Kolej na Podróż

Armenia – nowy pociąg Erywań – Gyumri

Armenia pod względem połączeń kolejowych wygląda bardzo blado. Obsługujący tamtejsze połączenia oddział kolei rosyjskich South Caucasus Railway wzbogacił się w marcu o nowy elektryczny zespół trakcyjny produkcji rosyjskiej.

Dzięki zakupieniu nowego pojazdu w od 18 marca 2018 roku kursuje pociąg Erywań – Gyumri. Pociąg ten kursuje w piątki, soboty i niedziele i nie zatrzymuje się na żadnych stacjach i przystankach pośrednich. Podróż trwa około dwóch godzin. Rozkład jazdy pozwala na odbycie jednodniowej wycieczki z Erywania do Gyumri, bowiem pociąg odjeżdża z dworca głównego w Erywaniu o 10:00, a do Gyumri dojeżdża o 12:10. W drogę powrotną rusza o 16:45, do Erywania przyjeżdża o 18:55.

Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.ukzhd.am/raspisanie/raspisanie7.html

Do tej pory połączenie Erywań – Gyumri było obsługiwane tylko przez stare elektryczne zespoły trakcyjne z drewnianymi ławkami, które nie były wyposażone w toaletę. Pociągi te zatrzymują się na każdej stacji, a przejazd w jedną stronę trwa 3 godziny i jest męczący. Nowy pociąg jest klimatyzowany, wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym oraz system informacji pokładowej. Może pomieścić 129 pasażerów Jak widać na zdjęciach, siedzenia są w układzie 3+2.

Cena biletu w jedną stronę to 2500 AMD, czyli około 18 PLN. Na armeńskie warunki to bardzo wysoka cena. Cena biletu na pociąg Erywań – Gyumri obsługiwany przez stare EZT-y to 1000 AMD, w przeliczeniu około 7 PLN.

Gyumri to drugie pod względem liczby ludności miasto Armenii. Duża część zabudowy miasta została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1988 roku. Od kilku lat władze realizują program rewitalizacji centrum miasta, co ma przyciągnąć turystów.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Kolej w Armenii

Pociąg Erywań – Gyumri – wnętrze (mat. prasowe Kancelarii Prezydenta Armenii)

South Caucasus Railway

Pociąg Erywań – Gyumri – wnętrze (mat. prasowe Kancelarii Prezydenta Armenii)

%d bloggers like this: