Kolej na Podróż

Pociągiem na Słowację – przewodnik (2021)

Dojazd pociągiem na Słowację jest łatwiejszy niż jeszcze 5 lat temu, ale nadal jest sporo do zrobienia. Do poprawy ruchu kolejowego między Polską a Słowacją najbardziej przyczyniły się nowe pociągi weekendowe i sezonowe pomiędzy Muszyną a Popradem oraz Rzeszowem a Medzilaborcami, z możliwością kontynuowania podróży w stronę Koszyc. W grudniu 2020 roku zlikwidowano pociąg nocny Gdynia – Żylina – według Słowaków przyczyną była przebudowa węzła kolejowego Żylina.

Ze względu na skomplikowane taryfy różnych przewoźników (w przypadku podróży pomiędzy Czechami a Słowacją) oraz fakt, że duża część społeczeństwa jest uprawniona do podróży ze zniżką 75% po terytorium Republiki Czeskiej oraz bezpłatnych podróży pociągiem po Słowacji, nie zamieszczam szczegółowych cenników, bowiem artykuł stałby się nieczytelny.

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Ostatnia aktualizacje: 29.06.2021

Spis treści:

1. Pociągiem do Bratysławy z PKP Intercity
2. Pociągiem na Słowację przez Zwardoń
3. Pociąg Muszyna – Poprad
4. Pociąg Rzeszów – Medzilaborce
5. Pociągiem na Słowację przez Czechy

Pociągiem do Bratysławy z PKP Intercity

Pomiędzy Warszawą a Bratysławą kursują bezpośrednie pociągi dzienne i nocny. Są to pociągi jadące do Budapesztu, które po drodze zatrzymują się w słowackiej stolicy. Przejazd tymi pociągami jest szybki, ale co do wygody można mieć zastrzeżenia, ponieważ ze względu na dużą liczbę chętnych na bardzo tanie lub darmowe przejazdy u obu naszych południowych sąsiadów, bywają bardzo zatłoczone. Poza tym od lat wiadomo o kradzieżach w nocnych pociągach jadących przez Czechy, z czym nie potrafi sobie poradzić nieudolna czeska policja.

Dla podróżnych jadących do Bratysławy pociągami PKP Intercity dostępne są bilety promocyjne Super Promo International. Bilety należy kupować z wyprzedzeniem w międzynarodowych kasach biletowych PKP Intercity. Wystawiane są na konkretne połączenie. Nie podlegają zwrotowi ani wymianie.

Najtańsze bilety Super Promo International do Bratysławy

Warszawa – Bratysława: 19,90 EUR (brak informacji w cenniku PKP Intercity)
Kraków – Bratysława: 9,90 EUR
Katowice – Bratysława: 9,90 EUR

Cena dotyczy najtańszych biletów. Bilety promocyjne sprzedawane są w różnych szczeblach cenowych. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów dostępne są droższe bilety z następnego szczebla cenowego, czyli np. jeśli bilety za 9,90 EUR zostaną wykupione, w systemie pojawiają się bilety za 14,90 EUR.

2. Pociągiem na Słowację przez Zwardoń

Po likwidacji pociągu Gdynia – Żylina pozostaje dojazd do Zwardonia pociągami Kolei Śląskich (nie polecam) lub PKP Intercity i piesze przekroczenie granicy do stacji Skalite-Serafinov lub kontynuowanie podróży pociągami Zwardoń – Żylina.

Ceny biletów powrotnych ze Zwardonia na Słowację:

Zwardoń – Skalite: 2 EUR
Zwardoń – Czadca: 4 EUR

Na stacji kolejowej w Zwardoniu nie można kupić biletów kolei słowackich. Konduktorzy kolei słowackich sprzedają bilety za dopłatą 1,5 EUR, przy czym trzeba zgłosić chęć zakupu biletu natychmiast po wejściu na pokład pociągu.

Od grudnia 2020 roku połączenie Zwardoń – Żylina obsługują nowe, klimatyzowane zespoły trakcyjne kolei słowackich.

Regiopanter

Pociąg RegioPanter dla kolei słowackich. Kursuje m.in. na trasie Zwardoń – Czadca. (fot. Skoda Transportation Group)

RegioPanter

Pociąg RegioPanter dla kolei słowackich. Kursuje na trasie Zwardoń – Czadca. (fot. Skoda Transportation Group)

3. Pociąg Muszyna – Poprad

Od grudnia 2020 roku połączenie Muszyna – Poprad obsługiwane jest przez koleje słowackie we współpracy z Koleje Małopolskie. Pociągi kursują w soboty i niedziele w sezonie zimowym (26.12-28.02) oraz w soboty i niedziele w okresie (05.06-05.09), przy czym ze względu na pandemię koronawirusa pociągi zimowe zostały odwołane.

Pociągi z Popradu skomunikowane są z pociągami z i do Krakowa, dzięki czemu można zaplanować jednodniową wycieczkę do Popradu i np. Kieżmarku.

Koleje Małopolskie sprzedają bilety na trasę według oferty specjalnej „Słowacja +”.

Ceny biletów:

Muszyna – Plaveč – 8,60 zł / 2,00 euro
Muszyna – Stará Ľubovňa – 12,90 zł / 3,00 euro
Muszyna – Podolínec – 17,20 zł / 4,00 euro
Muszyna – Výh Spišská Belá zastávka – 17,20 zł / 4,00 euro
Muszyna – Kežmarok – 17,20 zł / 4,00 euro
Muszyna – Poprad-Tatry – 21,50 zł / 5,00 euro

Dzieci w wieku 6-16 lat podróżują z ulgą 50% od ceny biletu normalnego (dzieci w wieku do 6 lat podrózują bezpłatnie).

Na przewóz psa obowiązuje ulga 50% od ceny biletu normalnego.

Na przewóz roweru obowiązuje cena zryczałtowana 6,45 zł / 1,50 euro.

Pociąg Muszyna – Poprad – szczegółowe informacje

ZSSK 840

Pociąg serii 840 kursujący również jako pociąg Poprad – Muszyna

ZSSK 840 wnętrze

Wnętrze pociągu serii 840, kursującego też jako pociąg Poprad – Muszyna

4. Pociąg Rzeszów – Medzilaborce

Od kilku lat, w sezonie letnim, uruchamiane są weekendowe pociągi Rzeszów – Medzilaborce oraz Sanok – Medzilaborce. Połączenia obsługuje Polregio, a na trasę wyjeżdża mały spalinowy zespół trakcyjny, więc należy się liczyć z tłokiem panującym w pociągu.

W 2021 roku pociąg kursuje  od 2 lipca do 5 września 2021 roku w piątki, soboty i niedziele. Jedna para pociągów pojedzie jako pociąg Rzeszów – Medzilaborce, druga jako Sanok – Medzilaborce.

Bilety na odcinku krajowym będą sprzedawane według taryfy Polregio, natomiast na odcinek Łupków – Medzilaborce należy dokupić miejscówkę w cenie 6,16 zł.

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce – informacje

Łupków

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce na stacji Łupków (fot. materiały prasowe Železničná spoločnosť Slovensko)

5. Pociągiem na Słowację przez Czechy

Dla osób chcących kombinować możliwy jest dojazd pociągiem na Słowację przez Czechy. Inaczej mówiąc, dojeżdżamy np. pociągiem Kolei Śląskich do Bogumina lub Cieszyna, a dalej ze stacji Bogumin lub Czeski Cieszyn kontynuujemy podróż pociągiem na Słowację.

Trasy obsługują przewoźnicy České dráhy, Regiojet i Leo Express. Kursują pociągi dzienne i nocne. Ceny na pociągi są dynamiczne w zależności od przewidywanego obłożenia pociągu, niektórzy pasażerowie posiadają uprawnienia do podróży ze zniżką 75% na terytorium Republiki Czeskiej i 100% na terytorium Słowacji, więc zamieszczanie tabeli opłat nie miałoby sensu.

Bilety kupujemy na stronach:

www.cd.cz/eshop – sklep internetowy kolei czeskich
www.regiojet.cz – sklep internetowy Regiojet
www.leoexpress.com sklep internetowy Leo Express

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog dowolną darowizną. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy nie da się utrzymać bloga z reklam, a uczciwi twórcy bez układów nie mają szans z wielkimi koncernami oraz blogerami-wydmuszkami agencji marketingowych. Obecnie ogromne pieniądze zarabia się na głupocie i kryptoreklamach, natomiast wartościowe blogi masowo upadają. Blogi takie jak ten mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
Pociąg Praga - Żylina

Pociąg Praga – Żylina – druga klasa

Pociąg Praga - Żylina

Pociąg Praga – Żylina – pierwsza klasa

%d bloggers like this: