Kolej na Podróż

Dworzec Ostrava hlavní nádraží – informacje

Główny dworzec kolejowy w Ostrawie (Ostrava hlavní nádraží) nie należy do najpiękniejszych i znajduje się w dzielnicy o złej sławie z powodu wysokiego zagrożenia przestępczością pospolitą.  Mimo to ma swój urok, a w sklepikach na dworcu można kupić np. smaczne pieczywo. Można też zakupić bilety Interrail i miejscówki na pociągi międzynarodowe w całej Europie.

Dworzec mieści się w szarym, posępnym gmachu, a na perony przechodzi się przez długie, równie posępne przejście nad torami. Same perony wyglądają nieźle –  ławki,  miejsce na bagaże, zrozumiałe komunikaty z głośników. Schody ruchome można tylko wykorzystać przy przejściu w górę, wind nie zauważyłem.  Na peron, z którego odjeżdżają pociągi do miast Frydek-Mistek i Valasske Mezirici, schodzi się bardzo stromymi schodami i nie można skorzystać ze schodów ruchomych. W każdym razie osoby na wózkach inwalidzkich powinny raczej skorzystać z dworca Ostrava – Svinov.Dworzec ma dwie kondygnacje + wejście na przejście podziemne (w zasadzie trzecia kondygnacja).  Na parterze w holu głównym znajdziemy piekarnię, kiosk, punkt z ciasteczkami fornetti, kasy kolei czeskich, Regiojetu i Leo Express, centrum obsługi klienta kolei czeskich, przechowalnię bagażu oraz punkt informacji turystycznej.

Na pierwszym piętrze zamontowano siedziska, działa tu też kiosk z czymś, czego nie potrafię określić (chyba słodycze). Podróżni mogą skorzystać z poczekalni pamiętającej czasy sprzed dwudziestu pięciu lat, a także z toalet – te z kolei zostały wyremontowane jakieś 10 lat temu i prezentują się bardzo dobrze. Toalety na dworcu Ostrava hlavní nádraží czynne są przez całą dobę, można też wziąć prysznic.  W poczekalni są gniazdka, lecz nie sprawdzałem, czy czynne.
Przed wejściem do budynku jest pętla autobusowa i automaty na bilety.

Z dworca głównego do centrum Ostrawy jest dość daleko (7-8 minut tramwajem), lepiej pojechać którymś z pociągów jadących w stronę Frydka-Mistka i wysiąść na stacjach Ostrava-Stodolni lub Ostrava Stred.

Co do bezpieczeństwa – na dworcu niby jest ochrona, w sąsiednim budynku mieści się komisariat policji, ale nie czułem się bezpiecznie. Często pojawiają się podejrzani osobnicy. Z drugiej strony miłośnicy kolei przekonują, że można tu spędzić noc w oczekiwaniu na pociąg. Dworzec czynny jest przez całą dobę.

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – dworzec z zewnątrz

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – poczekalnia

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – parter

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – pierwsze piętro

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – przejście na perony

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – peron

Ostrava hlavní nádraží

Ostrava hlavní nádraží – zejście na jeden z peronów

%d bloggers like this: