Kolej na Podróż

Kolej na Bornholmie – historia kolei w pigułce

Bornholm to piękna, nieduża wyspa leżąca niedaleko od Polski. Dzisiaj nie jeżdżą tam pociągi, ale nie zawsze tak było. Swego czasu z powodzeniem funkcjonowały tam kolejki wąskotorowe, a kolej na Bornholmie cieszyła się dużą popularnością.

Pierwsza, nieudana próba budowy kolei na Bornholmie miała miejsce już w 1875 roku. Następne plany pojawiły się w 1884 i w 1890, kiedy to plany wzbudziły duży sprzeciw w Nexø i większości bornholmskich gmin.

12 grudnia 1900 została otwarta linia Rønne – Nexø (37 km). Linię obsługiwało „Det bornholmske Jernbaneselskab A/S” (Bornholmskie Kolejowe Towarzystwo Akcyjne). Kolej przynosiła zysk głównie dzięki transportowi towarowemu, otwierano nowe bocznice m.in. do portu i kooperatyw handlowych.

W 1905 roku zaczęsto się zastanawiać nad budową linii Rønne – Allinge. Dopiero po trzech latach zatwierdzono decyzję o budowie. W 1915 została otwarta linia Rønne – Sandvig z bocznicą do portu w Allinge. Część robót wykonali niemieccy inżynierowie. Po krótkim czasie linii zostaje nadane miano ”najpiękniejszej linii kolejowej Danii”.

Pierwsza połowa dwudziestego wieku to czasy świetności dla kolei na Bornholmie. Koleje rozwijały się przewożąc coraz więcej towarów i turystów. W 1925 została otwarta Allinge -Gudhjem. W 1934 utworzono De Bornholmske Jernbaner” (Bornholmskie Koleje Żelazne), które zarządzały wszystkimi trzema liniami wąskotorowymi.

Po II wojnie światowej kolej na Bornholmie nie wytrzymuje konkurencji ze strony samochodów ciężarowych i autobusów. Liczba pasażerów ciągle spada, co doprowadza do zamknięcia linii Almindingen – Gudhjem. Rok później zostaje zamknięta linia Rønne – Sandvig. Ostatni pociąg na Bornholmie wyjechał w trasę 28 września 1968 roku na linii Rønne-  Nexø. Oznaczało to koniec kolei na Bornholmie.

Do dnia dzisiejszego zachowało się mało śladów po liniach kolejowych. Dawne nasypy służą teraz rowerzystom jako scieżki rowerowe. W Nexø znajduje się Muzeum Kolei Żelaznej

Bibliografia:
Artykuł na stronie Muzeum w Bornholmie

Warto wiedzieć, że na Bornholm można dotrzeć korzystając z oferty DSB Intercity Bornholm. Jest to bilet, w którego cenie zawarty jest przejazd pociągiem z Kopenhagi do Ystad, skąd odpływa katamaran do Rønne. Kupując bilet online na stronie kolei duńskich (www.dsb.dk można natrafić na promocję DSB Orange Bornholm B.

Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ

Dania - artykuły na blogu
1. Kolej w Danii - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe i turystyczne
3. Kolej na Bornholmie - historia
4. Ciekawostki o Danii
%d bloggers like this: