Kolej na Podróż

Kolej na Wyspach Kanaryjskich – informacje ogólne

Wyspy Kanaryjskie nie posiadają kolei.

Na Teneryfie planowana jest budowa linii kolejowej łączącej stolicę wyspy – Santa Cruz – z lotniskiem międzynarodowym i miejscowością Adeje. Linia o długości 80 kilometrów ma mieć siedem stacji, a czas przejazdu będzie wynosił około 42 minuty. Projekt Tren del Sur ogłoszono publicznie po raz pierwszy w 2010 roku. Z przyczyn ekonomicznych jego realizację zawieszono na kilka lat, jednak w 2017 roku powrócono do prac nad nim. W 2019 roku rozpoczęto wywłaszczanie działek przeznaczonych pod budowę linii kolejowej.

Wśród mieszkańców i władz Teneryfy zdania na temat budowy linii kolejowej są podzielone, więc może upłynąć jeszcze wiele lat, zanim ruszą prace budowlane.

Istnieje również projekt budowy linii kolejowej na wyspie Gran Canaria. Pociągi w założeniu miałyby kursować pomiędzy Las Palmas (stacja Parque Santa Catalina) a Maspolamas (Tren de Gran Canaria). Pociągi kursowałyby na linii o długości 53 kilometrów, wzdłuż której planowane jest wybudowanie 11 stacji i przystanków kolejowych. Jedna ze stacji kolejowych będzie znajdowała się na lotnisku. Przewidywana prędkość przejazdu to 160 km/h. Projekt po raz pierwszy ogłoszono w 2004 roku, od tamtego czasu nie zrobiono nic w celu jego realizacji.

Źródła:

[1] diariodeavisos.elespanol.com/2019/01/a-vueltas-con-el-tren-del-sur/
[2] www.eldiario.es/canariasahora/tenerifeahora/politica/Carlos-Alonso-Tenerife-irrenunciable-movilidad_0_879812394.html
[3] www.laprovincia.es/gran-canaria/2013/06/28/tren-gran-canaria-cifras/541231.html

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

%d bloggers like this: