Kolej na Podróż

Armenia – nowy pociąg Erywań – Gyumri

Armenia pod względem połączeń kolejowych wygląda bardzo blado. Obsługujący tamtejsze połączenia oddział kolei rosyjskich South Caucasus Railway wzbogacił się w marcu o nowy elektryczny zespół trakcyjny produkcji rosyjskiej.

Zobacz również:

kolej.darlex.pl/armenia – kolej w Armenii – szczegółowy artykuł

Dzięki zakupieniu nowego pojazdu w od 18 marca 2018 roku kursuje pociąg Erywań – Gyumri. Pociąg ten kursuje w piątki, soboty i niedziele i nie zatrzymuje się na żadnych stacjach i przystankach pośrednich. Podróż trwa około dwóch godzin. Rozkład jazdy pozwala na odbycie jednodniowej wycieczki z Erywania do Gyumri, bowiem pociąg odjeżdża z dworca głównego w Erywaniu o 10:00, a do Gyumri dojeżdża o 12:10. W drogę powrotną rusza o 16:45, do Erywania przyjeżdża o 18:55.

Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.ukzhd.am/raspisanie/raspisanie7.html

Do tej pory połączenie Erywań – Gyumri było obsługiwane tylko przez stare elektryczne zespoły trakcyjne z drewnianymi ławkami, które nie były wyposażone w toaletę. Pociągi te zatrzymują się na każdej stacji, a przejazd w jedną stronę trwa 3 godziny i jest męczący. Nowy pociąg jest klimatyzowany, wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym oraz system informacji pokładowej. Może pomieścić 129 pasażerów Jak widać na zdjęciach, siedzenia są w układzie 3+2.

Cena biletu w jedną stronę to 2500 AMD, czyli około 18 PLN. Na armeńskie warunki to bardzo wysoka cena. Cena biletu na pociąg Erywań – Gyumri obsługiwany przez stare EZT-y to 1000 AMD, w przeliczeniu około 7 PLN.

Gyumri to drugie pod względem liczby ludności miasto Armenii. Duża część zabudowy miasta została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1988 roku. Od kilku lat władze realizują program rewitalizacji centrum miasta, co ma przyciągnąć turystów.

Kolej w Armenii

Pociąg Erywań – Gyumri – wnętrze (mat. prasowe Kancelarii Prezydenta Armenii)

South Caucasus Railway

Pociąg Erywań – Gyumri – wnętrze (mat. prasowe Kancelarii Prezydenta Armenii)

%d bloggers like this: