Kolej na Podróż

Dom Studencki Jowita w Poznaniu – wakacyjne noclegi

Wakacje to czas podróży, a w czasie podróży warto pomyśleć nad noclegiem. Czasami warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i porządnie się wyspać, zamiast spać w hostelowych salach wieloosobowych z zupełnie obcymi osobami, w tym często z głośnym, pijanym towarzystwem. Dobrym rozwiązaniem są internaty i akademiki – część z nich oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Jeszcze lepiej, kiedy akademik nie jest zbyt drogi i znajduje się blisko dworca kolejowego. Jednym z takich akademików jest dom studencki Jowita w Poznaniu.  Spędziłem tam cztery noce w lipcu 2013 roku. Postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami z pobytu.

Bardzo duży budynek z zewnątrz nie sprawia najlepszego wrażenia, ale przecież nie o to chodzi. Ważne, że do dworca kolejowego idzie się około 5 minut, a do centrum około 10 minut. Idealnie. W środku recepcja – panie na recepcji miłe i bardzo dokładne w sprawdzaniu dokumentów. Na początek dwa  minusy –  potwierdzenia mojej mailowej rezerwacji – przez mail wprawdzie otrzymałem potwierdzenie, jednak na recepcji nic o tym nie wiedzieli i dopiero telefony do pań z administracji po służbie rozwiązały problem.   Drugi minus – cena za pierwszą noc była o około 10 zł wyższa niż podawano na stronie internetowej (później na stronie internetowej poprawiono informację).

 

Dom studencki Jowita w Poznaniu

 

Po wypełnieniu dokumentów i opłaceniu pobytu recepcjonistka wpuszcza nas do środka. Wewnątrz budynek wygląda jak typowy akademik – w niektórych miejscach brudno, w niektórych czysto, na korytarzach i w pokojach słychać studentów z różnych stron świata, którzy przyjechali do Poznania na letnie kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Ogólnie miła atmosfera.

Turystom oferuje się pokoje jedno- i dwuosobowe w dwupokojowych segmentach. Dwa pokoje dzielą ze sobą łazienkę i toaletę (kibel i prysznic w jednym pomieszczeniu), co chyba jest największym minusem tego akademika. U mnie nie było tak źle – wybrałem pokój jednoosobowy i łazienkę z toaletą dzieliłem z sąsiednim pokojem, w którym mieszkała jakaś kobieta. Prawdę mówiąc, dziwnie się czułem z tego powodu, jakoś mnie to krępowało, choć pewnie wielu innych taka sytuacja cieszyłaby.  To oczywiście o wiele lepiej niż jeden prysznic i toaleta na kilkadziesiąt osób, jak w większości hosteli.

 

Sam pokój jest nieduży, ale wygląda przyzwoicie. Nowe szafki, ręcznik do dyspozycji, ładny widok z okna. Można się przyczepić do starego łóżka, choć śpi się w nim bardzo dobrze.  Nie będzie problemów ze znalezieniem miejsca na odzież i bagaż.  Ogólnie wrażenie pozytywne – bez luksusów, natomiast poziom zupełnie zadowalający zwykłego, niskobudżetowego turystę.

 

Dom studencki Jowita - pokój jednoosobowy

W akademiku spędziłem cztery noce. Nie zdarzyło się, abym nie mógł spać z powodu hałasu lub miałbym jakieś zastrzeżenia. Budziłem się rześki i wyspany, upał także nie dokuczał dzięki roletom na oknie.  Stosunek ceny do jakości bardzo dobry, choć jedynie przy dłuższym pobycie, bowiem cena za pierwszą noc jest wygórowana. Warto jednak zatrzymać się w Poznaniu na kilka dni, bowiem w mieście znajdziecie sporo atrakcji;  Poznań jest także bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania Wielkopolski lub podróży kolejowych do najważniejszych polskich miast.
Nie jest to luksusowy akademik, natomiast mogę go polecić przeciętnym, spokojnym turystom, chcącym się przespać kilka dni i nie tracić czasu na dojazdy na dworzec kolejowych. Nie polecam natomiast nocowania na poznańskim dworcu.

 

Zalety:

– niskie ceny jak na Poznań

– świetna lokalizacja

– dobre warunki

 

Wady:

– wysoka cena za pierwszą noc

– toalety i prysznice w segmentach

 

Ocena: 7/10

 

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 roku ceny są następujące:

1. Studenci, doktoranci oraz studenci studiów podyplomowych UAM
pokój 2-osobow
y: 40 zł/doba/osoba, następne doby 20 zł
pokój 1-osobowy: 45 zł /doba/osoba, następne doby 20 zł

2. studenci
pokój 2-osobowy: 43,20 zł/doba/osoba, następne doby 21,60 zł
pokój 1-osobowy: 48,60 zł /doba/osoba, następne doby 21,60 zł

3. pozostałe osoby
pokój 2-osobowy: 48,60 zł /doba/osoba, następne doby 21,60 zł
pokój 1-osobowy: 54 zł /doba/osoba, następne doby 21,60 zł

 

Szczegółowe informacje: https://dsjowita.home.amu.edu.pl/

Dom studencki Jowita - pokój jednoosobowy

%d bloggers like this: