Kolej na Podróż

Pociąg Muszyna – Poprad – szczegółowe informacje (2021)

Pociąg Muszyna – Poprad przez ostatnie lata był popularny wśród polskich i słowackich turystów chcących pozwiedzać ciekawe miejsca w centralnej części polsko-słowackiego pogranicza. Pociąg początkowo miał kursować w sezonie zimowym i letnim, jednak sytuacja epidemiczna pozwoliła na uruchomienie połączenia dopiero w lipcu. Pomimo opóźnienia połączenie nadal jest atrakcyjnym sposobem na dojazd pociągiem po Słowacji i zwiedzanie okolic Popradu.

Pociąg Muszyna – Poprad – rozkład jazdy

Pociąg Muszyna – Poprad w 2021 roku kursuje w soboty i niedziele od 3 lipca do 5 września. Przewidziane są dwie pary pociągów w każdym kierunku, skomunikowane z pociągami Kolei Małopolskich. Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, aby na stacji Muszyna była możliwa dogodna przesiadka na pociągi jadące w stronę Krynicy-Zdroju oraz Nowego Sącza i Krakowa.

Pociąg Muszyna – Poprad – rozkład jazdy

Muszyna (odj. 09:53) –> Pławiec (Plaveč) (10:12) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (10:26) –> Podoliniec (Podolínec) (10:38) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast. ) (10:50) –> Kieżmark (Kežmarok) (11:00) –> Studený Potok (11:10) –> Poprad Tatry (przyj. 11:23)

Muszyna (odj. 17:56) –> Pławiec (Plaveč) (18:15) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (18:30) –> Podoliniec (Podolínec) (18:42) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast. ) (18:55) –> Kieżmark (Kežmarok) (19:04) –> Studený Potok (19:15) –> Poprad Tatry (przyj. 19:27)

Pociąg Poprad – Muszyna – rozkład jazdy

Poprad Tatry (odj. 07:32) –> Studený Potok (07:44) –> Kieżmark (Kežmarok) (07:54) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (08:04) –> Podoliniec (Podolínec) (08:17) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (08:34) –> Pławiec (Plaveč) (08:51) –> Muszyna (przyj. 09:10)

Poprad Tatry (odj. 15:18) –> Studený Potok (15:31) –> Kieżmark (Kežmarok) (15:41) –> Biała Spiska (Spišská Belá zast.) (15:52) –> Podoliniec (Podolínec) (16:06) –> Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) (16:23) –> Pławiec (Plaveč) (16:40) –> Muszyna (przyj. 17:01)

Jak widać, rozkład jazdy pociągu Muszyna – Poprad umożliwia jednodniową wycieczkę do Słowacji dla turystów z Polski, a dla turystów ze Słowacji jednodniową wycieczkę do Polski. Kto chce zwiedzić więcej, może się wybrać na weekend, a miłośnicy kolei przy odrobinie szczęścia mogą zaplanować „kółeczko” np. Tarnów –> Poprad –> Medzilaborce –> Łupków –> Rzeszów –> Tarnów.

Pociąg Muszyna – Poprad – ceny biletów

Bilety na pociąg Muszyna – Poprad sprzedawane są przez koleje słowackie według taryfy specjalnej. Można je będzie nabyć w kasie mobilnej na stacji Muszyna, ewentualnie u obsługi pociągu.

Ceny biletów w 2021 roku są następujące:

Muszyna – Poprad – 5 euro
Muszyna – Kieżmark – 4 euro
Muszyna – Podoliniec – 4 euro
Muszyna – Lubowla – 3 euro
Muszyna – Pławiec – 3 euro

Podane ceny biletów to ceny w jedną stronę dla osoby dorosłej. Dzieci w wieku 6-16 lat podróżują z ulgą 50% od ceny biletu normalnego (dzieci w wieku do 6 lat podróżują bezpłatnie).

Na przewóz psa obowiązuje ulga 50% od ceny biletu normalnego.

Jeśli planujecie weekend lub dłuższy pobyt na Słowacji połączony z podróżami pociągiem, warto rozważyć zakup tygodniowego biletu sieciowego Slovak Týždeň za 29 euro, dzięki któremu w lipcu i sierpniu będziecie mogli podróżować pociągami kolei słowackich przez siedem następujących po sobie dni.

Pociąg Muszyna – Poprad – przewóz rowerów

Pojazd obsługujący pociąg z Muszyny do Popradu przystosowany jest do przewozu rowerów. Bilet na przewóz roweru kosztuje 1,50 euro.

Tabor

Połączenie będzie obsługiwane przez spalinowy zespół trakcyjny serii 840 kolei słowackich. Jest to pojazd niskopodłogowy, klimatyzowany, wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym, system informacji pasażerskiej oraz przystosowany do przewozu rowerów. Pojazdy zostały wyprodukowane w 2003 roku, posiadają 110 miejsc siedzących, a łącznie pomieszczą 229 pasażerów.

Prędkość maksymalna to 115 kilometrów na godzinę. Nie jest to jakiś superwygodny pociąg, lecz doskonale nadaje się na taką trasę.

ZSSK 840 wnętrze

Wnętrze pociągu serii 840, kursującego też jako pociąg Poprad – Muszyna

Autobus w Lubowli

Od 4 lipca w Lubowli będzie kursował autobus dowożący pasażerów pociągów ze stacji kolejowej Stará Ľubovňa na zamek i skansen. Autobus kursuje cztery razy dziennie i jest skomunikowany zarówno z pociągami jadącymi od strony Popradu, jak i pociągami przyjeżdżającymi od strony Muszyny. Brak informacji o cenach przewozu.

Ponadto w niedziele kursuje autobus Stara Lubowla – Drużbaki Wyżne (Vyšné Ružbachy), jednak wyjeżdża on o 09:57 ze Starej Lubowli, przez co mogą z niego skorzystać tylko pasażerowie przyjeżdżający ze strony Popradu.

Co zobaczyć na trasie pociągu

Na trasie pociągu Muszyna – Poprad znajdziemy kilka miejsc atrakcyjnych z punktu widzenia turysty. Jednocześnie Poprad jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po Słowacji i Wysokich Tatrach. Miasto znajduje się niemal w połowie trasy pomiędzy Żyliną a Koszycami – łatwo dojedziemy stąd do Koszyc, Preszowa, Spiskiej Nowej Wsi, Żyliny, Liptowskiego Mikulasza i wielu innych miejsc. Miłośnicy kolei powinni przejechać się Tatrzańskimi Kolejami Elektrycznymi – w 2021 roku na liniach tych kolei wąskotorowych, w tym kolei zębatej Szczyrba – Szczyrbskie Pleso, pojawiły się nowe pociągi.

Pławiec – ruiny zamku z drugiej połowy XIII wieku, strawionego przez pożar w 1856 roku.

Lubowla – około 3 kilometry od stacji kolejowej Stará Ľubovňa częściowo zachowany i odrestaurowany zamek, na którym w latach 1655-1661 przechowywano polskie klejnoty koronne. Warto zobaczyć także skansen usytuowany obok zamku. W centrum miasta kościół pw. św. Mikołaja z XIII wieku z barokowym wnętrzem i rynek z zabytkowymi kamieniczkami. 3,5 kilometra na zachód od stacji kolejowej możliwość zwiedzenia destylarni w miasteczku Gniazda (Hniezdne).

Podoliniec – klasztor redemptorystów z kościołem, ryneczek, kaplica św. Jana Nepomucena i pozostałości po murach miejskich.

Biała Spiska – mała miejscowość; można zobaczyć ryneczek, kościół św. Walentego, muzeum fotograficzne (Muzeum J.M. Petzvala).

Kieżmark – jedno z najładniejszych słowackich miasteczek. Zamek z XV wieku (siedziba Muzeum Regionalnego), ładny rynek z zabytkowym ratuszem, czołg-pomnik, kościół z 1771 roku, kościół św. Krzyża z położoną tuż obok renesansową dzwonnicą.

Poprad – moim zdaniem brzydkie miasto; w centrum można ewentualnie zobaczyć kościół pw. św. Idziego lub wybrać się do aquaparku Poprad, bardzo popularnego wśród Polaków. Bardzo dobra baza wypadowa.

Dodatkowe inspiracje:

Największe atrakcje Słowacji – co zwiedzić i zobaczyć
Słowacko-polskie pogranicze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kolej na Słowacji – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem na Słowację – przewodnik po połączeniach kolejowych

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

ZSSK 840

Pociąg serii 840 kursujący również jako pociąg Poprad – Muszyna

%d bloggers like this: