Kolej na Podróż

Pociągiem na Węgry – przewodnik dla pasażerów (2023)

Dojazd pociągiem na Węgry nie jest trudny. Kursują bezpośrednie pociągi z polskich miast do Budapesztu i dojazd nie stanowi problemu, jeśli mamy odpowiednią ilość pieniędzy, aczkolwiek coraz łatwiej trafić na bilety promocyjne.

Poniżej przedstawię najpopularniejsze sposoby dojazdu pociągiem na Węgry, które jednak nie uwzględniają szeregu połączeń lokalnych, możliwości pieszego przekroczenia granicy itp. Zachęcam do samodzielnego wyszukiwania połączeń i sprawdzania cen.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023

Spis treści:

1. Pociągiem na Węgry przez Katowice
2. Pociąg Berlin – Budapeszt przez Wrocław
3. Podróż kombinowana dla osób z dużymi zniżkami
4. Pociąg Kraków – Budapeszt przez Koszyce
6. Pociągiem na Węgry – pociągi sezonowe na Słowację
7. Pociągiem na Węgry – kierunek Győr
8. Pociągiem do innych węgierskich miast

Kolej na Węgrzech – przewodnik dla pasażerów

Więcej przewodników z podziałem na kraje znajdziesz TUTAJ.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

1. Pociągiem na Węgry – PKP Intercity

Kilka razy dziennie kursują pociągi do Budapesztu z Warszawy, Terespola i Przemyśla przez Katowice. Są to pociągi dzienne i nocny, niektóre jadą też przez Kraków.

Połączenia te po stronie polskiej obsługuje przewoźnik PKP Intercity. Bilety w cenach bazowych są drogie, jednak dostępna jest pula biletów Super Promo International.Ceny najtańszych biletów SuperPromo International:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR (2 klasa); 29,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Budapeszt – 14,90 EUR (2 klasa); 24,90 EUR (1 klasa)

Bilety promocyjne są imienne, bezzwrotne, sprzedawane na konkretny pociąg. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów promocyjnych, w sprzedaży pojawiają się bilety z drugiego szczebla cenowego, czyli droższe o 5 euro. Potem następny szczebel cenowy itd. . W rzeczywistości im szybciej kupujemy bilety, tym większe szanse na trafienie na najtańsze.

Wybierając pociąg nocny warto dopłacić do wagonu z miejscami do leżenia lub wagonu nocnego.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl oraz jegy.mav.hu. Nie podaję cen, ponieważ są dynamiczne, a na stronie łatwo je sprawdzicie.

Pociągiem na Węgry

Pociąg Terespol – Budapeszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociąg do Budapesztu

Węgierski wagon bezprzedziałowy drugiej klasy, spotykany w pociągach z Polski do Budapesztu (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

2. Pociąg Berlin – Budapeszt przez Wrocław

Od 9 grudnia 2018 roku przez Polskę kursuje pociąg Berlin – Wiedeń z grupą wagonów Berlin – Budapeszt oraz uruchamiany przez koleje austriackie. Pociąg zatrzymuje się między innymi w Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Raciborzu, umożliwiając bezpośredni dojazd pociągiem na Węgry mieszkańcom województw lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Skład pociągu zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wygodnych wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl. Podczas aktualizacji przy próbie kupna biletów z tygodniowym wyprzedzeniem dostępne były bilety za 94 złote.

Budapest Keleti

Dworzec Budapest Keleti (fot. dreamstime.com)

3. Przejazdy kombinowane dla osób z dużymi zniżkami

W społeczeństwie jest kilka uprzywilejowanych grup (np. studenci do ukończenia 26 roku życia lub seniorzy), które mają ogromne zniżki, jak np. 50% przy podróżach pociągami drugą klasą po Republice Czeskiej i bezpłatne bilety przy podróżach przez Słowację. Inni, tak jak ja, jako bezrobotni mają zakaz opuszczania terytorium RP ze względu na status. Niesprawiedliwość boli, ale cóż, takie czasy.

Osoby uprawnione do ogromnych zniżek mogą podróżować na raty, dzięki czemu podróż wyjdzie je bardzo tanio.

Przykład 1:

a) dojazd pociągiem z Warszawy do Katowic (ew. Chałupek) ze zniżką studencką, dalej pociągiem Kolei Śląskich Katowice – Goleszów, przesiadka na pociąg Goleszów Cieszyn, Chałupki, ewentualnie Katowice – Cieszyn (zniżka studencka + przejściówka).

b) z Bogumina lub Czeskiego Cieszyna do stacji Břeclav (zniżka 50%)

c) ze stacji Břeclav można kontynuować podróż np. pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń i Győr – warte odwiedzenia węgierskie miasto z dużą liczbą zabytków, ewentualnie kontynuować podróż w stronę Słowacji (aby mieć uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, trzeba załatwić kilka formalności)

Bilety na pociąg Regiojet do Budapesztu kupujemy na stronie www.regiojet.cz lub w kasach tej firmy na największych czeskich dworcach kolejowych. Opisane również poniżej.

Przykład 2: 

a) dojeżdżamy pociągiem do Zwardonia. Kupujemy np. bilet do Czadcy, gdzie załatwiamy formalności uprawniających do bezpłatnych podróży koleją po Słowacji. Dalej jedziemy do Bratysławy i stamtąd do stacji Štúrovo. Mamy możliwość przejścia pieszo lub przejechania autobusem do ładnego węgierskiego miasteczka Ostrzyhom (Esztergom) i przejazdu pociągiem Ostrzyhom – Budapeszt lub zakupu biletu międzynarodowego Štúrovo – Budapeszt. Warto podkreślić, że bilety międzynarodowe pomiędzy Bratysławą a Budapesztem oraz Koszycami i Budapesztem nie są już tak tanie, jak kiedyś.

Podobnie można pojechać ze Zwardonia lub z Czeskiego Cieszyna do Koszyc i stamtąd do Miskolca lub któregoś z miast wschodnich Węgier. Nie chce mi się robić szczegółowych wyliczeń; możliwości jest co najmniej kilka.

4. Pociąg Kraków – Budapeszt przez Koszyce

Pod koniec 2022 roku w mediach pojawiła się informacja o planach uruchomienia pociągu Kraków – Budapeszt przez Koszyce. Początkowo informowano, iż polska strona odrzuciła propozycję Słowaków, natomiast pod koniec grudnia portal „Rynek Kolejowy” podał, iż pociąg Kraków – Budapeszt przez Nowy Sącz, Koszyce i Miszkolc pojedzie od 1 stycznia 2024 roku. Poczekamy, zobaczymy.

Planowane są 3 pary pociągów dziennie, przy czym dwie z Krakowa do Budapesztu i jedna z Krakowa do Koszyc. Uruchomienie takiego pociągu znacznie ułatwiłoby dojazd do wschodniej części Węgier, np. do Eger, Miszkolca, Tokaju, czy Debreczyna.

Pociągiem na Węgry

Miskolc (fot. dreamstime.com)

6. Pociągiem na Węgry – pociągi sezonowe na Słowację

Istnieje możliwość dojazdu pociągiem na Węgry przez Słowację przez cały rok oraz dzięki połączeniom sezonowym Muszyna – Poprad i Rzeszów – Medzilaborce, uruchamianym w weekendy w okresie feryjnym i wakacyjnym (Muszyna – Poprad) oraz tylko wakacyjnym (Rzeszów – Medzilaborce).

Najłatwiej mają pasażerowie pociągu Muszyna – Poprad. Na stacji Poprad-Tatry wystarczy przesiąść się do dowolnego pociągu jadącego do Koszyc, a w Koszycach do któregoś z pociągu przez Miskolc do Budapesztu. Bardzo dobra opcja dla mieszkańców miast położonych przy linii z Tarnowa do Krynicy-Zdroju, np. Nowego Sącza, czy Krynicy-Zdroju, o ile uda się zachować skomunikowania pociągów w Muszynie.

Znacznie dłuższa i bardziej męcząca jest podróż ze stacji Medzilaborce, skąd najpierw trzeba się udać pociągiem do miasta Humenne, a dopiero stamtąd pociągiem do Koszyc i dalej na Węgry. Niby dobra opcja dla mieszkańców np. Krosna i Sanoka, jednak bardzo czasochłonna i męcząca, bo na trasach nie kursują zbyt wygodne pociągi.

Ceny biletów na słowackie odcinki i odcinek Koszyce – Miskolc i dalej sprawdzimy na stronie predaj.zssk.sk

7. Pociągiem na Węgry – kierunek Győr

Węgierskie miasto Győr to bardzo ładne miasto i dobra baza wypadowa do niedrogich wycieczek koleją po Węgrzech; można stąd też zrobić sobie wycieczkę jednodniową do Wiednia. W mieście znajduje się kilka stosunkowo niedrogich hoteli, dlatego polecam to miejsce jako przystanek w podróży i bazę wypadową.

Najlepszy sposób dojazdu do Győr to pociągiem PKP Intercity do stacji Břeclav lub Wiednia i dalej pociągiem czeskiego przewoźnika Regiojet (kursują 2x dziennie). Pomiędzy Wiedniem a Győr kursuje dużo pociągów międzynarodowych, jednak podczas sprawdzania nawet z wyprzedzeniem ceny były bardzo wysokie.

Ogólnie biletów szukamy na stronach:

www.intercity.pl– bilety na odcinek z Polski do stacji Břeclav lub Wiedeń.
www.cd.cz – sklep internetowy kolei czeskich. Przydatny, jeżeli chcemy na przykład kupić dwa oddzielne bilety na odcinek Polska – Bogumin/Ostrawa i dalej osobny bilet Ostrawa – Břeclav lub Wiedeń. Często wychodzi taniej, lecz nie jest to regułą.
regiojet.cz – strona firmy Regiojet obsługującej połączenie Praga – Budapeszt przez Wiedeń i Győr. Kursują dwa pociągi dziennie, w okresie wakacyjnym mogą zostać zawieszone (ale nie muszą).
jegy.mav.hu – sklep internetowy kolei węgierskich. Kupując z kilkudniowym wyprzedzeniem można trafić na tanie bilety z Wiednia do Győr i w drugą stronę.
shop.oebbtickets.at – sklep internetowy kolei austriackich. Podczas sprawdzania cen były one znacznie wyższe niż na stronie kolei węgierskich.

Jeśli znów w wakacje po ulewach osunie się ziemia na trasie Szob – Budapeszt, ruch prawdopodobnie zostanie przekierowany na przejście Bratysława – Rajka i dalej przez Győr. Co ciekawe, w ofercie Super Promo International PKP Intercity są bilety promocyjne do Győr, jednak na stronie internetowej nie ma możliwości ich kupienia (może się zmienić).

Gyor

Centrum Gyor (fot. dreamstime.com)

8. Pociągiem do innych węgierskich miast

Pociągiem na Węgry dojechać łatwo, ale tylko jeśli chodzi o Vac i Budapeszt. Aby kontynuować podróż do innych węgierskich miast, trzeba się przesiąść. W przypadku miast położonych na wschodzie Węgier czasami lepiej dojechać pociągiem do Koszyc i stamtąd kontynuować podróż pociągiem na Węgry.

Bilety krajowe na węgierskie pociągi kupujemy na stronie jegy.mav.hu lub w biletomatach na węgierskich dworcach kolejowych.

Pociągiem do Szentendre

Do Szentendre dojedziemy kolejką podmiejską HEV z węzła przesiadkowego Batthyány tér. Najbliżej dworca Budapest Nyugati jest przystanek Margit hid. Przejazd do Szentendre trwa około 40 minut, ze stacji Szentendre do zabytkowego centrum idzie się około 10 minut. W pociągach ani na stacjach pośrednich i w okolicy nie ma toalet. Toalety są jedynie na stacji początkowej i końcowej. Pociągi kursują często.

Pociągiem do Gödöllő

Do Gödöllő kursuje linia 8 kolejki HEV, jak również pociągi podmiejskie kolei węgierskich. Pociągi HEV odjeżdżają ze stacji  Örs vezér tere i jadą do Gödöllő około 50 minut. W pociągach tych nie ma toalet. Pociągi kolei węgierskich rozpoczynają bieg na dworcu Budapest Keleti. Przejazd do Gödöllő  trwa 26-35 minut.

Pociągiem do Hajdúszoboszló

Popularnym celem Polaków jadących na Węgry jest uzdrowisko Hajdúszoboszló. Pociągiem do Hajdúszoboszló można dojechać z Budapesztu, ale nie jest tanio, ponieważ stolicę Węgier od uzdrowiska dzieli 200 km. Na trasie kursują pociągi pospieszne i Intercity.

Pociągi do Hajdúszoboszló odjeżdżają z dworca Budapest Nyugati – obecnie w remoncie. Przejazd pociągiem pospiesznym trwa 3 i pół godziny, pociągiem Intercity ponad godzinę krócej.

Pociągiem do Eger

Położone niedaleko Miskolca miasteczko Eger przyciąga turystów zabytkową zabudową, kolejkami wąskotorowymi oraz basenami termalnymi w pobliskim Egerszalok. Dojazd pociągiem do Eger z Budapesztu jest trochę skomplikowany. Kursują wprawdzie bezpośrednie pociągi pospieszne Budapeszt – Eger, ale część połączeń realizowana jest pociągami IC w stronę Miskolca, Saturaljaujhely i Hidasnemeti z przesiadką w Füzesabony, skąd do Eger podróżnych dowozi szynobus. O ile się nie mylę, ostatnio uruchomiono także pociągi bezpośrednie z Budapesztu.

Z Miskolca do Eger dojedziemy pociągami z przesiadką w Füzesabony.

Pociągiem do Balatonfüred

Można dojechać pociągami nad Balaton, w sezonie kursują pociągi bezpośrednie, uruchamiane są dodatkowe połączenia, natomiast poza sezonem trzeba się przesiąść w Székesfehérvár, które również jest warte do odwiedzenia. Jednym z najpopularniejszych kurortów nad Balatonem jest Balatonfüred. Jedziemy tam pociągiem Budapeszt – Székesfehérvár, następnie Székesfehérvár – Balatonfüred. Cena biletu będzie uzależniona od tego, czy z Budapesztu jedziemy pociągiem osobowym, czy pospiesznym.

Balatonfüred to jeden z najpopularniejszych kurortów na północnym brzegu Balatonu. Pociągiem dojedziemy dalej między innymi do Keszthely.

Pociągiem do Siófok

Pociągiem dojedziemy także na południowy brzeg Balatonu. Trasa jest podobna, aczkolwiek pociągi bezpośrednie kursują przez cały rok. Największe miasto w okolicy to Siófok. Do Siofok dojedziemy albo bezpośrednim pociągiem z Budapesztu, albo z przesiadką w Székesfehérvár, W Székesfehérvár należy przesiąść się na pociąg Székesfehérvár – Balatonszentgyörgy, zatrzymujący się w kilku kurortach nad Balatonem.

Pociągiem do Peczu

Z Budapesztu do Peczu kursują bezpośrednie pociągi Intercity. Pociągi odjeżdżają z dworca Budapest Keleti.  Możliwy jest dojazd z dworca Budapest Deli z przesiadką, ale jest bardziej czasochłonny i niewiele tańszy, dlatego lepiej wybrać pociąg bezpośredni.

Pociągiem do Debreczyna

Do Debreczyna dojedziemy pociągiem pospiesznym lub Intercity z Budapesztu. Możliwy jest też dojazd z Miskolca.

Warto wybrać pociąg Intercity, ponieważ jedzie o godzinę krócej niż pociąg pospieszny.

Pociągiem do Tokaju

Tokaj to  miasteczko  często odwiedzane przez Polaków. W przypadku Tokaju możliwości są dwie:

a) jechać prosto z Budapesztu pociągiem Intercity Budapeszt – Nyíregyháza.

b) z Koszyc dojechać do Miskolca, tam wsiąść w pociąg osobowy Misckolc – Nyíregyháza lub Intercity jadący do tej stacji, który zatrzymuje się także w Tokaju.

Budapeszt

Panorama Budapesztu (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: