Kolej na Podróż

RegioJet z wagonami sypialnymi

Prywatny czeski przewoźnik kolejowy RegioJet poinformował o zakupieniu używanych wagonów sypialnych i wagonów z miejscami do leżenia od kolei austriackich. Wagony przechodzą modernizację i według zapowiedzi powinny pojawić się w pociągach RegioJet w okresie przedświątecznym.

Przewoźnik zapowiada też zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów nocnych pomiędzy Pragą a Koszycami.  Pociągi będą kursowały codziennie, a nie jak dotychczas kilka razy w tygodniu. Obecnie w pociągach nocnych obsługiwanych przez RegioJet pasażerowie mogą podróżować jedynie w wagonach z miejscami do siedzenia, podobnie jak w pociągach Leo Express. Natomiast konkurencja – České dráhy – oferuje przejazd w komfortowych, klimatyzowanych wagonach sypialnych.

Nocne połączenia Praga – Koszyce mogą być dobrą propozycją dla Polaków, którzy dojadą pociągami PKP Intercity lub Kolei Śląskich do Bogumina, Ostrawy lub Czeskiego Cieszyna. Gdyby nie zawieszenie kursowania pociągów na trasie Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, również mieszkańcy zachodniej Małopolski mieliby bardzo dobre połączenie.

Zwiększenie liczby pociągów na trasie Praga – Koszyce wiąże się jednak z zapowiadaną rezygnacją przez RegioJet z obsługi słowackiej linii Bratysława – Żylina – Koszyce.  W agresywnym komunikacie prasowym jako powody rezygnacji podano nieuczciwą konkurencję ze strony kolei słowackich (dumpingowe ceny), jak również bezpłatne przejazdy dla wielu grup społecznych, przez co osoby z darmowymi przejazdami (za które tak naprawdę płaci podatnik) wybierają pociągi pospieszne uruchamiane przez koleje państwowe, a tym samym RegioJet traci potencjalnych klientów. Warto dodać, że pociągi Intercity kolei słowackich uruchamiane są na zasadach komercyjnych, czyli nie obowiązują w nich darmowe przejazdy, podobnie jak nie do pomyślenia są pięćdziesięcioprocentowe zniżki dla studentów przy zakupie biletów promocyjnych.

Źródła:
https://ekonomika.idnes.cz/regiojet-koupil-lehatkove-vozy-pro-linku-na-slovensko-p19-/eko-doprava.aspx?c=A151125_143036_eko-doprava_suj
https://regiojet.sk/novinky/vlaky-ba-ke.html

RegioJet

Wagon pociągu RegioJet (materiały prasowe RegioJet)

%d bloggers like this: