Kolej na Podróż

Pociąg Muszyna – Poprad – rozkład, ceny, informacje (2024)

Pociąg Muszyna – Poprad przez ostatnie lata był popularny wśród polskich i słowackich turystów chcących pozwiedzać ciekawe miejsca w centralnej części polsko-słowackiego pogranicza. W latach 2020 i 2021 kursowanie było częściowo zakłócone przez pandemię, od 2022 roku pociąg kursuje normalnie. Niestety, jest to tylko połączenie weekendowe, a bardzo przydałby się pociąg na Słowację chociażby z Krakowa.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024




Pociąg Muszyna – Poprad – rozkład jazdy

Na razie znany jest rozkład jazdy do pierwszej korekty rozkładu jazdy w 2024 roku. Pociąg Muszyna – Poprad kursuje 30 grudnia 2023 roku oraz w soboty i niedziele od 25 lutego 2024. W sezonie letnim wyjedzie w trasę w soboty i niedziele od 1 czerwca do 1 września 2024 roku.

Pociąg Muszyna – Poprad – rozkład jazdy

Muszyna (odj. 10:00) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (10:33) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (10:58) –> Kieżmark (Kežmarok) (11:17) –> Poprad Tatry (przyj. 11:40)

Muszyna (odj. 17:56) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (18:33) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (18:58) –> Kieżmark (Kežmarok) (19:17) –> Poprad Tatry (przyj. 19:40)

Pociąg Poprad – Muszyna – rozkład jazdy

Poprad Tatry (odj. 07:29) –> Kieżmark (Kežmarok) (07:51) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (08:01) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (08:34) –> Muszyna (przyj. 09:11)

Poprad Tatry (odj. 15:29) –> Kieżmark (Kežmarok) (15:51) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (16:01) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (16:34) –> Muszyna (przyj. 17:11)

W rozkładzie jazdy podałem tylko najważniejsze stacje. W poszczególne dni czasy odjazdów i przyjazdów mogą się różnić o kilka minut.

Jak widać, rozkład jazdy pociągu Muszyna – Poprad umożliwia jednodniową wycieczkę do Słowacji dla turystów z Polski, a dla turystów ze Słowacji jednodniową wycieczkę do Polski. Kto chce zwiedzić więcej, może się wybrać na weekend.

ZSSK 840

Pociąg serii 840 kursujący również jako pociąg Poprad – Muszyna

Pociąg Muszyna – Poprad – ceny biletów

Bilety na pociąg Muszyna – Poprad sprzedawane są przez koleje słowackie według taryfy specjalnej. Można je będzie nabyć w kasie mobilnej na stacji Muszyna, ewentualnie u obsługi pociągu.

Ceny biletów w 2024 roku są następujące:

Muszyna – Poprad – 5 euro
Muszyna – Kieżmark – 4 euro
Muszyna – Podoliniec – 4 euro
Muszyna – Lubowla – 3 euro
Muszyna – Pławiec – 2 euro

Podane ceny biletów to ceny w jedną stronę dla osoby dorosłej. Dzieci w wieku 6-16 lat podróżują z ulgą 50% od ceny biletu normalnego (dzieci w wieku do 6 lat podróżują bezpłatnie).

Na przewóz psa obowiązuje ulga 50% od ceny biletu normalnego.

Jeśli planujecie weekend lub dłuższy pobyt na Słowacji połączony z podróżami pociągiem, warto rozważyć zakup tygodniowego biletu sieciowego Slovak Týždeň za 29 euro, dzięki któremu w lipcu i sierpniu będziecie mogli podróżować pociągami kolei słowackich przez siedem następujących po sobie dni.

Mravec

Pociąg serii 813+913, w 2022 roku widziany jako pociąg Poprad – Muszyna (fot. koleje słowackie)

Pociąg Muszyna – Poprad – przewóz rowerów

Przewóz rowerów w pociągu Poprad – Muszyna jest możliwy i teoretycznie kosztuje 1,50 euro. Ale uwaga: w tym roku zmienił się tabor i jeden z pojazdów ma mało miejsc dla rowerów.

Tabor

W 2024 roku pociąg Poprad – Muszyna obsługiwany jest przez dwa pojazdy kolei słowackich. Jeden to Jest to pojazd niskopodłogowy, klimatyzowany, wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym, system informacji pasażerskiej oraz przystosowany do przewozu rowerów. Pojazdy zostały wyprodukowane w 2003 roku, posiadają 110 miejsc siedzących, a łącznie pomieszczą 229 pasażerów.

Drugi pojazd to zmodernizowany motoraczek o nazwie „Mravec”, czyli „Mrówka”. Nie znam szczegółów dotyczących jakości podróży tym pojazdem.

ZSSK 840 wnętrze

Wnętrze pociągu serii 840, kursującego też jako pociąg Poprad – Muszyna

Pociąg Poprad - Muszyna

Pociąg Poprad – Muszyna – wnętrze pojazdu Mravec (fot. mat. prasowe kolei słowackich)

Co zobaczyć na trasie pociągu

Na trasie pociągu Muszyna – Poprad znajdziemy kilka miejsc atrakcyjnych z punktu widzenia turysty. Jednocześnie Poprad jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po Słowacji i Wysokich Tatrach. Miasto znajduje się niemal w połowie trasy pomiędzy Żyliną a Koszycami – łatwo dojedziemy stąd do Koszyc, Preszowa, Spiskiej Nowej Wsi, Żyliny, Liptowskiego Mikulasza i wielu innych miejsc. Miłośnicy kolei powinni przejechać się Tatrzańskimi Kolejami Elektrycznymi – w 2021 roku na liniach tych kolei wąskotorowych, w tym kolei zębatej Szczyrba – Szczyrbskie Pleso, pojawiły się nowe pociągi.

Muszyna – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krynica-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje

Pławiec – ruiny zamku z drugiej połowy XIII wieku, strawionego przez pożar w 1856 roku.

Lubowla – około 3 kilometry od stacji kolejowej Stará Ľubovňa częściowo zachowany i odrestaurowany zamek, na którym w latach 1655-1661 przechowywano polskie klejnoty koronne. Warto zobaczyć także skansen usytuowany obok zamku. W centrum miasta kościół pw. św. Mikołaja z XIII wieku z barokowym wnętrzem i rynek z zabytkowymi kamieniczkami. 3,5 kilometra na zachód od stacji kolejowej możliwość zwiedzenia destylarni w miasteczku Gniazda (Hniezdne).

Podoliniec – klasztor redemptorystów z kościołem, ryneczek, kaplica św. Jana Nepomucena i pozostałości po murach miejskich.

Biała Spiska – mała miejscowość; można zobaczyć ryneczek, kościół św. Walentego, muzeum fotograficzne (Muzeum J.M. Petzvala).

Kieżmark – jedno z najładniejszych słowackich miasteczek. Zamek z XV wieku (siedziba Muzeum Regionalnego), ładny rynek z zabytkowym ratuszem, czołg-pomnik, kościół z 1771 roku, kościół św. Krzyża z położoną tuż obok renesansową dzwonnicą. Dworzec kolejowy w Kieżmarku uważany jest za jeden z najładniejszych dworców kolejowych na Słowacji.

Poprad – moim zdaniem brzydkie miasto; w centrum można ewentualnie zobaczyć kościół pw. św. Idziego lub wybrać się do aquaparku Poprad, bardzo popularnego wśród Polaków. Bardzo dobra baza wypadowa.

Dodatkowe inspiracje:

Największe atrakcje Słowacji – co zwiedzić i zobaczyć
Słowacko-polskie pogranicze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kolej na Słowacji – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem na Słowację – przewodnik po połączeniach kolejowych

Poprad-Tatry

Poprad – hol dworca

%d bloggers like this: