Kolej na Podróż

Slovak 2015 – kolejowe wakacje na Słowacji

Od niemal roku koleje słowackie oferują bezpłatne przejazdy dla ponad połowy ludności Słowacji oraz dla wybranych grup turystów z Unii Europejskiej, między innymi dla polskich studentów i emerytów.  Jednak nie wszyscy mogą liczyć na przejazdy na koszt podatników, dlatego po raz kolejny przygotowano wakacyjne bilety sieciowe Slovak.

Slovak 2015 to bilet sieciowy uprawniający do odbycia nieograniczonej liczby przejazdów pociągami kolei słowackich (ZSSK) podczas 31 następujących po sobie dni ważności w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 roku.

Ważność biletu w pociągach:
– bez ograniczeń w wagonach drugiej klasy pociągów Os, Zr i R uruchamianych przez ZSSK.
– bez ograniczeń w wagonach drugiej klasy pociągów Eurocity.
– dopłata do każdego przejazdu pociągiem SC Pendolino – 1 euro.
– dopłata do przejazdów pociągami Intercity w klasie 2 – według tabeli dopłat kategoria IV.
– przy podróży 1 klasą należy uiścić dopłatę  w wysokości różnicy w cenie biletu 1 i 2 klasy.
– podróż w wagonach sypialnych i kuszetkach za dopłatą.
– brak informacji o ważności biletu na liniach w Tatrach (TEZ) – dawniej był ważny.
– bilety NIE SĄ honorowane w pociągach Regiojet.

Jeśli chodzi o dopłaty do pociągów Intercity, to sytuacja jest trochę skomplikowana. Na przykład dopłata za podróż w drugiej klasie pociągiem z Żyliny do Bratysławy wyniesie 3,90 euro a z Bratysławy do Koszyc 4,90 euro, ale jeżeli chcemy pojechać np. w klasie 2 plus, to płacimy według cenowej kategorii II, czyli dopłata na trasie z Żyliny do Bratysławy wyniesie 9,90 euro, a na trasie Bratysława – Koszyce 15,90 euro.

Ceny biletów są stosunkowo wysokie, ponieważ trzeba do nich dokupić karty Junior RailPlus lub Klasik RailPlus uprawniające do zniżek przez cały rok, lecz dla większości Polaków zupełnie nieprzydatne. Z drugiej strony karty uprawniają do zniżek na bilety międzynarodowe, o ile bilety kupujemy w Czechach lub na Słowacji.

Ceny biletów Slovak 2015 (w nawiasach grupy wiekowe):
Slovak Junior (-26) – 45 euro + 16,5 euro za kartę Junior RailPlus
Slovak Klasik (26 – 60) – 55 euro + 35 euro za kartę Klasik RailPlus
Slovak Senior (+60) – 25 euro + 9,9 euro za kartę Senior Rail Plus

Jest to bilet imienny, wydawany dla konkretnej osoby. Podczas kontroli należy okazać również dokument tożsamości ze zdjęciem.

Bilet Slovak 2015 to nie jest zła oferta, ale przegrywa np. z biletem kolei czeskich na lato.  Ponadto w pociągach niższych kategorii należy spodziewać się tłoku, ponieważ dużo turystów i połowa Słowaków może podróżować za darmo. Pozostaje więc pytanie, czy warto płacić dość dużo, bowiem do ceny biletu dojdą jeszcze koszty noclegów.

Inna sprawa, że w Polsce przydałaby się podobna oferta, nie tylko na lato.  Bilet sieciowy Przewozów Regionalnych stracił na atrakcyjności tak bardzo, że jego koniec wydaje się nieuchronny.

 

Szynobus

Słowacki szynobus

%d bloggers like this: