Kolej na Podróż

Dzień Kolei 2015 w Czechach

Z okazji Dnia Kolei w Republice Czeskiej każdego roku miłośnicy kolei mogą uczestniczyć w ciekawych imprezach kolejowych, odbywających się przez 2-3 weekendy w całym kraju. Nie inaczej będzie w tym roku, choć rozmach imprez wydaje się być trochę mniejszy niż w roku ubiegłym.

Najważniejsza impreza, czyli Narodni Den Zeleznice, odbędzie się w mieście Hradec Kralove w sobotę 26 września 2015 roku. Początek imprezy o 10:00, koniec o 17:00. Na terenie miejscowej lokomotywowni zostanie zorganizowana wystawa taboru – zabytkowe lokomotywy, szynobusy i współczesne pojazdy, między innymi CD Railjet, Regio Shark i Regio Panter, a także kilka zmodernizowanych wagonów pasażerskich. Największa atrakcja to przejazdy pociągami specjalnymi na kilku trasach regionu. Ciekawostką będą pociągi towarowe przeznaczone dla „focistów”.

https://www.denzeleznice.cz – informacje o imprezie
https://www.denzeleznice.cz/zvlastni-vlaky – rozkład jazdy pociągów specjalnych

Obchody Dnia Kolei odbędą się również w innych miejscach. Wielu polskich miłośników kolei może zainteresować impreza w Boguminie. Niestety, będzie miała miejsce tego samego dnia, co Narodni Den Zeleznice, czyli w sobotę 26 września. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie można pozwiedzać lokomotywownię, obejrzeć wystawę taboru kolejowego i lokomotyw, ponadto pomiędzy Boguminem a Ostrawą mają kursować pociągi parowe oraz stare „žabotlamy”, spotykane kiedyś głównie w okolicach Pragi.  Ciekawie zapowiadają się też przejazdy po bocznicach firmy AWT.

Dwa tygodnie wcześniej – 12 września – zapowiedziano przejazdy „motoraczkami” na trasie Olomuc hl.n. – Olomouc mesto, jak również udostępnienie ekspozycji w tamtejszej filii muzeum firmy České dráhy. Dodatkowa atrakcja to wystawa zabytkowego taboru na dworcu głównym w Ołomuńcu.

19 września 2015 roku nie zabraknie atrakcji w Pradze, a dokładniej na stacji Praha-Braník. Przejazdy drezyną, wystawa lokomotyw oraz przejazdy wagonami motorowymi i pociągiem retro po Pradze to program obchodów Dnia Kolei w czeskiej stolicy.

Tego samego dnia zostanie otwarta dla zwiedzających lokomotywownia Česká Třebová, a na stacji kolejowej odbędzie się wystawa taboru. W okolicach lokomotywowni warto zobaczyć cmentarzysko lokomotyw i wagonów motorowych.

Również 19 września będzie można pojeździć pociągami retro na liniach wąskotorówki w mieście Jindřichův Hradec, albo pozwiedzać lokomotywownię w Czeskich Budziejowicach. Urozmaiceniem imprezy będzie Dzień otwartych Drzwi w ciepłowni, połączony z przejazdami pociągami retro na trasie Czeskie Budziejowice dworzec kolejowy – Lokomotywownia – Ciepłownia, przy czym część trasy wiedzie po bocznicy kolejowej należącej do zakładu przemysłowego.

Jeszcze jedna bardzo ważna wiadomość – 26 września 2015 roku z biletem Skupinová víkendová jízdenka będzie mogło podróżować pięć osób bez względu na wiek, czyli tego dnia nie obowiązuje ograniczenie, że z biletem mogą podróżować najwyżej dwie osoby dorosłe + troje dzieci.

Szkoda, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak Dzień Kolei i podobnych imprez.

Den železnice 2014 - Bogumin

Den železnice 2014 – Bogumin

Den železnice 2014 - Bogumin

Den železnice 2014 – Bogumin

Den železnice 2014 - Bogumin

Den železnice 2014 – Bogumin

Den železnice 2014 - Bogumin

Den železnice 2014 – Bogumin

%d bloggers like this: