Kolej na Podróż

Dolny Śląsk za pół ceny

W ostatni listopadowy weekend (27-29.11.2015) Dolnośląska Organizacja Turystyczna organizuje akcję „Dolny Śląsk za pół ceny”. W ramach akcji wybrane muzea, obiekty noclegowe i lokale gastronomiczne przez weekend obniżają ceny swoich usług o 50%.

W 2015 roku najwięcej ofert promocyjnych można znaleźć w zakładce „Atrakcje”.  Sporo ciekawych miejsc, których nie sposób będzie zwiedzić w ciągu weekendu, tym bardziej, że szybko robi się ciemno, a zwiedzanie np. miast po zmroku to nie to samo.

Z dolnośląskich miast najlepiej wypada Jelenia Góra. Gdybym miał skorzystać z oferty, na 90% wybrałbym właśnie to miasto. Kilka godzin w Termach Cieplickich (bilet wstępu normalny całodniowy + SPA – cena promocyjna: 37,50 zł), Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Muzeum Karkonoskie, Zdrojowy Teatr Animacji, a na koniec nocleg po obniżonej cenie w hotelu „Europa” w centrum miasta.

Dla miłośników kolei dodatkową atrakcją może być wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które w ten sam weekend organizuje obchody Dnia Kolejarza. W sobotę 28.11.2015 r. zostaną uruchomione pociągi retro prowadzone przez parowóz na trasach Jaworzyna Śląska – Strzegom oraz Jaworzyna Śląska – Świdnica. Niestety, bilety na pociągi będą sprzedawane po zwykłych cenach, bez żadnej promocji. W ramach akcji „Dolny Śląsk za pół ceny” muzeum oferuje przejazdy po Trasie Parowozowej w Muzeum zabytkowym taborem kolejowym (cena 3 zł).

„Dolny Śląsk za pół ceny” to ciekawa propozycja, ma jednak kilka wad. Pierwsza z nich to szybko zapadający zmrok, za dnia mimo wszystko lepiej się zwiedza piękne dolnośląskie miasta i miasteczka. Druga wada to mało obiektów noclegowych uczestniczących w akcji. Jak dla mnie, ceny w większości obiektów, nawet po obniżce o 50%, są zaporowe. Jeśli kogoś stać, nie ma problemu. Ja znalazłem tańsze noclegi bez żadnej promocji w dobrych miejscach.  Trzecia i ostatnia wada to pogoda – według prognozy pogoda raczej nie dopisze, choć z prognozami pogody bywa bardzo różnie.

Niemniej trzeba pochwalić inicjatywę. Szkoda, że trwa tylko przez weekend, bo na Dolnym Śląsku jest co zwiedzać. W pierwszej połowie przyszłego roku zamierzam odwiedzić ten region i opracować go pod kątem wycieczek koleją.

Oficjalna strona akcji „Dolny Śląsk za pół ceny”:  https://www.dolnyslasktaniej.pl/

Wrocław

Rynek we Wrocławiu – jedno z moich ulubionych miejsc

 

%d bloggers like this: