Kolej na Podróż

Pociągiem do Hiszpanii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Podróż pociągiem do Hiszpanii nie jest łatwa, ale możliwa. Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Hiszpanii; trzeba najpierw dojechać do Paryża, skąd kontynuujemy podróż w stronę granicy francusko-hiszpańskiej lub do Barcelony. Od lat nie kursują pociągi nocne Elipsos łączące swego czasu Paryż z Barceloną i Madrytem. Ze względu na szereg możliwości dojazdu, nie podam szczegółowych gotowych planów podróży, natomiast w artykule znajdą się wskazówki na temat dojazdu.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023

Zobacz również: Kolej w Hiszpanii – przewodnik dla pasażerów

Etap I – dojazd do Paryża

Istnieje kilka sposobów dojazdu pociągiem do Paryża. Najprostszy to podróż przez Berlin z przesiadkami. Można skorzystać z pociągu nocnego Wiedeń – Paryż, można też wybrać pociągi nocne Praga – Zurych lub Wiedeń – Zurych i w Zurychu przesiąść się na pociąg ze Szwajcarii do Paryża. Opcje przejazdu opisałem w artykule Pociągiem do Francji.

Pociąg Wiedeń - Paryż

Nightjet Wiedeń – Paryż na stacji Paris Est (fot. Mark Knopp/OBB)

Etap II – pociągiem do Hiszpanii

Drugi etap to podróż z Paryża do Hiszpanii. W zasadzie najpopularniejsze możliwości są dwie:

a) przejazd pociągiem bezpośrednim Paryż – Barcelona.

Kursują dwie pary pociągów dziennie, w sezonie letnim dodatkowo będzie kursować trzecia para pociągów. Trasę obsługują pociągi TGV Duplex, a ceny biletów zaczynają się od 39 euro. Z Barcelony dojedziemy pociągiem do najważniejszych miejsc w Hiszpanii.

Biletów szukamy na stronie sncf-connect.com

Pociąg TGV

Wnętrze pociągu TGV Duplex, który kursuje na trasie Paryż – Barcelona (fot. Dreamstime.com)

b) przejazd pociągami w stronę granicy francusko-hiszpańskiej w Hendaye.

Jeżeli chcemy dojechać do Kraju Basków lub Burgos, dobrym rozwiązaniem będzie dojazd pociągiem do stacji granicznej w Hendaye, jeśli akurat kursuje bezpośredni pociąg Paryż – Hendaye lub pociągiem Paryż – Bordeaux lub Paryż – Bayonne, a dalszą część podróży pociągiem regionalnym do Hendaye. Przy dworcu kolejowym Hendaye znajduje się peron wąskotorowy baskijskiego przewoźnika Euskotren, którego pociągi co pół godziny kursują do hiszpańskiej stacji granicznej Irun. Z Irun możemy kontynuować podróż pociągiem regionalnym lub Media Distancia np. do San Sebastian i w stronę Madrytu.

Biletów szukamy na stronie sncf-connect.com

W wakacje prawdopodobnie będzie kursował pociąg nocny kolei francuskich Paryż – Hendaye. Być może niektóre pociągi dzienne z Paryża lub Bordeaux dojadą bezpośrednio do Irun. Ze względu na skomplikowany rozkład kolei francuskich nie jestem w stanie monitorować tego na bieżąco i śledzić zmian.

Pociągiem do Francji - Euskotren

Pociąg Euskotren Hendaye – Irun (fot. dreamstime.com)

Pociągiem do Hiszpanii – interesujące połączenie

Podczas opracowywania artykułu, korzystając z wyszukiwarki kolei niemieckich, znalazłem ciekawe połączenie:

a) przejazd pociągiem dziennym Warszawa – Wiedeń
b) podróż pociągiem nocnym Wiedeń – Paryż do Strasburga
c) w Strasburgu godzinę czasu czekamy na pociąg Strasburg – Montpellier, którym dojeżdżamy do Nimes
d) w Nimes przesiadamy się na pociąg do Barcelony, pora dojazdu jest taka, że można złapać pociąg do Madrytu

W tym przypadku odpada przesiadka w Paryżu oraz przejście pomiędzy dworcami i szybciej dojedziemy do Hiszpanii, jednak nie wiem, czy to połączenie będzie funkcjonować przez cały rok. Pociąg Wiedeń – Paryż nie kursuje codziennie, nie wiem jak TGV Strasburg – Montpellier, bo rozkład francuskich pociągów to dla mnie czarna magia. Wystarczy także ponad godzina opóźnienia w Strasburgu i plan się sypie.

Zachęcam do samodzielnego wyszukiwania podobnych połączeń.

Pociągiem do Hiszpanii – czy warto

Podróż pociągiem do Hiszpanii to bardzo czasochłonna i dość droga zabawa. To dobre rozwiązanie dla młodych i zdrowych, którym niestraszne są przesiadki z dużymi bagażami. Ze względu na skomplikowane podróże z biletem Interrail po Francji, również nie zawsze dojazd się opłaci. Na portalu Onet ukazała się relacja dziennikarzy, którzy dojechali pociągiem do Hiszpanii z kilkoma przesiadkami. Są to jednak osoby zawodowo związane z koleją, więc nie wiem, czy korzystali z normalnych biletów.

Do Hiszpanii znacznie szybciej i taniej można się dostać samolotem i pociągiem. Jednak są osoby, dla których podróż pociągiem to przygoda i spełnione marzenie i to dla nich jest ten artykuł.

Pociągiem do Hiszpanii – jak było dawniej

W 2009 roku miałem okazję przejechać się pociągiem do Hiszpanii z biletem Interrail. Zaznaczam, że wtedy siatka połączeń była inna i kursowały pociągi, które nie kursują od lat. Łatwiej też było zdobyć rezerwacje miejsca dla osób z Interrailem we Francji. Oto moja trasa:

a) przejazd pociągiem Katowice – Wiedeń
b) przejazd pociągiem nocnym Wiedeń – Zurych
c) przejazd pociągiem nocnym Genewa – Irun
d) podróż w głąb Hiszpanii.

To było najciekawsze połączenie. Wyspałem się jak nigdy w wygodnych francuskich kuszetkach, ale w Hiszpanii byłem zagubiony. Gdybym np. w San Sebastian poczekał do wieczora, mógłbym kontynuować podróż pociągiem nocnym do Portugalii.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Pociągiem do Francji

Wagon pociągu nocnego Genewa – Irun na stacji Irun w 2009 roku

%d bloggers like this: