Kolej na Podróż

Dulowa – informacje ogólne

Dulowa to wieś w województwie małopolskim, w gminie Trzebinia, w powiecie chrzanowskim. Na stacji kolejowej Dulowa zatrzymują się pociągi kursujące pomiędzy Krakowem a Katowicami i Krakowem a Oświęcimiem (ew. Czechowicami-Dziedzicami). Stacja kolejowa Dulowa obsługuje również kilka innych wsi graniczących z Dulową, między innymi Karniowice i Filipowice. Jeśli chodzi o zabytki i atrakcje turystyczne, to w pobliżu stacji nie ma nic godnego uwagi, jedynie sama stacja kolejowa o ciekawej architekturze. Sama stacja jest zaniedbana, przydałby się choćby toi-toi.

Zobacz również: Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć

W pobliżu stacji znajduje się początek tzw. Puszczy Dulowskiej. Puszcza Dulowska rozpościerała się w średniowieczu pomiędzy Krakowem a Przemszą. Obecnie kompleks leśny o nazwie Puszcza Dulowska zajmuje powierzchnię około 2600 ha. Na terenie puszczy ma swoje źródło potok Chechło, dzielący puszczę na część północną i południową. Działa tu też Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Nadleśnictwa Chrzanów. Co ciekawe, część północna i południowa mają inny charakter. Część północna jest piaszczysta i sucha, dominuje w niej świerk i sosna, natomiast część południowa jest podmokła, z lasami olchowymi i borem bagiennym. Puszcza Dulowska jest częścią Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Kod pocztowy dla wsi Dulowa to 32-545.

Przez Dulową przepływa potok Dulówka.

Komunikacja Trzebinia – Dulowa: pomiędzy Trzebinią a Dulową kursują pociągi oraz autobusy komunikacji podmiejskiej przewoźnika Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

Najważniejsze miejsca w Dulowej:

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi-Królowej w Dulowej
ul. Paderewskiego 65

Strona internetowa: www.spdulowa.one.pl/

Początki szkoły sięgają 1905 roku.

Dom Spokojnej Starości Eden w Dulowej
ul. Krakowska 114

Dom Spokojnej Starości Eden w Dulowej położony jest ok. 1,2 km od stacji kolejowej, przy głównej drodze.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dulowej
ul. Brata Alberta 5

Bibliografia:

[1] https://malopolska.szlaki.pttk.pl/2771-pttk-malopolska-puszcza-dulowska

Dulowa

Stacja kolejowa Dulowa

%d bloggers like this: