Kolej na Podróż

Ostrava střed – stacja kolejowa

Po opisach dwóch głównych dworców kolejowych w Ostrawie pora na trzeci.  W Ostrawie jest oczywiście dużo więcej dworców i stacji kolejowych, ale dla polskiego podróżnego tylko kilka ma znaczenie.

Ostrava střed to stacja kolejowa położona w samym centrum miasta, do której można dojechać pociągiem z dworca Ostrava hlavní nádraží. Należy tylko pamiętać, aby jechać pociągiem przewoźnika České dráhy, bowiem zatrzymują się tu również pociągi Regiojet jadące w stronę Hawirzowa.

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

Stacja Ostrava střed to dwa perony, pomiędzy którymi nie ma przejścia podziemnego ani kładki. Trzeba przechodzić przez tory. Bywa to niebezpieczne, ponieważ przejeżdżają tędy pociągi towarowe,  czasami bez zapowiedzi z głośników.  Pociągi jadą dość szybko.

Peron przy budynku stacji zadaszony, drugi nie.  Budynek mały, z zewnątrz wygląda brzydko. W środku prezentuje się całkiem nieźle – do dyspozycji podróżnych jest niewielka poczekalnia, ponadto w holu dworca czynne są kasy kolei czeskich.  W holu można też kupić przekąskę lub napój w automacie.

Wejścia do toalet od strony peronu, w środku nie byłem.  Stacja jest nieczynna w nocy, w dzień natkniecie się na sporo  podróżnych. Niestety, na stacji i w okolicy nie czułem się bezpiecznie. Dużo podejrzanych osobników, żuli, w okolicy kręcą się czescy dresiarze i narkomani.  Nieciekawie.
Dużą zaletą stacji jest bliskość galerii handlowej Forum Nová Karolina, Kauflandu, dworca autobusowego i stacji przesiadkowej komunikacji miejskiej Náměstí Republiky.  Łatwo też dojść do Szpitala Miejskiego.

Do galerii handlowej dojdziemy kładką nad torami, z której rozpościera się panorama zakładów przemysłowych.  Galeria jak galeria – mnóstwo sklepów, sporo lokali gastronomicznych i pustki.  Po wyjściu z galerii znajdziemy się w ścisłym centrum z najważniejszymi atrakcjami Ostrawy.

W żadnym przypadku nie polecam na nocleg. Pociągami osobowymi z ostrawskiego dworca głównego możemy dojechać do dworca Ostrava střed z biletem komunikacji miejskiej, czyli np. z biletem jednorazowym lub 24-godzinnym.Ostrava střed

Stacja Ostrava střed

Ostrava střed

Hol

Ostrava střed

Stacja

Ostrava střed

Stacja

Ostrava střed

Panorama Ostrawy z kładki nad torami

Ostrava střed

Ostrava střed – parking przed wejściem do budynku

%d bloggers like this: