Kolej na Podróż

Krynica-Zdrój – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Krynica-Zdrój to popularne uzdrowisko w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją. Od kilku lat miejscowość stała się bardzo popularna wśród turystów, a w 2023 roku odnotowała oblężenie. Atrakcje Krynicy-Zdroju mają różnorodne atrakcje – od typowo uzdrowiskowych, przez szlaki turystyczne po liczne możliwości aktywnego wypoczynku, natomiast Zabytki Krynicy-Zdroju zachwycają drewnianą architekturą. Uzdrowisko bardzo dobrze oceniane przez kuracjuszy, uwielbiane przez turystów, jednak jest jedna wada – ceny. Niektóre atrakcje są spektakularne, ale bardzo drogie. Warto tu przyjechać, bo w przyszłości może się stać, że będzie to miejsce dla bogatych.




 

Krynica-Zdrój atrakcje – spis treści:

1. Stary Dom Zdrojowy
2. Drewniane wille
3. Zabudowa wokół deptaka
4. Muzeum Nikifora
5. Muzeum Zabawek
6. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łukaczówka
7. Pijalnia główna
8. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową
9. Góra Parkowa
10. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
11. Wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew
12. Park im. Mieczysława Dukieta
13. Park Linowy Krynica-Zdrój
14. Góra Krzyżowa
15. Linia kolejowa Tarnów – Krynica-Zdrój

1. Stary Dom Zdrojowy

Położony w centrum miasta Stary Dom Zdrojowy to jeden z symboli Krynicy-Zdroju, bardzo często pojawiający się w folderach turystycznych i przewodnikach. Monumentalny gmach zaprojektowany przez architektów Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego wybudowano w latach 1889-1990 w stylu neorenesansowym, przypominającym pałac o bogatym wyposażeniu. Tablica na frontonie obiektu przypomina pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wzniesiony jako dwupiętrowy budynek z ryzalitem środkowym i dwoma bocznymi, w latach 1923-1924 zyskał dwa nowe skrzydła; od tamtego czasu jest budynkiem na planie litery „U”. Modernizacja miała miejsce w latach 1950-1970. Wnętrza zachowały wystrój architektoniczy z końca XIX wieku. Obiekt znany jest z sali balowej.

W północnym skrzydle obiektu znajduje się pijalnia wody Mieczysław, firmy zewnętrzne prowadzą pijalnię czekolady, kiosk i sklep z pamiątkami. Swego czasu w obiekcie miał swój pokój sam Nikifor.

2. Drewniane wille

Najciekawsze zabytki Krynicy-Zdroju to z pewnością drewniane wille wybudowane w stylu szwajcarskim, przeważnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku. Większość została odremontowana i zachwycają swoją architekturą turystów z całej Polski i zagranicy. W willach obecnie przeważnie mieszczą się pensjonaty, ale nie jest to regułą. Część budynków ma swoje nazwy, np. „Witoldówka”, czy „Wisła”.

3. Zabudowa wokół deptaka

Stary Dom Zdrojowy trzeba było wymienić osobno, natomiast wzdłuż krynickiego deptaka natrafimy na szereg innych, interesujących budynków, do których należą między innymi kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XIX i XX wieku, najstarszy budynek w Krynicy-Zdroju – Pijalnia „Słotwinka” z 1806 roku, czy Łazienki Borowinowe z 1881 roku.

Miejsce urokliwe, jednak w miesiącach letnich może być bardzo zatłoczone.

4. Muzeum Nikifora

Jedna z drewnianych willi, znana pod nazwą „Romanówka”, została zaadaptowana na siedzibę Muzeum Nikifora – oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Stosunkowo nieduże muzeum dla osób chcących bliżej poznać osobę i twórczość słynnego krynickiego twórcy.

Muzeum zostało otwarte w 1995 roku, niedawno przeszło remont. W nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach można obejrzeć bogatą kolekcję grafik i szkiców Nikifora, ponadto emitowany jest film o twórcy.

Ceny biletów stosunkowo wysokie.

5. Muzeum Zabawek

Atrakcje Krynicy-Zdroju to także prywatne muzea. Jednym z nich jest Muzeum Zabawek z bogatą kolekcją ponad 3,5 tysięca zabawek z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX wiek. Zabawki podzielone są według kategorii. Muzeum położone w samym centrum miasta zbiera doskonałe recenzje jako atrakcja dla rodzin z dziećmi, jak również samych dorosłych, powracających wspomnieniami do dawnych czasów.

Wśród zabawek znajdziemy między innymi klocki, lalki wraz z akcesoriami, pojazdy, figurki zwierząt, pociągi, zabawki pochodzące z filmów, militaria chłopięce, zabawki ludowe, misie, konie na biegunach, zabawki na parę, konsole do gier wideo, teatrzyki domowe, zabawki z wykopalisk archeologicznych, samograje, resoraki, gry towarzyskie.

Nowością jest makieta kolejowa oraz sala lekcyjna z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ceny biletów przystępne.

6. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łukaczówka

Kolejne prywatne muzeum mieszczące się w prywatnym domu poza centrum miasta. Przypomina muzeum przyrodnicze. Ekspozycja to trofea myśliwskie właściciela i nie tylko – od motyli po bawoła i żyrafę. Fauna i flora pochodzi z całego świata, a dodatkowa atrakcja to hodowla danieli przy domu. Po muzeum oprowadza sam właściciel.

7. Pijalnia Główna

Budynek przy deptaku, trochę niepasujący do otoczenia. Największa pijalnia wód mineralnych w Krynicy-Zdroju. Wnętrza ozdobione roślinnością i dużymi modelami samolotów podwieszanych pod sufitem. Możliwość wyboru z kilku wód mineralnych, przy czym płaci się za każdy kubek wody, a ceny nie należą do najniższych. W budynku działa niewielka kawiarnia.

Toaleta płatna, podobno nawet dla klientów kawiarni, czyli komercja na całego.

8. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Jedna z czterech kolei linowo-terenowych w Polsce. Najstarsza i obsługiwana przez zabytkowe wagoniki. Wybudowana przez szwajcarską firmę Von Roll Bern została oddana do użytku 8 grudnia 1937 roku jako pierwsza kolej linowo-terenowa w Polsce.

Długość trasy to 642 metry, różnica poziomów pomiędzy dolną a górną stacją to 142 metry. Przejażdżka w starym wagoniku trwa trzy minuty i jest atrakcją dla najmłodszych, jednak podobnie jak w przypadku innych atrakcji Krynicy-Zdroju, ceny są bardzo wysokie, więc część osób wybiera półgodzinny spacer na Górę Parkową, gdzie znajdziemy szereg innych atrakcji.

9. Góra Parkowa

Położona w centrum uzdrowiska Góra Parkowa wznosi się na wysokość 742 m n.p.m., a na jej szczyt możemy dojść pieszo lub dojechać wspomnianą wcześniej kolejką linowo-terenową.

Z góry rozpościerają się piękne widoki, można skorzystać z „rajskich ślizgawek” oraz zjeżdżalni pontonowej, odpocząć na rozległej Polana Michasiowa lub posilić się w kawiarni. Na Polaniej Michasiowej znajduje się źródło „Michasiówka”, a sporo atrakcji kryją stoki Góry Parkowej. Poniżej polany chorzy i potrzebujący modlą się przy figurze Matki Bożej Łaskawej zaprojektowanej przez Artura Grottgera w 1864 roku.

Grupa entuzjastów obsługuje Sankostradę – odbudowany krótki odcinek toru saneczkowego, który rozebrano latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Przejazd trwa 4 minuty, cena niewygórowana, ale płaci się za osobę, nie za zjazd.

W parku na stokach góry zachował się układ ścieżek z lat dwudziestych XX wieku, możemy także natrafić na egzotyczne drzewa.

Ciekawą atrakcją na zboczach Góry Parkowej jest „Źródełko Miłości”. Według legendy kto napije się wody ze źródełka, w niedługim czasie będzie miał powodzenie w miłości.

W trakcie opracowywania artykułu trwał remont Ogrodu Żywiołów z instalacjami przedstawiającymi zjawiska fizyki.

10. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicką to szczyt o wysokości 1114 m n.p.m., położony w granicach administracyjnych Krynicy-Zdroju, choć daleko od centrum. Szczyt znany jest doskonale miłośnikom sportów zimowych, szczególnie narciarstwa.

Na Jaworzynę można wjechać koleją gondolową o długości 2 211 metrów – jedną z najdłuższych i najnowocześniejszych kolei gondolowych w Polsce. Trasa kolei biegnie z doliny Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Przejazd na szczyt trwa około siedmiu minut. Pasażerowie podróżują w pięcioosobowych wagonikach poruszających się z prędkością 5 metrów na sekundę. W ciągu godziny kolejka może przewieźć 1 600 osób.

W 2021 roku na wysokości 1022 metrów otwarto platformę widokową na Jaworzynie Krynickiej z kilkunastometrową zjeżdżalnią grawitacyjną dla dzieci. Platforma wyposażona jest w lunety widokowe.

11. Wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew

W sierpniu 2019 roku, z wielką pompą, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, na wysokości 896 m n.p.m, otwarto pierwszą w Polsce wieżę widokową ze ścieżką w koronach drzew, zbudowaną wśród pasma lasów Jaworzyny Krynickiej.

Potężna konstrukcja o wysokości 49,5 m podpierana jest na 18 wieżach wsporczych 87 słupach. Do budowy wykorzystano drewno z robinii akacjowej. Łączna długość ścieżki w koronach drzew wynosi 1030 metrów. Na trasie przygotowano tablice edukacyjne z informacjami o przyrodzie i historii regionu, dodatkowo dla najmłodszych zbudowano 60-metrową zjeżdżalnię.

Na wieżę można się dostać pieszo lub 6-osobową kolejką krzesełkową. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoki podobno zapierają dech w piersiach.

Jest jednak pewien haczyk – ceny biletów są bardzo wysokie. Najlepiej sprawdzić samodzielnie na stronie wiezawidokowa.pl

12. Park im. Mieczysława Dukieta

Niewielk park o powierzchni 0,11 ha w centrum Krynicy-Zdroju, oddany do użytku po renowacji zakończonej w 2019 roku. Wyposażenie parku to nowoczesna multimedialna fontanna, zielone skwery z siedziskami oraz leżakami, stoliki do gry w szachy. Pokazy fontanny multimedialnej odbywają się co godzinę. W parku znajduje się także toaleta publiczna oraz pomnik profesora Józefa Dietla, pioniera polskiej balneologii.

13. Park Linowy Krynica-Zdrój

Jeden z dwóch parków linowych w Krynicy-Zdroju (drugi na Górze Parkowej zbiera negatywne recenzje), cieszący się ogromną popularnością i bardzo dobrymi opiniami wystawianymi przez odwiedzających.

Do wyboru kilka tras o różnym poziomie trudności, jest miejsce na ognisko z kratą grillową.

Przygotowano również dwie trasy zjazdowe, za dodatkową opłatą można poskakać na trampolinach.

Park znajduje się po drodze na dolną stację kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką.

14. Góra Krzyżowa

Drugi ze szczytów w granicach administracyjnych Krynicy-Zdroju. Znajduje się na wysokości 812 m n.p.m., a na szczyt można wjechać kolejką krzesełkową. Warto zwrócić uwagę na tablicę informującą o nieistniejącej już skoczni narciarskiej na zboczach góry. Według różnych źródeł w Krynicy-Zdroju mogły być swego czasu nawet 4 skocznie narciarskie, ale żadna z nich nie przetrwała do dziś.

Skocznia na zboczach Góry Krzyżowej została zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej.

15. Linia kolejowa Tarnów – Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to stacja końcowa jednej z najpiękniejszych polskich linii kolejowych, prowadzącej z Tarnowa właśnie do Krynicy-Zdroju (w nomenklaturze PLK Tarnów – Leluchów) przez Ciężkowice i Nowy Sącz. W pobliżu Muszyny linia wije się wzdłuż Popradu, a na części trasy równolegle biegnie szosa i ścieżka rowerowa Eurovelo. Linią warto się przejechać ze względu na atmosferę i piękne widoki.

Linię Tarnów – Krynica i atrakcje wokół niej krótko opisałem w książce „Pociągiem na weekend”, wydanej przez wydawnictwo Pascal. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się ją szerzej opisać w publikacji poświęconej podróżowaniu koleją po Małopolsce.

Podsumowanie

W artykule krótko opisałem atrakcje Krynicy-Zdroju; na bardziej szczegółowe atrakcje zabrakło miejsca w artykule. Krynica-Zdrój na pewno jest warta odwiedzenia, pobytu w sanatorium, natomiast rosnące ceny i komercjalizacja sprawiają, że noclegu należy szukać gdzie indziej, a do Krynicy dojechać pociągiem. Planując podróż i zwiedzanie Krynicy należy wziąć pod uwagę ciekawe okolice, liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Kilkanaście kilometrów na zachód od Krynicy organizowane są także spływy Dunajcem. Można się wybrać także na Słowację. W Krynicy-Zdroju na pewno nie będziecie się nudzić.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Krynicy jest możliwy, ale kursuje stosunkowo mało pociągów, ponadto linia kolejowa Tarnów – Krynica-Zdrój jest często zamykana na części trasy i za pociągi kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Jeśli macie okazję, warto pojechać do Krynicy pociągiem, ponieważ piękne widoki z okien pociągu rekompensują niedogodności.

Dworzec kolejowy znajduje się niecały kilometr od deptaka i najważniejszych atrakcji centrum. Dworzec jest zaniedbany i wymaga remontu. Brak kasy i informacji, toaleta otwarta kilka godzin. Poczekalnia zamknięta w nocy.

Zobacz również:

Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć?
Muszyna – najciekawsze miejsca i atrakcje

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Krynica-Zdrój

Żródło Jan w Krynicy-Zdroju (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: