Kolej na Podróż

Pociągiem do Szwajcarii – przewodnik (2018)

Dojazd pociągiem do Szwajcarii to temat kolejnej części następnego przewoźnika. Od kilku lat nie kursuje wagon bezpośredni relacji Warszawa – Bazylea, ale nie oznacza to, że nie da się dojechać pociągiem do Szwajcarii. Do wyboru jest kilka tras, zajmę się jedynie najważniejszymi i najbardziej opłacalnymi z punktu widzenia przeciętnego pasażera.

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ BERLIN

Najwygodniejszy i najbardziej opłacalny wydaje się być dojazd przez Berlin. Wygląda to tak:

a) Dojeżdżamy pociągiem lub autobusem do Berlina. O dojeździe pociągiem przeczytacie w artykule Pociągiem do Berlina – przewodnik (2018).

b) Z Berlina kursują bezpośrednie pociągi do Bazylei, skąd możemy dalej kontynuować podróż do dowolnego miejsca w Szwajcarii. Dostępne są też dogodne połączenia do Bazylei z przesiadką. Oczywiście wyszukiwarka kolei niemieckich Deutsche Bahn znajdzie nam różne połączenia z dogodną taryfą.

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Szwajcarii

Jak to wygląda w praktyce? Koleje niemieckie Deutsche Bahn reklamują się, że najtańsze bilety w ofercie Sparpreis Europa do Szwajcarii można nabyć za 19,90 euro w 2 klasie i 69,90 euro w pierwszej klasie. Jednak znalezienie tak tanich biletów z Berlina graniczy z cudem. Podczas wyszukiwania z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem (z takim wyprzedzeniem rozpoczyna się sprzedaż biletów) pokazywały mi się bilety od 39,90 euro w jedną stronę. Rozpiętość cen była bardzo duża – najtańsze bilety były za 39,90 euro, najdroższe za 189,90 euro.

Co ważne, za 39,90 euro można dojechać z Berlina nie tylko do Bazylei, ale również do dowolnej stacji na terytorium Szwajcarii ujętej w międzynarodowym systemie sprzedaży biletów międzynarodowych. Sprawdzałem bilety z Berlina do Zurychu i Genewy – pokazywały się dostępne połączenia z biletami za 39,90 euro dostępnymi z miesięcznym wyprzedzeniem.

Jakie są koszty?

Dojazd pociągiem do Szwajcarii w rozsądnej cenie wymaga zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem. Przy odrobinie szczęścia dojazd na przykład z Poznania do Genewy będzie kosztował nas 55,90 euro, a z Warszawy 68,90 euro. Z miejscówkami w cenie. Oczywiście są to bilety na konkretne pociągi i bezzwrotne, więc w razie choroby lub zdarzenia losowego pieniądze przepadają. 

Normalne ceny są tak wysokie, że szkoda pisać.

Bazylea

Bazylea – tu dojedziemy pociągiem z Berlina.

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ WIEDEŃ

Do Szwajcarii można również dojechać pociągiem przez Wiedeń. Podróż w sumie powinna zająć tyle samo co przez Berlin, a z Katowic i Krakowa znacznie mniej.

a) Dojeżdżamy pociągiem do Wiednia. Szczegółowe informacje w artykule Pociągiem do Wiednia – przewodnik (2019).

b) Z Wiednia do Zurychu kursują bezpośrednie pociągi Railjet i nocny pociąg Nightjet. Pociągi są uruchamiane przez koleje austriackie i zestawione z wygodnych składów zespolonych, a w przypadku pociągu nocnego Nightjet z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do siedzenia i wagonów sypialnych. Pociągów Railjet jest sporo, w ciągu dnia kursują w takcie dwugodzinnym.

Na pociągi dzienne obowiązuje promocja SparSchiene Schweiz. Ceny biletów promocyjnych są następujące:

Wiedeń – Zurych – od 39 euro
Linz – Zurych – od 34 euro
Innsbruck – Zurych – od 19 euro
Salzburg – Zurych – od 29 euro
Bregencja – Zurych – od 14 euro
Feldkirch – Zurych – od 14 euro

Po wyczerpaniu się puli najtańszych biletów na dane połączenie cena kolejnego szczebla biletów wzrasta o 10 euro. Ceny biletów kupowanych z jednodniowym wyprzedzeniem przez sklep internetowy kolei szwajcarskich wynosiły:

Wiedeń – Zurych: 119,80 euro (II klasa);  209,60 euro (I klasa)

Bilety można kupić na stronie tickets.oebb.at

Ceny promocyjne na nocny pociąg Nightjet z Wiednia do Zurychu wynoszą:

Wiedeń – Zurych w wagonie z miejscami do siedzenia – od 29 euro
Wiedeń – Zurych w kuszetce, w przedziale 6-osobowym – od 49 euro
Wiedeń – Zurych w kuszetce, w przedziale 4-osobowym – od 59 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym – od 69 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 2-osobowym – od 89 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 1-osobowym – od 129 euro

W cenie jest małe śniadanie składające się z kajzerki z masłem i napoju (kawa lub herbata). Do dyspozycji są przedziały rodzinne w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych.

Bilety można kupić na stronie tickets.oebb.at

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ CZECHY

Trzecia możliwość w 2018 roku to dojazd pociągiem do Szwajcarii przez Czechy. Najpierw musimy dojechać do Pragi, następnie w Pradze przesiąść się do wagonu bezpośredniego do Zurychu (można też jechać w wagonie z miejscami do Linzu, tam przesiadka na pociąg nocny do Zurychu). Można też dojechać z Pragi pociągiem EX do Monachium, a z Monachium pociągiem do Zurychu. Jest to połączenie dzienne.

Jedziemy tak:

1) dojazd do Pragi. Przegląd ofert w artykule Pociągiem do Czech – przewodnik (2018).

2a) Dojazd z Pragi pociągiem nocnym do Zurychu. Do dyspozycji jest komfortowy wagon sypialny kolei czeskich z przedziałami pierwszej i drugiej klasy, klimatyzacją i prysznicem.

Na połączenie dostępne są bilety w promocji Včasná jízdenka Evropa. Ceny biletów promocyjnych:

Praga – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym – od 36 euro
Praga – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym Deluxe – od 56 euro

W przedziale Deluxe pasażerowie mają do dyspozycji własną łazienkę z prysznicem. Cena jest bardzo konkurencyjna, biorąc pod uwagę fakt, że rozkład jazdy jest tak ułożony, aby pasażerowie mogli się wyspać. W rzeczywistości bilety są droższe, ale jeżeli kupimy z odpowiednim wyprzedzeniem, być może nam się poszczęści trafić na najtańsze.

Bilety można kupować na stronie www.cd.cz/eshop

Bilet kupowany z jednodniowym wyprzedzeniem kosztował 1010 CZK + dopłata za miejsce w wagonie sypialnym 673 CZK lub w wagonie sypialnym Deluxe 1191 CZK. Czyli łącznie bilet na przejazd w zwykłym przedziale 3-osobowym w wagonie sypialnym na trasie Praga – Zurych wyniósłby nas około 250 złotych.

2b) Z Pragi jedziemy do Monachium pociągiem EX lub EC. Pociągi kursują 4 razy dziennie. Na trasę obowiązuje promocja Včasná jízdenka Evropa. Ceny biletów Praga – Monachium zaczynają się od 14 euro w drugiej klasie dla osoby dorosłej.

Bilety można kupować na stronie www.cd.cz/eshop

Bilety na drugą część trasy (Monachium – Zurych) kupujemy na stronie kolei niemieckich Deutsche Bahn, korzystając z wyszukiwarki biletów promocyjnych do Szwajcarii:

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Szwajcarii

Najtańsze znalezione przeze mnie bilety kosztowały 19,90 euro. A więc z Pragi do Zurychu przez Monachium można dojechać już za 33,90 euro. Bilety promocyjne za 19,90 pojawiają się także do innych szwajcarskich miast.

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII – PODSUMOWANIE

W artykule przedstawiłem najlepsze sposoby na dojechanie pociągiem do Szwajcarii. Analizę cen biletów i opłacalności kosztów przejazdu pozostawiam wam.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Zurych

Do Zurychu dojedziemy z Wiednia, Pragi i Monachium.

%d bloggers like this: