Kolej na Podróż

Pociągiem na Węgry – przewodnik (2021)

Dojazd pociągiem na Węgry od 2017 roku był łatwy i niedrogi. Jednak w 2021 roku, z niewiadomych przyczyn, PKP Intercity po cichu wycofało atrakcyjną ofertę Visit Budapest, więc nie jest już tak łatwo.

UWAGA!!! Artykuł nie uwzględnia ograniczeń w kursowaniu pociągów z powodu pandemii koronawirusa. Przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić kursowanie pociągów w wyszukiwarce połączeń. 

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021)

Spis treści:

1. Pociągiem na Węgry – oferta Visit Budapest
2. Pociągiem na Węgry – oferta Super Promo International
3. Pociąg Berlin – Budapeszt przez Wrocław
4. Przejazdy kombinowane dla osób z dużymi zniżkami
5. Pociągiem do innych węgierskich miast

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

1. Pociągiem na Węgry – oferta Visit Budapest

Pomiędzy Polską a Węgrami kursują bezpośrednie pociągi dzienne i nocne Warszawa – Budapeszt oraz Kraków – Budapeszt. Jeśli planujemy podróż powrotną, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty PKP Intercity pod nazwą Visit Budapest. Jest to nielimitowana pula biletów w zryczałtowanej cenie na pociągi bezpośrednie.

UWAGA!!! Informacje nieaktualne. W 2021 roku, po cichu, PKP Intercity wycofało ofertę Visit Budapest. Dostepne są jedynie bilety promocyjne w jedną stronę. To głupota, bowiem oferta dawała możliwość niedrogiego dojazdu do Budapesztu i z powrotem. 

Kupując bilety w taryfie Visit Budapest jadąc pociągiem na Węgry można wykupić również miejsce w wagonie z miejscami do leżenia i  w wagonie z miejscami sypialnymi. Bilety dostępne są tylko w międzynarodowych kasach biletowych na terytorium Polski.

Ceny biletów powrotnych w taryfie Visit Budapest w 2021 roku:

Bilet na pociąg Warszawa – Budapeszt i z powrotem kosztuje 56 euro
Bilet na pociąg Katowice – Budapeszt i z powrotem kosztuje 46 euro
Bilet na pociąg Kraków – Budapeszt i z powrotem kosztuje 46 euro

W trakcie opracowywania artykułu (11.01.2021) na stronie PKP Intercity nie był dostępny aktualny regulamin oferty; ceny pochodzą z grafiki informacyjnej. W tabeli opłat opublikowanej przez PKP Intercity ceny były inne, niższe o 7 euro. Należy więc przyjąć, że doszło do podwyżki cen.

Informacje zostaną zaktualizowane po wznowieniu kursów pociągów oraz opublikowaniu cennika.

2. Pociągiem na Węgry – oferta Super Promo International

PKP Intercity oferuje także pulę biletów promocyjnych Super Promo International. To polski odpowiednik europejskich promocji SparSchiene, SparDay itp.. Należy pamiętać, że są to bilety na konkretne pociągi, które nie podlegają wymianie ani zwrotowi – jeśli nie możemy pojechać, bilet przepada.

Pula biletów promocyjnych w ofercie Super Promo International podzielona jest na szczeble. Najtańsze są bilety według I szczebla, których jest tylko kilka (dokładna liczba stanowi tajemnicę handlową). Po wyczerpaniu tej puli biletów w systemie pojawiają się bilety drugiego szczebla, później trzeciego i tak dalej – są odpowiednio droższe.

Jak wynika z warunków ofertowych na rok 2021 opublikowanych przez PKP Intercity, bilety promocyjne dostępne są np. ze stacji Terespol, Przemyśl, Warszawa i Włoszczowa Północna, ale nie z Katowic. Poniżej ceny biletów na pociąg do Budapesztu z regulaminu PKP Intercity.

Pociągiem na Węgry

Ceny biletów Super Promo International Warszawa – Budapeszt lub w drugą stronę (pociągi 130 i 131)

Pociąg Warszawa - Budapeszt

Ceny biletów Warszawa – Budapeszt w taryfie Super Promo International (pociągi 407/457/477;
476/456/406)

Kraków - Budapeszt

Ceny biletów Kraków – Budapeszt w ofercie Super Promo International. (pociągi 114/131; 130/115)

Terespol - Budapeszt

Ceny biletów Terespol – Budapeszt w taryfie Super Promo International

3. Pociąg Berlin – Budapeszt przez Wrocław

Od 9 grudnia 2018 roku przez Polskę kursuje pociąg Berlin – Wiedeń z grupą wagonów Berlin – Budapeszt oraz Berlin – Przemyśl uruchamiany przez koleje austriackie. Pociąg zatrzymuje się między innymi we Wrocławiu, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Raciborzu.

Skład pociągu zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wygodnych wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych.

W trakcie opracowywania artykułu (styczeń 2021) nie były dostępne informacje na temat aktualnych ofert promocyjnych i cen biletów.

Informacji należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei austriackich.

4. Przejazdy kombinowane dla osób z dużymi zniżkami

W społeczeństwie jest kilka uprzywilejowanych grup (np. studenci do ukończenia 26 roku życia lub seniorzy), które mają ogromne zniżki, jak np. 75% przy podróżach pociągami drugą klasą po Republice Czeskiej i bezpłatne bilety przy podróżach przez Słowację. Inni, tak jak ja, jako bezrobotni mają zakaz opuszczania terytorium RP ze względu na status. Niesprawiedliwość boli, ale cóż, takie czasy.

Osoby uprawnione do ogromnych zniżek mogą podróżować na raty, dzięki czemu podróż wyjdzie je bardzo tanio.

Przykład 1:

a) dojazd pociągiem z Warszawy do Katowic (ew. Chałupek) ze zniżką studencką, dalej pociągiem Kolei Śląskich Katowice – Bogumin, Chałupki – Bogumin, ewentualnie Katowice – Cieszyn (zniżka studencka + przejściówka).

b) z Bogumina lub Czeskiego Cieszyna do stacji Břeclav (zniżka 75%)

c) ze stacji Břeclav można kontynuować podróż np. pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń i Győr – warte odwiedzenia węgierskie miasto z dużą liczbą zabytków, ewentualnie kontynuować podróż w stronę Słowacji (aby mieć uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, trzeba załatwić kilka formalności)

Bilety na pociąg Regiojet do Budapesztu kupujemy na stronie www.regiojet.cz lub w kasach tej firmy na największych czeskich dworcach kolejowych.

Przykład 2: 

a) dojeżdżamy pociągiem do Zwardonia. Kupujemy np. bilet do Czadcy, gdzie załatwiamy formalności uprawniających do bezpłatnych podróży koleją po Słowacji. Dalej jedziemy do Bratysławy i stamtąd do stacji Štúrovo. Mamy możliwość przejścia pieszo lub przejechania autobusem do ładnego węgierskiego miasteczka Ostrzyhom (Esztergom) i przejazdu pociągiem Ostrzyhom – Budapeszt lub zakupu biletu międzynarodowego Štúrovo – Budapeszt i z powrotem za 9 euro.

Podobnie można pojechać ze Zwardonia lub z Czeskiego Cieszyna do Koszyc i stamtąd do Miskolca lub któregoś z miast wschodnich Węgier. Nie chce mi się robić szczegółowych wyliczeń; możliwości jest co najmniej kilka.

5. Pociągiem do innych węgierskich miast

Pociągiem na Węgry dojechać łatwo, ale tylko jeśli chodzi o Vac i Budapeszt. Aby kontynuować podróż do innych węgierskich miast, trzeba się przesiąść. W przypadku miast położonych na wschodzie Węgier czasami lepiej dojechać pociągiem do Koszyc i stamtąd kontynuować podróż pociągiem na Węgry.

Bilety kolejowe krajowe na Węgrzech kupujemy na stronie elvira.mav-start.hu lub w biletomatach na dworcach w Budapeszcie.

Pociągiem do Szentendre

Do Szentendre dojedziemy kolejką podmiejską HEV z węzła przesiadkowego Batthyány tér. Najbliżej dworca Budapest Nyugati jest przystanek Margit hid. Przejazd do Szentendre trwa około 40 minut, ze stacji Szentendre do zabytkowego centrum idzie się około 10 minut. W pociągach ani na stacjach pośrednich i w okolicy nie ma toalet. Toalety są jedynie na stacji początkowej i końcowej. Pociągi kursują często. 

Wyszukiwanie połączeń: futar.bkk.hu

Pociągiem do Gödöllő

Do Gödöllő kursuje linia 8 kolejki HEV, jak również pociągi podmiejskie kolei węgierskich. Pociągi HEV odjeżdżają ze stacji  Örs vezér tere i jadą do Gödöllő około 50 minut. W pociągach tych nie ma toalet. Pociągi kolei węgierskich rozpoczynają bieg na dworcu Budapest Keleti. Przejazd do Gödöllő  trwa 26-35 minut.

Pociągiem do Hajdúszoboszló

Popularnym celem Polaków jadących na Węgry jest uzdrowisko Hajdúszoboszló. Pociągiem do Hajdúszoboszló można dojechać z Budapesztu, ale nie jest tanio, ponieważ stolicę Węgier od uzdrowiska dzieli 200 km. Na trasie kursują pociągi pospieszne i Intercity.

Pociągi do Hajdúszoboszló odjeżdżają z dworca Budapest Nyugati – obecnie w remoncie. Przejazd pociągiem pospiesznym trwa 3 i pół godziny, pociągiem Intercity ponad godzinę krócej.

Pociągiem do Eger

Położone niedaleko Miskolca miasteczko Eger przyciąga turystów zabytkową zabudową, kolejkami wąskotorowymi oraz basenami termalnymi w pobliskim Egerszalok. Dojazd pociągiem do Eger z Budapesztu jest trochę skomplikowany. Kursują wprawdzie bezpośrednie pociągi pospieszne Budapeszt – Eger, ale część połączeń realizowana jest pociągami IC w stronę Miskolca, Saturaljaujhely i Hidasnemeti z przesiadką w Füzesabony, skąd do Eger podróżnych dowozi szynobus. O ile się nie mylę, ostatnio uruchomiono także pociągi bezpośrednie z Budapesztu.

Z Miskolca do Eger dojedziemy pociągami z przesiadką w Füzesabony.

Pociągiem do Balatonfüred

Można dojechać pociągami nad Balaton, w sezonie kursują pociągi bezpośrednie, uruchamiane są dodatkowe połączenia, natomiast poza sezonem trzeba się przesiąść w Székesfehérvár, które również jest warte do odwiedzenia. Jednym z najpopularniejszych kurortów nad Balatonem jest Balatonfüred. Jedziemy tam pociągiem Budapeszt – Székesfehérvár, następnie Székesfehérvár – Balatonfüred. Cena biletu będzie uzależniona od tego, czy z Budapesztu jedziemy pociągiem osobowym, czy pospiesznym.

Balatonfüred to jeden z najpopularniejszych kurortów na północnym brzegu Balatonu. Pociągiem dojedziemy dalej między innymi do Keszthely.

Pociągiem do Siófok

Pociągiem dojedziemy także na południowy brzeg Balatonu. Trasa jest podobna, aczkolwiek pociągi bezpośrednie kursują przez cały rok. Największe miasto w okolicy to Siófok. Do Siofok dojedziemy albo bezpośrednim pociągiem z Budapesztu, albo z przesiadką w Székesfehérvár, W Székesfehérvár należy przesiąść się na pociąg Székesfehérvár – Balatonszentgyörgy, zatrzymujący się w kilku kurortach nad Balatonem.

Pociągiem do Peczu

Z Budapesztu do Peczu kursują bezpośrednie pociągi Intercity. Pociągi odjeżdżają z dworca Budapest Keleti.  Możliwy jest dojazd z dworca Budapest Deli z przesiadką, ale jest bardziej czasochłonny i niewiele tańszy, dlatego lepiej wybrać pociąg bezpośredni.

Pociągiem do Debreczyna

Do Debreczyna dojedziemy pociągiem pospiesznym lub Intercity z Budapesztu. Możliwy jest też dojazd z Miskolca.

Warto wybrać pociąg Intercity, ponieważ jedzie o godzinę krócej niż pociąg pospieszny.

Pociągiem do Tokaju

Tokaj to  miasteczko  często odwiedzane przez Polaków. W przypadku Tokaju możliwości są dwie:

a) jechać prosto z Budapesztu pociągiem Intercity Budapeszt – Nyíregyháza.

b) z Koszyc dojechać do Miskolca, tam wsiąść w pociąg osobowy Misckolc – Nyíregyháza lub Intercity jadący do tej stacji, który zatrzymuje się także w Tokaju.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli podoba ci się blog i chciałbyś mnie wesprzeć drobną darowizną, możesz to zrobić TUTAJ. Na blogu nie ma kryptoreklam ani nieoznaczonych wpisów sponsorowanych, a w dzisiejszych czasach takie blogi nie są w stanie przetrwać bez wsparcia czytelników.

Budapeszt

Budapeszt (fot. Jstolp, Pixabay.com)

%d bloggers like this: