miały powrócić. Pociąg Kraków – Koszyce przez Muszynę został zlikwidowany już prawie 10 lat temu. Najłatwiej dojechać pociągiem do Koszyc przez Czechy, konkretnie przez Bogumin lub Czeski Cieszyn. Mieszkańcy Wrocławia i zachodniej Polski mogą też na przykład dojechać autobusem do Pragi, skąd kursują liczne pociągi do Koszyc, w tym komfortowy pociąg nocny Praga – Koszyce.

Przykładowe ceny biletów kolejowych na trasach Bogumin – Koszyce i Czeski Cieszyn – Koszyce dla osób dorosłych bez zniżek i promocji.

České dráhy

Bogumin – Koszyce: 389-541 CZK
Czeski Cieszyn – Koszyce: 389 CZK

Regiojet:

Czeski Cieszyn – Koszyce: 349 CZK – 599 CZK

Leo Express:

Czeski Cieszyn – Koszyce: 28-118 PLN

Dla bardziej zaawansowanych nadal aktualny jest sposób znany od lat, wymagający pieszego przekroczenia granicy w Leluchowie. Osoby jadące pociągami relacji Kraków – Krynica-Zdrój itp. powinny wysiąść w Muszynie. Z Muszyny należy dostać się do Leluchowa (ok. 9 km). Nie jest jasne, czy obecnie kursują busy. Lokalne strony internetowe informowały o regularnych kursach busów Krynica-Zdrój – Dubne przez Leluchów, ale podczas opracowywania artykułu nie udało mi się znaleźć sprawdzonego rozkładu.

Jeżeli uda nam się dostać do Leluchowa, przekraczamy granicę pieszo, do niedalekiego miasteczka Čirč. Z miasteczka Čirč odjeżdżają autobusy w stronę miejscowości Stara Lubownia, skąd dostaniemy się pociągiem np. do Popradu lub autobusem do Preszowa. Autobus przejeżdża też przez miejscowość Plaveč. W piątki i niedziele odjeżdża stamtąd jedna para pociągów do Popradu i Koszyc. Są to pociągi dowożące studentów, więc odradzam ze względu na tłok.

http://www.buskarpaty.sk/index2.html – rozkłady jazdy Bus Karpaty (wybieramy St.Ľubovňa-Orlov-+Čirč-Obručné)

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce

W 2020 roku pociąg Rzeszów – Medzilaborce przez Sanok i Koańczę będzie kursował w piątki, soboty i niedziele od ostatniego weekendu czerwca do pierwszego weekendu września włącznie. Połączenie obsługuje szynobus należący do województwa podkarpackiego. Szczegóły dotyczące kursowania i cen biletów zostaną ogłoszone dopiero przed wakacjami, o czym poinformuję w osobnym wpisie. Na razie zachęcam do lektury artykułu o kursowaniu pociągu Rzeszów – Medzilaborce w ubiegłym roku.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pendolino

Pociąg Supercity Praga – Koszyce na stacji Pardubice

%d bloggers like this: