Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Łazy – informacje

Łazy to mała miejscowość w powiecie zawierciańskim. Przyznam szczerze, że pewnie nigdy nie przyszłoby mi do głowy tam jechać, gdyby nie wyremontowany dworzec kolejowy. Dla przeciętnego turysty nie ma tu jakichś godnych uwagi atrakcji, miłośnikom kolei spodoba się parowóz stojący jako pomnik oraz zabytkowa lokomotywownia i wieża ciśnień (o ile się nie mylę, to niedostępne dla zwiedzających). Miłośnicy pływania rekreacyjnego z pewnością będą zadowoleni z oferty Parku Wodnego Jura, choć moim zdaniem ceny są zbyt wysokie, jak na miasto tej wielkości. Ale to tylko moje zdanie.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu

Dworzec kolejowy Łazy położony jest w centrum miasteczka, przy głównym placu. Plac został wyremontowany przy okazji remontu dworca, a całe miejsce sprawia bardzo dobre wrażenie. Budynek dworca to nieduży, parterowy obiekt, w sam raz na siedmiotysięczne miasteczko. Na obsługę pasażerów przeznaczono niewielkie pomieszczenie z kasą, kilkoma siedzeniami i archiwalnymi zdjęciami pociągów, dworca oraz miasteczka na ścianach. Pomieszczenie czynne jest do 20:00.

W pozostałej części budynku mieszczą się: zachęcająco wyglądająca cukiernia oraz punkt informacji turystycznej z Izbą Tradycji.

W osobnym budynku urządzono szalet. Czynny jest do 20:30, natomiast nie wiadomo od której. Nie korzystałem, więc nie wiem, czy trzeba płacić.

Nad torami przebiega wyremontowana i odmalowana kładka. Oprócz schodów wybudowano podjazdy dla niepełnosprawnych. Po drugiej strony kładki jest kilka sklepików oraz przystanek busów do Zawiercia. Z kładki można zejść na perony, jednak w tym przypadku osoby z wózkami dziecięcymi lub na wózkach inwalidzkich nie mają szans dotrzeć na peron. Prawdopodobnie mogą skorzystać z osobnego przejścia na perony przez tory kolejowe.

Perony wyremontowane i zadaszone.

Całość bardzo mi się podobała. Miejsce bezpieczne, przyjemne, aż żal było odjeżdżać.

Dworzec kolejowy Łazy - budynek dworca

Dworzec kolejowy Łazy

Dworzec kolejowy Łazy - budynek dworca

Dworzec kolejowy Łazy

Dworzec kolejowy Łazy - budynek dworca

Dworzec kolejowy Łazy

Łazy - kładka nad torami

Łazy – kładka nad torami

Łazy - peron 1

peron 1

Łazy - perony

Łazy – perony

Łazy - za kładką nad torami

Łazy – za kładką nad torami

Łazy - lokomotywownia

Łazy – lokomotywownia

Łazy - szalet przy dworcu kolejowym

Szalet przy dworcu kolejowym

Łazy - poczekalnia na dworcu

Poczekalnia na dworcu

%d bloggers like this: