Kolej na Podróż

Pociągiem do Szwajcarii – przewodnik (2021)

Dojazd pociągiem do Szwajcarii, przy odrobinie szczęścia, nie musi być bardzo drogi i szczególnie czasochłonny. Najlepszy sposób na podróż do Szwajcarii to przejazd do Wiednia i stamtąd pociągami Railjet lub pociągiem nocnym w stronę Zurychu. W artykule przedstawię kilka możliwości podróży koleją do Szwajcarii. Decyzja, którą z nich wybrać, zależy od was. Niestety, pociąg nie może czasowo konkurować z samolotem.

Bilety na pociągi do Szwajcarii według taryfy międzynarodowej są bardzo drogie, dlatego wpis opieram na ofertach promocyjnych. Sprzedaż biletów, oprócz wymienionych we wpisie stron przewoźników, prowadzą również pośrednicy w sprzedaży biletów kolejowych. Nie polecam żadnego z nich.

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Spis treści:

1. Pociągiem do Szwajcarii przez Berlin
2. Pociągiem do Szwajcarii przez Drezno
3. Pociągiem do Szwajcarii przez Wiedeń
4. Dojazd przez Czechy

Olten

Szwajcarskie miasteczko Olten

1. Pociągiem do Szwajcarii przez Berlin

Dla mieszkańców północnej Polski dobrym pomysłem może być rozważenie podróży pociągiem do Szwajcarii przez Berlin. Do Berlina kursują liczne pociągi bezpośrednie ze Szczecina, Poznania, Gdyni przez Bydgoszcz, czy pociąg z Warszawy jadący również przez województwo wielkopolskie i lubuskie.

Najtańsze bilety promocyjne na pociągi PKP Intercity kosztują:

Warszawa – Berlin – 24,90 EUR
Poznań – Berlin – 14,90 EUR
Gdańsk – Berlin – 24,90 EUR
Bydgoszcz – Berlin – 24,90 EUR

Są to bilety drugiej klasy na konkretny pociąg. Nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Bilety według taryfy bazowej są znacznie droższe, np. bilet Poznań – Berlin kosztuje 39,80 EUR, a Bilet Warszawa – Berlin 52,60 EUR.

Bilety na pociąg do Berlina kupujemy na stronie PKP Intercity.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

Berlin – Szwajcaria

W rozkładzie jazdy uwzględnione są bezpośrednie pociągi Berlin – Bazylea. Do Szwajcarii można też dojechać z przesiadką w Monachium (pociąg Monachium – Zurych przejeżdża przez terytorium austriackie).

Na pociągi kursujące pomiędzy Niemcami a Szwajcarią dostępne są bilety promocyjne w taryfach Super Sparpreis Europa i Sparpreis Europa. Te pierwsze są tańsze, lecz nie można ich wymienić, nie podlegają też zwrotowi. Bilety Sparpreis Europa można anulować do 10 dni przed podróżą, w cenie zawarty jest też bilet komunikacji miejskiej na dzień rozpoczęcia podróży w niemieckim mieście, z którego rozpoczynamy podróż (dotyczy większych miast).

Według strony Deutsche Bahn najtańsze bilety Super Sparpreis Europa do Szwajcarii kosztują 18,90 EUR, a najtańsze bilety Sparpreis Europa 22,40 EUR. W rzeczywistości ceny te dotyczą przejazdów na krótkie odległości. Podczas opracowywania artykułu bilety promocyjne na bezpośrednie pociągi Berlin – Bazylea kupowane z tygodniowym wyprzedzeniem kosztowały 79,90 EUR w drugiej klasie i 137,30 EUR w pierwszej klasie.

Połączenia z Berlina do Szwajcarii sprawdzamy w wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn.

Zobacz również:

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Szwajcarii – przewodnik dla pasażerów

Bazylea

Bazylea

2. Pociągiem do Szwajcarii przez Drezno

Mieszkańcy Dolnego Śląska powinni rozważyć podróż do Szwajcarii przez Görlitz, skąd w 10 godzin można dojechać do Szwajcarii z trzema przesiadkami – na stacjach w Dreźnie, Lipsku i Frankfurcie nad Menem. Niezbyt wygodna opcja, bilety promocyjne z Görlitz do Zurychu kupowane z tygodniowym wyprzedzeniem kosztowały 98,80 EUR.

Dużą wadą tej opcji są krótkie czasy przesiadek na stacjach w Lipsku i Frankfurcie nad Menem. O ile miłośnik kolei, osoba znająca te stacje i podróżujący z plecakiem powinni dać sobie radę, to dla osób z dużym bagażem, podróżujących rzadko pociągami międzynarodowymi, przesiadka może być dużym problemem.

Wyszukiwarka kolei niemieckich Deutsche Bahn znajdzie nam różne połączenia z dogodną taryfą.

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Szwajcarii

Co ważne, z biletem promocyjnym można dojechać nie tylko z Berlina do Bazylei, czy z Görlitz do Zurychu, ale również do dowolnej stacji na terytorium Szwajcarii ujętej w międzynarodowym systemie sprzedaży biletów międzynarodowych. Rozpiętość cen jest bardzo duża – wszystko zależy od obłożenia konkretnego połączenia.

ICE 2

Wygodny pociąg ICE2 spotykany na trasach z północnych Niemiec do Szwajcarii

3. Pociągiem do Szwajcarii przez Wiedeń

Dla mieszkańców Warszawy i południowej Polski najwygodniejszym sposobem na dojazd pociągiem do Szwajcarii będzie podróż przez Wiedeń. Pomiędzy Wiedniem a Zurychem kursuje kilkanaście bezpośrednich pociągów Railjet oraz pociąg nocny Nightjet.

Do Wiednia dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi relacji Gdynia – Wiedeń, Warszawa – Wiedeń i Kraków – Wiedeń. Wszystkie wymienione pociągi zatrzymują się w Katowicach. Szczegóły na temat dojazdu i cen opisałem w przewodniku Pociągiem do Wiednia.

Najtańsze bilety na pociąg do Wiednia (2 klasa):

Warszawa – Wiedeń: 19,90 EUR
Katowice – Wiedeń: 9,90 EUR
Gdynia – Wiedeń: 24,90 EUR
Przemyśl – Wiedeń: 19,90 EUR

Koleje austriackie posiadają w swojej ofercie bilety promocyjne Sparschiene do Szwajcarii. Najtańsze bilety z Wiednia do Zurychu w pociągach dziennych kosztują 39,90 EUR. Są to bilety na konkretny pociąg, nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

Ceny biletów na pociąg nocny Nightjet z Wiednia do Zurychu zaczynają się od 29,90 EUR w wagonach z miejscami do siedzenia, 49,90 EUR w wagonach z miejscami do leżenia i 69,90 EUR w wagonach sypialnych.

W praktyce ceny są znacznie wyższe. Ceny biletów i połączenia możecie sprawdzić na stronie tickets.oebb.at.

Zobacz również: Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów

Railjet

Austriacki pociąg Railjet (© ÖBB/Eisenberger)

4. Dojazd przez Czechy

Możliwy jest także dojazd do Szwajcarii z przesiadką w Pradze, skąd kursują pociągi ekspresowe Praga – Linz. W rozkładzie jazdy widnieje także bezpośredni wagon sypialny do Szwajcarii; w trakcie opracowywania artykułu nie kursował.

Koleje czeskie oferują bilety Včasná jízdenka Evropa – odpowiednik biletów Sparpreise, czy Super Promo International. Według informacji na stronie internetowej kolei czeskich, najtańsze bilety Včasná jízdenka Evropa Praga – Zurych w wagonie sypialnym w przedziale trzyosoobowym kosztują 56 EUR. Bilety na pociągi z przesiadką w Linz powinny być o około 20 euro tańsze.

Dostępność można sprawdzić w sklepie internetowym kolei czeskich.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog dowolną darowizną. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy nie da się utrzymać bloga z reklam, a uczciwi twórcy bez układów nie mają szans z wielkimi koncernami oraz blogerami-wydmuszkami agencji marketingowych. Obecnie ogromne pieniądze zarabia się na głupocie i kryptoreklamach, natomiastt wartościowe blogi masowo upadają. Blogi takie jak ten mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
Zurych

Zurych

%d bloggers like this: