Kolej na Podróż

Opava-Východ – dworzec kolejowy

O czeskiej Opawie pisałem trzy tygodnie temu.  Obiecałem artykuł i zdjęcia tamtejszego dworca kolejowego Opava-Východ.

Dworzec kolejowy Opava-Východ to jeden z najpiękniejszych czeskich dworców kolejowych, wielokrotnie nagradzany w konkursach.  Dworzec został wybudowany w  1851 roku według projektu  Ernesta Ehrenhausa.  W latach 2004-2008 dworzec został wyremontowany, co zbiegło się w czasie z elektryfikacją linii Ostrava-Svinov – Opawa.  Przez długi czas na trasie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa, po rewitalizacji trasy pociągi jeżdżą szybko i komfortowo.

Pierwsze wrażenie po wyjściu z pociągu nie jest najlepsze. Przeciętne perony, ze strony peronów dworzec nie prezentuje się jakoś ładnie – knajpka dworcowa, jakiś sklepik, wejście do toalet (w toaletach nie byłem). Jeden peron, z którego często odjeżdżają „motoraczki” w stronę Karniowa i Bruntalu położony jest tuż przy przystanku autobusowym i jezdni.

Od strony ulicy dworzec prezentuje się o wiele lepiej. Elewacja czyściutka, na szczęście bez elementów twórczości „ulicznych artystów” (od strony peronów jednak widać bazgroły), przed dworcem znajduje się postój taksówek i kilka przystanków autobusowych – dworzec kolejowy pełni również funkcję węzła przesiadkowego komunikacji miejskiej i podmiejskiej (w Opawie nie ma dworca autobusowego).  Poza knajpką na dworcu zauważyłem zakłady bukmacherskie, piekarnia ze smacznymi bagietkami jest po drugiej stronie ulicy.

W holu głównym dworca zachwycają piękne freski na ulicy. Poza czystością nie różni się zbytnio od dworców podobnej wielkości – kasy. Dworzec czynny jest w godzinach 03:00-23:00, podróżni mogą skorzystać z poczekalni od 05:00 do 22:30.   Bilet można zakupić w biletomacie, przed dworcem stoi też automat biletowy komunikacji miejskiej. Na dworcu lub w pobliżu działa też kantor, czynny w godzinach otwarcia dworca.

Z dworca do centrum Opawy idzie się 5-10 minut.

Opava-Východ - budynek dworca

Opava-Východ – budynek dworca

Opava-Východ - budynek dworca

Opava-Východ – budynek dworca

Opava-Východ - hol dworca

Opava-Východ – hol dworca

Opava-Východ - hol dworca

Opava-Východ – hol dworca

Opava-Východ - freski na suficie

Opava-Východ – freski na suficie

Opava-Východ - freski na suficie

Opava-Východ – freski na suficie

Opava-Východ - peron 1

Opava-Východ – peron 1

Opava-Východ - peron 2

Opava-Východ – peron 2

Opava-Východ - przejście podziemne

Opava-Východ – przejście podziemne

%d bloggers like this: