Kolej na Podróż

Hiszpania – koleje wąskotorowe i turystyczne

Hiszpański przewoźnik RENFE oprócz regularnych połączeń uruchamia kilka pociągów turystycznych zestawionych z luksusowych wagonów sypialnych. Każda wycieczka trwa kilka dni. Podróży pociągiem towarzyszy zwiedzanie miast i miasteczek leżących na trasie pociągu oraz krótkie wycieczki autokarowe umożliwiające obejrzenie ciekawych miejsc, do których nie docierają hiszpańskie pociągi. Pasażerowie mają zapewnione wyżywienie oraz opiekę stewardów. Pociągi te podaję jako ciekawostkę, bowiem ceny takich wycieczek są astronomiczne i raczej nieosiągalne dla zwykłego polskiego śmiertelnika.

Poza wymienionymi po Hiszpanii kursuje jeszcze kilka innych pociągów wycieczkowych, turystycznych oraz kolejek parkowych. Niestety, nie udało mi się znaleźć szczegółowych informacji na ich temat.

Zobacz również: Kolej w Hiszpanii  Kolej na Majorce  Koleje wąskotorowe i turystyczne
Muzea kolejowe  Koleje w Montserrat  Koleje linowo-terenowe  Pociągiem po Andaluzji

El Expreso de la Robla

Luksusowy pociąg obsługuje wycieczki kolejowe na trasie Bilbao – Leon i z powrotem. Wycieczka trwa 4 dni/3 noce i w tym czasie turyści, oprócz dwóch wspomnianych miast, mogą zwiedzić 15 innych miejsc.

Szczegóły: www.elexpresodelarobla.com

 

El Transcantabrico Gran Lujo

Słynny pociąg kursujący z Bilbao do Ferrol, przy czym pasażerowie mogą dojechać autobusem do Santiago de Compostela, San Sebastian, Covadongi oraz Potes. Przejeżdża całą sieć FEVE nad Oceanem Atlantyckim po drodze zatrzymując się w 14 miejscach, które podróżni mogą zwiedzić. Wśród nich są m.in. miasta Santander, Oviedo i Gijon, a także malownicze miasteczko Luarca.

Pasażerowie mają zapewnione wyżywienie w postaci posiłków podawanych na pokładzie pociągu, możliwość prania, codzienną prasę oraz imprezy w wagonie barowym.

Podróż trwa osiem dni i z pewnością jest niezapomnianym przeżyciem.

Szczegóły na oficjalnej stronie pociągu: www.eltranscantabricogranlujo.com 

El Transcantabrico Clasico

Podobny pociąg jak wyżej, lecz kursujący na trasie Leon – Santiago de Compostela (pociąg dojeżdża do Ferrol, skąd podróżni przewożeni są luksusowym autokarem do miejsca docelowego). Podróż również trwa 8 dni.

Szczegóły: www.eltranscantabricoclasico.com

Tren al Andalus

Ostatni z luksusowych pociągów uruchamianych przez RENFE. Najnowocześniejszy, całkowicie odnowiony skład. Podróż dookoła Andaluzji rozpoczyna się w Sewilli i tam również kończy się po 6 dniach. Podróżni zwiedzają m.in. Cordobę, Granadę, Cadiz, Rondę, Jerez oraz mają możliwość przejechania się moim zdaniem najpiękniejszą trasą kolejową w Europie z Cordoby przez Linares do Granady.

W cenie zawarte jest wyżywienie, noclegi (wszystko na pokładzie), prasa codzienna, czasopisma oraz pranie.

Szczegóły: www.trenalandalus

Tren de la Fresa

Pociąg retro okazyjnie uruchamiany przez Renfe. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „Pociąg truskawkowy”. Ciągnięty przez lokomotywę parową skład zestawiony jest z wyremontowanych zabytkowych wagonów. Pociąg kursuje na trasie Madryt – Aranjuez. Podróż w jedną stronę trwa 50 minut.

Szczegóły: www.renfe.com/ofertas/oferta_madrid_aranjuez.html

 

Limon Express

Pociąg retro obsługiwany przez Ferrocarrils de la Generalitat Valenciana. Kursuje z Alicante do Denii wzdłuż Costa Brava. Trasa pociągu liczy ok. 65 kilometrów, po drodze przewidziane są przystanki i pokazy artystyczne. W drodze powrotnej pociąg jedzie wolniej, aby umożliwić pasażerom podziwianie pięknych, nadmorskich krajobrazów. Jak poinformował na swojej stronie przewoźnik, w roku 2012 kursowanie cieszącego się ogromną popularnością pociągu zostało zawieszone.

Tren del Ciment

Poza pociągami rozkładowymi Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya uruchamia pociąg retro z La Pobla de Lillet do starej fabryki cementu. Trasa pociągu liczy zaledwie 3,5 kilometra, a po drodze zatrzymuje się na czterech stacjach. Pociąg złożony z wagonów otwartych ciągnięty jest przez lokomotywę spalinową. Rozstaw szyn to 600 mm. Przejazd trwa tylko 20 minut.

Do miasta La Pobla de Lillet nie da się dojechać pociągiem RENFE. Najbliższa stacja RENFE znajduje się w Ripoll. Można tam dojechać pociągami podmiejskimi z Barcelony.

Szczegóły: www.trendelciment.cat

 

%d bloggers like this: