Kolej na Podróż

Ostrava-Vítkovice – dworzec kolejowy

Ostrava-Vítkovice to bez wątpienia jeden z najbrzydszych dworców kolejowych w Republice Czeskiej i na pewno jedna z najgorszych wizytówek Ostrawy.  Dworzec ma jednak potencjał. Należy do nielicznych budynków zaprojektowanych w tzw. stylu brukselskim, podobnie jak np. dworzec kolejowy w Hawierzowie (Havířov).  Architekt dworca to Josef Danda, natomiast co do dat rozpoczęcia budowy i oddania dworca do użytku, znalazłem rozbieżne informacje – najwięcej źródeł podaje rok 1963.

Obecnie dworzec to obraz nędzy i rozpaczy. Peron wygląda normalnie – zadaszony, nawierzchnia niewyremontowana, ale nie różni się niczym od większości innych dworców. Przejście nad torami również wygląda przeciętnie.

Natomiast hol dworca okropny. Jedna czynna kasa, sklepik spożywczy i tyle. Reszta opuszczona – toalety zamknięte na cztery spusty, podobnie jak nieczynna od wielu lat przechowalnia bagażu. Hala dworcowa jest zbyt duża w stosunku do potrzeb, dawniej przez dworzec przewijało się znacznie więcej ludzi.  Podczas mojej wizyty ściany były czyste, ale to wynik przeprowadzonej niedawno akcji czyszczenia ścian w czynie społecznym przez studentów Wydziału Filologii Uniwersytetu Ostrawskiego (czytałem w darmowej gazetce, ale nie zanotowałem numeru i strony).

Przed dworcem znajduje się ogromny plac, parking i przystanek tramwajowy.  Poza pętlą całość do remontu. Przed drzwiami stali żule, na szczęście nie zaczepiali przechodniów.  Okolica to blokowiska. Nieciekawe miejsce, po zmroku nie polecam.

Od lat trwają starania o znalezienie kupca na dworzec.  Co jakiś czas w mediach pojawia się artykuł o nadziei na lepszą przyszłość dworca, w praktyce nic z tego nie wynika. Swego czasu dworzec pojawił się na liście zabytków, ale po interwencji kolei czeskich został z niej skreślony. Być może znów znajdzie się na liście.

Na stacji Ostrava-Vítkovice obecnie zatrzymują się jedynie pociągi z Ostrawy do Frydku-Mistku i Czeskiego Cieszyna.  Trudno powiedzieć, czy dworzec ma przyszłość. Na pewno wymaga natychmiastowego remontu.

Więcej o stylu brukselskim: https://www.krasnaostrava.cz/martin-strakos-bruselsky-styl-na-ostravsku-zdroj-revue-protimluv-rok-2008/

 

Ostrava-Vítkovice

Ostrava-Vítkovice – budynek dworca

Ostrava-Vítkovice

Plac i przystanek tramwajowy przed dworcem

Ostrava-Vítkovice

Przejście nad torami

Ostrava-Vítkovice

Hol dworca

Ostrava-Vítkovice

Hol dworca

Ostrava-Vítkovice

Kasa

Ostrava-Vítkovice

Peron

Ostrava-Vítkovice

Ostrava-Vítkovice – pociąg wjeżdża na stację

%d bloggers like this: