Kolej na Podróż

Prysznice na polskich dworcach kolejowych

W statystykach portalu „Świat Podróży Kolejowych” wielokrotnie obserwowałem zapytania na temat pryszniców na polskich dworcach kolejowych. Jak nietrudno się domyślić, największe zainteresowanie tematyką można zaobserwować w wakacje. Nic dziwnego, wiele osób ceni sobie możliwość odświeżenia się po długiej podróży pociągiem w upalne dni lub po nocy spędzonej w pociągu. Co ciekawe, choć w Polsce nie na wszystkich najważniejszych dworcach są prysznice, to na wypadamy pod tym względem bardzo dobrze w porównaniu z innymi państwami. Poniżej znajdziecie NIEKOMPLETNĄ listę dworców kolejowych, na których można skorzystać z prysznica. To tylko dworce, na których byłem, w przyszłości zamierzam zwiedzić jeszcze więcej miejsc i przed kolejnymi wakacjami uzupełnić listę. Najbardziej denerwuje brak prysznica na nowym dworcu głównym w Poznaniu – panie obsługujące szalet dziwiły się, że ktoś w ogóle o to pyta. Natomiast z prysznica w tym mieście można skorzystać w szalecie na Ostrowie Tumskim.

Aktualizacja: 12.01.2016

Bielsko-Biała – dostępny prysznic na dworcu Bielsko-Biała Główna

Elbląg – prysznic w budynku, gdzie mieszczą się szalety przy dworcu. Czynne od 06:00 do 22:00, w ubiegłym roku skorzystanie z prysznica kosztowało 8 zł, wypożyczenie ręcznika i mydło w cenie. Czyściutko i przyjemnie.

Gdańsk Główny – prysznic w szaletach w głównym budynku dworca. Cena to ok. 12 zł. W cenie wypożyczenie ręcznika i żel pod prysznic.

Gdynia Główna – prysznic w dworcowym szalecie, trzeba zejść na dół z holu dworca. Cena to około 12 zł, wypożyczenie ręcznika i mydło w cenie.

Jelenia Góra – prysznic w szaletach w budynku dworca kolejowego. Cena ok. 8 zł. Brak możliwości wypożyczenia ręcznika.

Katowice – podobno jest prysznic, ale nie zwróciłem uwagi, bowiem korzystam z darmowych toalet na drugim piętrze Galerii Katowickiej. [AKTUALIZACJA: prysznic jest]

Kołobrzeg – prysznic dostępny, z informacji dostępnych na forach internetowych wynika, że cena jest astronomiczna. Luksus dla niemieckich turystów.

Kraków Główny – prysznic w podziemiach starego budynku dworca był okropny, w nowym jest czyściutko, kilka kabin prysznicowych do dyspozycji. Cena zwala jednak z nóg – 10 zł za skorzystanie z prysznica + 2,5 zł za wejście do toalety. Brak ręcznika i żelu pod prysznic.

 Leszno – dostępna kabina prysznicowa w dworcowym szalecie. Cena: 10 zł

Olsztyn – prysznic dostępny w dworcowym szalecie, schodzimy na dół z holu głównego.

Przemyśl – prysznic na dworcu głównym, czynny w godzinach 06:00-20:00. Brak szczegółowych informacji, ale sądząc po wyglądzie dworca, warunki muszą być bardzo dobre.

Rybnik – z prysznica można skorzystać w dworcowych toaletach, wejście z boku dworca. Szkoda, że czynne stosunkowo krótko.

Szczecin Główny – prysznic dostępny tam, gdzie toalety, ale cena podobno astronomiczna. [AKTUALIZACJA: podobno prysznic jest w kontenerze dworca tymczasowego]

Tarnów – prysznic w głównym budynku dworca, przejście korytarzem z holu głównego. Podobno bardzo wysoka cena.

Tarnowskie Góry – oprócz remontu dworca kolejowego wyremontowano toalety. Wygospodarowano również pomieszczenie na kabinę prysznicową. Cena nieznana.
Prysznic mieści się w przejściu podziemnym na perony.

Warszawa Centralna – prysznic na górze, przy poczekalni. Brak informacji o cenie. [AKTUALIZACJA: brak możliwości potwierdzenia aktualnego stanu]

Wrocław Główny – prysznic dostępny w toaletach przy przejściu pod peronami. Podobno kosztuje 12,5 zł. Nieczynny w godzinach 00:00 – 04:00. Często bywa zepsuty. Niestety, wbrew wcześniejszym informacjom prysznica nie ma w pobliżu Rynku, jest tylko w dzielnicy Psie Pole.

%d bloggers like this: