Kolej na Podróż

Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice to miasto przemysłowe i ważny węzeł kolejowy. Być może niektórzy z was będą musieli spędzić tu godzinę lub więcej w oczekiwaniu na przesiadkę i wybiorą się pozwiedzać miasto. Jeżeli nie, nic straconego. Czechowice-Dziedzice zwiedzałem wielokrotnie w czasach studenckich, w ostatnich latach natomiast kilka razy musiałem tam czekać na przesiadkę do Cieszyna.

Niemal wszystkie najładniejsze miejsca Czechowic-Dziedzic znajdują się bardzo blisko dworca kolejowego. Dworzec ma być wkrótce remontowany, obecnie nic nie zachęca do pozostawania w tym miejscu dłużej niż pięć minut. Na szczęście można się chwilę przejść. Po wyjściu z dworca miasto wygląda dość ładnie, ale to tylko pozory – w rzeczywistości przy ulicy Kolejowej znajdują się najładniejsze budynki. Tuż za przejściem dla pieszych prowadzącym z dworca do centrum zamontowano plan miasta – duży plus.

Czytaj również:
Czechowice-Dziedzice – dworzec kolejowy

Po przejściu przez jezdnię skręcamy w prawo. Już po 10 metrach zobaczymy ulicę Słowackiego wyłożoną ładną kostką brukową – dawniej w tym miejscu przez cały rok i przez cały dzień stali narkomani lub żule zaczepiający przechodniów o drobne, od kilku lat nie widać ich. Ulica dawniej była deptakiem, gdyby nie ci narkomani, byłoby tam całkiem przyjemnie. Zwiedzanie ulicy trwa 5 minut, zaparkowane wszędzie samochody odebrały jej urok. Z lokali gastronomicznych przy Słowackiego można polecić piekarnię.

Według map Google ulica Słowackiego ciągnie się dalej jako jedna z głównych ulic miasta, natomiast najładniejsza część kończy się przy rondzie. Przy rondzie można usiąść na ławeczkach, a swoistą atrakcją jest zaniedbany Pomnik Braterstwa Broni. Jako turysta nigdy nie wpadłbym na to, co to za pomnik, natomiast Wikipedia wyjaśnia, iż chodzi o pomnik z czasów PRL-u, a na płycie pomnika cieszy oczy ledwo widoczny napis „Wspólnie przelana krew na polach bitew scementowała na zawsze polsko-radzieckie braterstwo broni”.

Kilka minut zajmie nam dotarcie do najładniejszego miejsca w Czechowicach-Dziedzicach – placu Jana Pawła II, czyli czegoś w rodzaju rynku, z blokowiskami po trzech stronach i kościołem po jednej stronie. Na środku placu stoi fontanna, posadzono szpaler drzew, wzdłuż którego umieszczono ławki, w lecie dodatkowo na placu działa ogródek piwny. Jak na zrewitalizowany główny plac miasta miejsce prezentuje się bardzo przeciętnie, słyszałem opinie, iż szczyt bezguścia, natomiast przy słonecznej pogodzie panuje tu przyjemna atmosfera i lubię tu siedzieć w oczekiwaniu na pociąg. Tuż za placem Jana Pawła II warto zobaczyć malowniczą alejkę.

Jeśli chodzi o centrum Czechowic-Dziedzic, to w zasadzie na tyle atrakcji. Mnie się natomiast podobają stare budynki na osiedlu tuż przy dworcu kolejowym i dworcu komunikacji podmiejskiej.

Czechowice-Dziedzice to bardzo rozbudowane miasto, więc jeżeli macie czas i nie zniechęci was centrum, można też zobaczyć wyremontowany Pałac Kotulińskich przy ulicy Zamkowej, w którym urządzono hotel. W innej części miasta godne uwagi jest osiedle górnicze Żebracz (ulica Górnicza i Węglowa) z zaniedbanymi familokami – miejsce o dużym potencjale, choć leżące 2 kilometry od dworca kolejowego, a mało komu będzie się chciało tam iść. Dla miłośników kolei dodatkową atrakcją może być bocznica kolejowa do kopalni KWK Silesia.

Mnie to miasto nigdy nie przypadło do gustu, nie znam żadnego lokalu gastronomicznego w centrum, który mógłbym polecić. Czechowice-Dziedzice to miasto przemysłowe, siedziba wielu zakładów i taki też ma charakter. Widziałem brzydsze miasta, ale przeciętny turysta nie będzie zachwycony.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Czechowice-Dziedzice - ulica Słowackiego

Czechowice-Dziedzice – ulica Słowackiego

Czechowice-Dziedzice - ulica Słowackiego

Czechowice-Dziedzice – ulica Słowackiego, dawny deptak

Czechowice-Dziedzice - plac Jana Pawła II

Czechowice-Dziedzice – plac Jana Pawła II

Czechowice-Dziedzice - pomnik Braterstwa Broni

Czechowice-Dziedzice – pomnik Braterstwa Broni

Czechowice-Dziedzice - ulica Niepodległości

Czechowice-Dziedzice – ulica Niepodległości

Czechowice-Dziedzice - dworzec komunikacji podmiejskiej

Czechowice-Dziedzice – dworzec komunikacji podmiejskiej

Czechowice-Dziedzice - osiedle tuż przy dworcu

Czechowice-Dziedzice – osiedle tuż przy dworcu

Czechowice-Dziedzice - osiedle tuż przy dworcu

Czechowice-Dziedzice – osiedle tuż przy dworcu

Czechowice-Dziedzice - osiedle tuż przy dworcu

Czechowice-Dziedzice – osiedle tuż przy dworcu

%d bloggers like this: