Kolej na Podróż

Pociągiem na Węgry – przewodnik (2018)

Dojazd pociągiem na Węgry do niedawna był bardzo drogi, o ile nie kombinowało się z biletami, czyli trzeba było dojechać do Czech, kupić bilet do Bratysławy, później powrotny z Bratysławy do Budapesztu. W połowie 2017 roku PKP Intercity wprowadziło nową ofertę Budapest Specjal pozwalającą dojechać pociągiem do Budapesztu w niewygórowanej cenie.

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2017/2018 nastąpiły zmiany:

  • z Warszawy przez Katowice kursuje tylko dzienny pociąg EIC Varsovia do Budapesztu.
  • pociąg nocny IC Chopin z wagonami do Budapesztu kursuje przez Kraków i Oświęcim omijając Katowice.

W 2017 roku z obsługi trasy Kraków – Budapeszt wycofał się przewoźnik autobusowy Lux Express, na początku stycznia 2018 roku Leo Express zlikwidował połączenie autobusowe Kraków – Koszyce – Miskolc – Budapest, w związku z czym kolej ma konkurencję w postaci firmy Flixbus i tanich lotów z Warszawy.

POCIĄGIEM DO BUDAPESZTU – OFERTA SPARDAY I SPARNIGHT

W 2018 roku nadal dostępne są bilety w ofercie promocyjnej SparDay i SparNight. Ceny biletów promocyjnych Warszawa – Budapeszt, Kraków – Budapeszt i Katowice-Budapeszt zaczynają się od 19 euro. Niestety, biletów promocyjnych jest bardzo mało, są wydawane na konkretne połączenie bez możliwości zmiany lub zwrotu, więc nie trzeba zawracać sobie głowy tą promocją.

POCIĄGIEM DO BUDAPESZTU – OFERTA BUDAPEST SPECJAL

Znacznie lepszą ofertą PKP Intercity na przejazd pociągiem do Budapesztu jest promocja Budapest Specjal. Jest to oferta nielimitowana, dostępna jedynie w kasach biletowych na terytorium Polski. Wydawane są tylko bilety powrotne.

Ceny biletów Budapest Specjal dla osób dorosłych:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 49 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 39 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 39 euro

Ceny biletów Budapest Specjal dla dzieci w wieku 0-4 lat, o ile zajmują oddzielne miejsce:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 24,60 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 19,60 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 19,60 euro

Ceny biletów Budapest Specjal dla dzieci w wieku 4-6 lat:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 10,40 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 3,90 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 2,60 euro

Ceny biletów Budapest Specjal dla dzieci w wieku 12-14 lat:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 35 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 23,40 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 22,10 euro

Ceny biletów Budapest Specjal dla dzieci w wieku 14-15 lat:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 36,80 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 25,40 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 24,30 euro

Ceny biletów są zryczałtowane, nie stosuje się dodatkowych ulg i upustów.

Pasażerowie przed rozpoczęciem podróży zobowiązani są nabyć miejscówkę na połączenie.Ceny miejscówek to 3,50 euro dla pociągów jadących na Węgry i 3 euro dla pociągów jadących z Węgier do Polski.

Nie jest więc tak tanio jak w ubiegłym roku, ponadto w pociągu nocnym bywa niebezpiecznie na terytorium Republiki Czeskiej, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę nieudolność czeskiej policji. Osoby jadące pociągiem na Węgry i do Austrii powinny zachować szczególną ostrożność, nawet w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych.

POCIĄGIEM DO BUDAPESZTU – CENY BEZ PROMOCJI

Ceny biletów z Polski do Budapesztu dla osób dorosłych w taryfie podstawowej zwalają z nóg i jeżeli nie chcesz dostać zawału serca, lepiej przejdź do następnego rozdziału.

Warszawa – Budapeszt: 104,30 euro
Kraków – Budapeszt: 87,50 euro
Katowice – Budapeszt: 82, 40 euro.

Komentarz dla tych astronomicznych cen jest chyba zbędny.

Znacznie lepiej wyglądają ceny dopłat do wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych:

Warszawa – Budapeszt:

Dopłata do miejsca w wagonie sypialnym w przedziale 3-osobowym:  22,40 euro
Dopłata do miejsca w wagonie z miejscami do leżenia w przedziale 6-osobowym: 11,90 euro

Kraków – Budapeszt:

Dopłata do miejsca w wagonie sypialnym w przedziale 3-osobowym:  16,1 euro
Dopłata do miejsca w wagonie z miejscami do leżenia w przedziale 6-osobowym: 9,40 euro

W 2017 roku można było zrobić dopłatę do wagonu z miejscami do leżenia i sypialnego korzystając z oferty Budapest Specjal.  Nie wiem, czy coś się zmieniło.

POCIĄGIEM NA WĘGRY – ZESTAWIENIE KOSZTÓW

Jeśli chcemy zrobić sobie wycieczkę pociągiem na Węgry korzystając z oferty Budapest Specjal, koszty będą następujące:

Warszawa – Budapeszt: 49 lub + 6,50 euro za miejscówki
Kraków – Budapeszt: 39 lub + 6,50 euro za miejscówki

Razem z Warszawy zapłacimy 55,50 euro a z Krakowa 45,50 euro. W czasie opracowywania artykułu przelicznik kursu kolejowego euro wynosił 4,24 zł, więc wyjdzie to tak:

Warszawa – Budapeszt i z powrotem: 235 zł
Kraków – Budapeszt i z powrotem: 192 zł

Takie są wydatki, jeżeli jedziemy na wycieczkę jednodniową. W przypadku dłuższych podróży trzeba doliczyć wydatki na nocleg i wyżywienie.

POCIĄGIEM NA WĘGRY – JAK DOJECHAĆ DO INNYCH WĘGIERSKICH MIAST

Pociągiem na Węgry dojechać łatwo, ale tylko jeśli chodzi o Vac i Budapeszt. Aby kontynuować podróż do innych węgierskich miast, trzeba się przesiąść. W przypadku miast położonych na wschodzie Węgier czasami lepiej dojechać pociągiem do Koszyc i stamtąd kontynuować podróż pociągiem na Węgry.

W przypadku zaleceń dotyczących podróży do Koszyc i dalej przez granicę słowacko-węgierską proszę skorzystać z artykułu Pociągiem na Słowację – przewodnik (2018).

Bilety kolejowe krajowe na Węgrzech kupujemy na stronie elvira.mav-start.hu lub w biletomatach na dworcach w Budapeszcie.

Pociągiem do Szentendre

Do Szentendre dojedziemy kolejką podmiejską HEV z węzła przesiadkowego Batthyány tér. Najbliżej dworca Budapest Nyugati jest przystanek Margit hid. Przejazd do Szentendre trwa około 40 minut, ze stacji Szentendre do zabytkowego centrum idzie się około 10 minut. W pociągach ani na stacjach pośrednich i w okolicy nie ma toalet. Toalety są jedynie na stacji początkowej i końcowej. Pociągi kursują często. 

 

Wyszukiwanie połączeń: futar.bkk.hu

Pociągiem do Gödöllő

Do Gödöllő kursuje linia 8 kolejki HEV, jak również pociągi podmiejskie kolei węgierskich. Pociągi HEV odjeżdżają ze stacji  Örs vezér tere i jadą do Gödöllő około 50 minut. W pociągach tych nie ma toalet. Pociągi kolei węgierskich rozpoczynają bieg na dworcu Budapest Keleti. Przejazd do Gödöllő  trwa 26-35 minut. Bilet na pociąg kolei węgierskich kosztuje 745 HUF/ 10 PLN (osobowy) lub 895 HUF/ 12 PLN (pospieszny).

Pociągiem do Hajdúszoboszló

Popularnym celem Polaków jadących na Węgry jest uzdrowisko Hajdúszoboszló. Pociągiem do Hajdúszoboszló można dojechać z Budapesztu, ale nie jest tanio, ponieważ stolicę Węgier od uzdrowiska dzieli 200 km. Na trasie kursują pociągi pospieszne i Intercity. Ceny biletów:

Budapeszt – Hajdúszoboszló: 3690 HUF =  50 PLN lub 4015 HUF = 53 PLN (pospieszny)
Budapeszt – Hajdúszoboszló: 4315 HUF = 58 PLN (2 klasa); 5235 HUF = 70 PLN (1 klasa) (IC)

Pociągi do Hajdúszoboszló odjeżdżają z dworca Budapest Nyugati. Przejazd pociągiem pospiesznym trwa 3 i pół godziny, pociągiem Intercity ponad godzinę krócej.

Pociągiem do Miskolca

Miskolc to przeciętne miasto, ale dużo Polaków jeździ na baseny termalne Miskolc Tapolca położone na peryferiach miasta. Do Miskolca można dojechać pociągiem przez Słowację. Jedziemy do Koszyc, gdzie kupujemy bilet powrotny na pociąg Koszyce – Budapeszt i wysiadamy w Miskolcu. Powrót tą samą drogą. Cena biletu powrotnego Koszyce – Miskolc wynosi 6,5 euro.

Z Budapesztu do Miskolca kursują pociągi pospieszne i Intercity. Czas przejazdu pociągiem Intercity to niecałe dwie godziny, choć miasta dzielą 222 kilometry.

Ceny biletów:

Budapeszt – Miskolc: 3705 HUF = 51 PLN (pociąg pospieszny)
Budapeszt – Miskolc: 4005 HUF = 54 PLN (2 klasa); 4855 HUF = 65 PLN (1 klasa) (pociąg IC)

Pociągiem do Eger

Położone niedaleko Miskolca miasteczko Eger przyciąga turystów zabytkową zabudową, kolejkami wąskotorowymi oraz basenami termalnymi w pobliskim Egerszalok. Dojazd pociągiem do Eger z Budapesztu jest trochę skomplikowany. Kursują wprawdzie bezpośrednie pociągi pospieszne Budapeszt – Eger, ale część połączeń realizowana jest pociągami IC w stronę Miskolca, Saturaljaujhely i Hidasnemeti z przesiadką w Füzesabony, skąd do Eger podróżnych dowozi szynobus.

Z Miskolca do Eger dojedziemy pociągami z przesiadką w Füzesabony.

Ceny biletów:

Budapeszt – Eger: 2725 HUF = 36,5 PLN (pociąg pospieszny)
Budapeszt – Eger: 3025 HUF = 40,5 PLN (2 klasa); 3655 HUF = 49 PLN (1 kl.) (IC z przesiadką)

Pociągiem do Balatonfüred

Można dojechać pociągami nad Balaton, w sezonie kursują pociągi bezpośrednie, uruchamiane są dodatkowe połączenia, natomiast poza sezonem trzeba się przesiąść w Székesfehérvár, które również jest warte do odwiedzenia. Jednym z najpopularniejszych kurortów nad Balatonem jest Balatonfüred. Jedziemy tam pociągiem Budapeszt – Székesfehérvár, następnie Székesfehérvár – Balatonfüred. Cena biletu będzie uzależniona od tego, czy z Budapesztu jedziemy pociągiem osobowym, czy pospiesznym. Niezależnie od kategorii nie powinna przekroczyć w przeliczeniu 40 zł.

Balatonfüred to jeden z najpopularniejszych kurortów na północnym brzegu Balatonu. Pociągiem dojedziemy dalej między innymi do Keszthely.

Pociągiem do Siófok

Pociągiem dojedziemy także na południowy brzeg Balatonu. Trasa jest podobna, aczkolwiek pociągi bezpośrednie kursują przez cały rok. Największe miasto w okolicy to Siófok. Do Siofok dojedziemy albo bezpośrednim pociągiem z Budapesztu, albo z przesiadką w Székesfehérvár, W Székesfehérvár należy przesiąść się na pociąg Székesfehérvár – Balatonszentgyörgy, zatrzymujący się w kilku kurortach nad Balatonem. Cena biletu Budapeszt – Siófok to około 32 zł.

Pociągiem do Peczu

Z Budapesztu do Peczu kursują bezpośrednie pociągi Intercity. W 2018 roku pociągi odjeżdżają z dworca Budapest Keleti. Ceny biletów:

Budapeszt – Pecz: 4605 HUF = 62 PLN (2 klasa); 5595 HUF = 75 PLN (1 klasa)

Możliwy jest dojazd z dworca Budapest Deli z przesiadką, ale jest bardziej czasochłonny i niewiele tańszy, dlatego lepiej wybrać pociąg bezpośredni.

Pociągiem do Debreczyna

Do Debreczyna dojedziemy pociągiem pospiesznym lub Intercity z Budapesztu. Ceny biletów:

Budapeszt – Debreczyn: 3950 HUF = 53 PLN (pociąg pospieszny)
Budapeszt – Debreczyn: 4605 HUF = 62 PLN (2 klasa); 5595 HUF = 75 PLN (1 klasa) (pociąg IC)

Warto wybrać pociąg Intercity, ponieważ jedzie o godzinę krócej niż pociąg pospieszny.

Pociągiem do Tokaju

Tokaj to bardzo ładne miasteczko, często odwiedzane przez Polaków. W przypadku Tokaju możliwości są dwie:

a) jechać prosto z Budapesztu pociągiem Intercity Budapeszt – Nyíregyháza.

b) z Koszyc dojechać do Miskolca, tam wsiąść w pociąg osobowy Misckolc – Nyíregyháza lub Intercity jadący do tej stacji, który zatrzymuje się także w Tokaju.

Ceny biletów:

Miskolc – Nyíregyháza: 1120 HUF = 15 PLN (pociąg osobowy)
Miskolc – Nyíregyháza: 1270 HUF = 17 PLN (2 klasa); 1550 HUF = 21 PLN (1 klasa) (pociąg IC)

POCIĄGIEM NA WĘGRY – PODSUMOWANIE

Dojazd pociągiem na Węgry z pozoru wydaje się być tani, lecz nie jest. Jeśli policzymy dojazd do różnych miejscowości i noclegi, to koszty są stosunkowo wysokie. Możemy jechać pociągiem na Węgry kupując bilety Visit Ostrava, dalej bilet kolei czeskich do Bratysławy, później bilet Bratysława – Budapeszt, ale oszczędność będzie rzędu 3-4 euro. Niech każdy oceni, czy się opłaca.

Na pewno taniej dojedziemy Flixbusem, ale podróż pociągiem jest znacznie wygodniejsza. Mieszkańcom Warszawy na pewno bardziej opłaci się podróż tanimi liniami lotniczymi, o ile upolują bilety promocyjne.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pociągiem na Węgry

Węgierski pociąg dalekobieżny

%d bloggers like this: