Kolej na Podróż

Szkocja – nowa linia kolejowa

Dziś, w obecności królowej, uroczyście otwarto nową linię kolejową pomiędzy Edynburgiem a miasteczkiem Tweedbank w Szkocji. Nieoficjalne otwarcie miało miejsce już w niedzielę, kiedy wybrani pasażerowie (laureaci konkursów, pracownicy organizacji charytatywnych, artyści itp.) mogli się przejechać pociągiem specjalnym.

Tory o długości 56 kilometrów położono na nasypie dawnej Waverley Line, łączącej Edynburg z Carlisle (czyli tak naprawdę „nowa” linia została tylko odbudowana). Linia została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w styczniu 1969 roku, natomiast pociągi towarowe kursowały po torach do kwietnia 1969 roku. Po zamknięciu linii region Scottish Borders pozostał bez połączeń kolejowych. Jak podają brytyjskie media, to najdłuższa linia kolejowa wybudowana w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat.

Pociągi na Borders Railway będą odjeżdżały ze stacji Edinburgh Waverley co pół godziny. Po drodze do Tweedbank przejadą przez 140 mostów i wiaduktów, a pasażerowie będą mogli podziwiać z okien zamki, pastwiska i małe miasteczka. Tabor to zmodernizowane spalinowe zespoły trakcyjne, wyprodukowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

W przyszłości planowane jest wydłużenie trasy – najpierw do Hawick, w późniejszych latach aż do Carlisle. Projekt jest jednak zagrożony z powodu planów budowy linii Kolei Dużych Prędkości z Edynburga do Glasgow.

Źródła:
https://www.theguardian.com/uk/2012/nov/05/scottish-borders-rail-route-beeching-reopening
https://www.geoffspages.co.uk/raildiary/index.htm
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-south-scotland-34107724

Typowy szkocki pociąg aut. Ingy The Wingy, CC-BY-ND, flickr.com

Typowy szkocki pociąg aut. Ingy The Wingy, CC-BY-ND, flickr.com

%d bloggers like this: