Kolej na Podróż

Koleje wąskotorowe w Danii – lista czynnych kolei

W Danii jest tylko kilka czynnych kolejek wąskotorowych uruchamianych głównie w sezonie letnim jako atrakcja turystyczna. Poza kolejką ogrodową w muzeum w Odense kursują następujące pociągi wąskotorowe:

Frilandsmuseet Hjerl Hede

Skansen w Vinderup jest znany z ciekawych budynków przybliżających życie na duńskiej wsi. Jest to jeden z najstarszych i największych skansenów na świecie. Według różnych stron miłośników kolei po skansenie w sezonie letnim oraz w wybrane weekendy kursuje wąskotorowa kolejka parkowa prowadzona przez lokomotywę parową. Niestety, nie udało się potwierdzić tych informacji. Króciutka linia jest zachowana, natomiast nie można znaleźć słowa o kursowaniu pociągów.

Odnośniki:
www.hjerlhede.dk – strona internetowa skansenu
Kolejka na You Tube (01:57)(2013)
Kolejka na You Tube (05:59)(2011)

Mosebrugsbanen

Kolejka kursująca po muzeum na terenie dawnej kopalni torfu. Pociąg nazywany „Tørvegrisen” kursuje w sezonie, w święta oraz na zamówienie. Trasa liczy 2,5 kilometra. Łączna długość zabytkowej linii to 5 kilometrów, a rozstaw szyn 600 mm.

Strona internetowa: www.stenvadmosebrugscenter.dk – tylko po duńsku i niemiecku

Hedelands Veteranjernbane

Na stronach kolejki widnieje informacja, że jest to najdłuższa czynna kolejka wąskotorowa w Danii. Pasażerowie są przewożeni pociągiem retro na pięciokilometrowej trasie (10 km na stronie kolejki to trasa powrotna). Pociągi są obsługiwane przez lokomotywy parowe lub spalinowe. Kolejką zarządza grupa pasjonatów; po raz pierwszy wyjechała ona w trasę w 1977 roku (wtedy trasa liczyła tylko 100 metrów). Obecnie planuje się wydłużenie trasy. W 2016 roku kolejka kursowała w niedziele od maja do września. Stacja kolejki znajduje się tuż przy stacji Hedehusene, dokąd dojeżdżają pociągi podmiejskie z Kopenhagi (czas podróży ok. 20 minut). Jest to typowa kolejka parkowa.

Strona internetowa: www.ibk.dk – strona w języku duńskim i angielskim.
Hedelands Veteranjernbane na You Tube (27:41)(2014)

Blovstrød Banen

Kolejka kursująca po torach do starej cementowni w sezonie letnim w co drugą niedzielę oraz w wybrane dni. Stacja kolejki znajduje się około dwa kilometry od stacji Allerød , do której dojeżdżają pociągi S-Tog. Linia o długości 1200 metrów.

blovstrodbanen.dk/banen/ – strona oficjalna, tylko w języku duńskim.
Film o pracach przy kolejce na You Tube (09:00)(2014)

MuseumsCenter Hanstholm

Kolejka kursująca po muzeum udostępniającym zwiedzającym największe fortyfikacje z drugiej wojny światowej w północnej Europie. Kolejka wąskotorowa nie była pociągiem pasażerskim – przewoziła amunicję do baterii artyleryjskich zainstalowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Oryginalne lokomotywy z tego okresu można zobaczyć w muzeum. Kolejka kursuje przez cały rok z wyjątkiem wybranych dni. Trasa liczy około 1200 metrów. Do Hanstholm nie dociera kolej, najbliższa stacja kolei duńskich znajduje się w Thisted, skąd można dojechać autobusem.

Strona internetowa: www.museumscenterhanstholm.dk
Krótki film na You Tube pokazujące pociąg (24 sekundy)

Legoland

Legoland znajduje się w Billund i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Danii. Od dziecka wielu z nas marzyło o zwiedzeniu tego miejsca. Po Legolandzie kursują dwa pociągi wąskotorowe – jeden to pociąg Lego – typowa kolejka parkowa, drugi natomiast to kopalniana kolejka Lego. Oba pociągi są bardzo popularne wśród zwiedzających Zwiedzanie Legolandu nie jest jednak tanie. Strona internetowa: www.legoland.dk
Kolejka parkowa w Legolandzie w Billund na You Tube (01:54)(2013)
Kolejka kopalniana w Legolandzie w Billund na You Tube (01:45)(2014)

Mønsted Kalkgruber

Kolejka wąskotorowa o rozstawie szyn 550 mm. Jeździ po jaskiniach, w których zwiedzający mogą podziwiać nietoperze. Znajduje się w Stoholm, 40 kilometrów od Viborga.

Strona internetowa: www.monsted-kalkgruber.dk

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Dania - artykuły na blogu
1. Kolej w Danii - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe i turystyczne
3. Kolej na Bornholmie - historia
4. Ciekawostki o Danii

%d bloggers like this: