Kolej na Podróż

Berlin Night Express w 2017 roku

Pociąg Berlin Night Express to interesująca propozycja dla chcących dojechać z Berlina do szwedzkiego Malmö. Pociąg nocny od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, aczkolwiek od 2010 roku z każdym rokiem kursuje coraz rzadziej, a komfort jazdy znacznie niższy niż kiedyś.

Od pięciu lat pociąg Berlin Night Express obsługiwany jest przez firmę Snälltåget (dawniej Veolia), która pojawiła się na szwedzkich torach w 2010 roku. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że koleje szwedzkie bardziej dbały o komfort przejazdu pociągiem Berlin – Malmö. Czasy, kiedy w pociągu kursowały wagony sypialne najwyższej klasy prawdopodobnie minęły bezpowrotnie.

W 2017 roku pociąg Berlin Night Express kursuje według następującego rozkładu jazdy:

Dni kursowania:

Pociąg nie kursuje codziennie.

Kwiecień:

12.04.2017 Malmö – Berlin
16.04.2017 Berlin – Malmö

Maj:

25.05.2017 Malmö – Berlin
28.05.2017 Berlin – Malmö

26 czerwiec – 13 sierpień:

poniedziałki, czwartki i soboty Malmö – Berlin
środy, piątki i niedziele Berlin – Malmö

Godziny kursowania:

We wszystkie dni kursowania rozkład jazdy jest jednakowy:

Malmö C (odj. 17:00) – Berlin Hbf (przyj. 07:15)
Berlin Hbf (odj. 19:07) – Malmö C (przyj. 07:25)

Skład pociągu Berlin Night Express:

Pociąg zestawiony jest tylko z wagonów z miejscami do leżenia (kuszetka) z przedziałami 6-osobowymi. Możliwe jest wykupienie całego przedziału przez grupę podróżnych, ale wtedy należy uiścić opłatę za wszystkie 6 miejsc w przedziale.

Berlin Night Express - kuszetka

Berlin Night Express – plan wagonu z miejscami do leżenia

W wagonie są dwie toalety z obiegiem zamkniętym. Jeśli chodzi o komfort, oceniłbym na ocenę średnią. Po tego typu wagonie nie należy spodziewać się cudów, można po prostu spędzić podróż na leżąco. Wielka szkoda, że wycofano z tej trasy wagony sypialne.

Ceny biletów:

Pociąg nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich, więc można kupować jedynie bilety na całą trasę Berlin – Malmö. Orientacyjna cena biletu w wagonie z miejscami do leżenia w przedziale sześcioosobowym wynosi 399 SEK (ok. 182 PLN).  Dla osób z południa Polski to cena konkurencyjna, bowiem taniej i szybciej dojedziemy do Berlina niż do Świnoujścia, a za tę cenę u operatorów promowych w rejsach nocnych mamy miejsce na fotelach lotniczych.

Cena biletu może się różnić w zależności od obłożenia pociągu.

Dopłaty dla posiadaczy biletów Interrail:

Dopłata za rezerwację dla posiadaczy biletów Interrail wynosi 29 EUR lub 299 SEK. W stosunku do regularnej ceny biletu to niewielka oszczędność, ale jeżeli podróż pociągiem Berlin Night Express jest pierwszym przejazdem w danym dniu, to w przypadku biletów Interrail typu 15 dni w miesiącu można wpisać następny dzień ważności.

Jak informuje firma Snälltåget ta zasada również obowiązuje w przypadku przejazdów Malmö – Berlin, chociaż pociąg wyjeżdża z Malmö po 17:00, a według przepisów Interrail następny dzień można wpisać dopiero, jeżeli rozpoczynamy podróż po 19:00. Pociąg Berlin Night Express to wyjątek.

Gdzie kupić bilet:

Bilety na pociąg Berlin Night Express można kupić przez internet w sklepie internetowym firmy Snälltåget – boka.snalltaget.se. Według informacji na stronie przewoźnika nie powinno być problemów z zakupem biletu w kasach międzynarodowych PKP Intercity i innych europejskich przewoźników. Co ciekawe, biletów nie można kupić w kasach kolei szwedzkich.

Posiadacze biletów Interrail mogą zarezerwować miejsce na podanej wyżej stronie wpisując „Interrail” w pole „Promotion code”. Oprócz standardowych kart kredytowych firma akceptuje płatności przez Paypal.

Ciekawostka:

Pociąg Berlin Night Express odcinek Sassnitz – Trelleborg pokonuje na promie. Z okien można podziwiać załadunek i wyładunek wagonów, a w czasie rejsu pokład promu. Czuć też kołysanie fal.

Berlin Night Express

Berlin Night Express – widok z wagonu na promie.

%d bloggers like this: