Kolej na Podróż

Inwazja imigrantów – utrudnienia w ruchu

W mediach codziennie możecie zobaczyć dantejskie sceny w macedońskich pociągach i na dworcu Budapest Keleti. Ze względu na inwazję imigrantów na Europę część kolei wprowadziła zmiany w rozkładach jazdy. Poniżej krótki poradnik, co i jak.

 

Aktualizacja:

17.09.2015 – Koleje słoweńskie poinformowały o zawieszeniu ruchu pasażerskiego z Chorwacją przez przejście graniczne Dobova (przejeżdżają tamtędy pociągi dalekobieżne). Mogą wystąpić utrudnienia na innych przejściach granicznych pomiędzy Chorwacją a Słowenią oraz Chorwacją a Węgrami.

13.09.2015 roku Niemcy zawiesili dalekobieżne połączenia z Austrią. Dzień wcześniej Dania zawiesiła połączenia kolejowe z Niemcami.

 

AUSTRIA:

– koleje austriackie poinformowały o odwołaniu pociągów do Budapesztu. Pociągi regionalne pomiędzy Austrią a Węgrami mogą być oblężone przez imigrantów.

– pociągi kursujące pomiędzy Austrią a Niemcami również przeżywają oblężenie imigrantów.

– na wiedeńskich dworcach kolejowych i w okolicach notuje się rosnącą liczbę imigrantów.

– w niedługim czasie oblężenie mogą przeżywać pociągi z Wiednia w stronę Pragi i Polski.

BAŁKANY:

– pociąg relacji Belgrad – Saloniki do odwołania kursuje w relacji skróconej Belgrad – Gevgelija. Na odcinku Gevgelija – Saloniki podróżni przewożeni są autobusami komunikacji zastępczej.

– z tego samego powodu odradza się podróż pociągami Belgrad – Budapeszt, Belgrad – Gevgelija oraz Subotica – Szeged.

– po ustąpieniu upałów oblężenie może przeżywać pociąg Sofia – Budapeszt przez Vidin i Krajową (w składzie są wagony ze skajem, takie same jak wypożyczone przez PKP Intercity od Czechów, co odstrasza nawet imigrantów).

– odradza się podróż pociągami Saloniki – Florina. To druga trasa prowadząca do granicy macedońskiej.

– odradza się podróż pociągami Bitola – Skopje. Po przekroczeniu granicy grecko-macedońskiej imigranci również tą trasą zmierzają do Europy Zachodniej.

WĘGRY:

– ze względu na ogromną liczbę imigrantów odradza się podróż pociągami kończącymi bieg na stacjach w Budapeszcie. Lepiej pojechać autokarami firmy Lux Express z Warszawy przez Kraków do Budapesztu.

pociągi międzynarodowe z Niemiec i Pragi do Budapesztu kończą bieg na stacji Szob. Dalej podróżni przewożeni są autobusową komunikacją zastępczą. Z pociągów można wysiąść na słowackiej stacji Sturovo, przejść pieszo przez granicę i dalej pojechać pociągiem Esztergom – Budapeszt.

– oblężenie imigrantów przeżywają pociągi jadące do miasta Sopron, przy granicy z Austrią.

– odradza się podróż pociągami Szeged – Budapeszt.  Szeged to pierwsze miasto po stronie węgierskiej, do którego dociera większość imigrantów. Stamtąd jadą do Budapesztu pociągami Intercity.

 WŁOCHY:

– pociągi z Włoch do Niemiec mogą być przepełnione. Sytuacja jest jednak lepsza niż w pozostałych opisanych państwach.

 

%d bloggers like this: