Kolej na Podróż

Pociąg Sofia – Stambuł już kursuje

Ostatnio opublikowałem zapowiedź przywrócenia bezpośredniego pociągu Sofia – Stambuł – Sofia przez koleje bułgarskie od 1 kwietnia 2017 roku. Kilka dni temu koleje tureckie TCDD Taşımacılık poinformowały o przywróceniu połączenia już od 21 lutego 2017 roku.

Obecnie pociąg kursuje tylko w relacji Stambuł – Sofia – Stambuł, w sezonie letnim mają pojawić się wagony bezpośrednie ze Stambułu do Bukaresztu i Belgradu.

Pociąg rozpoczyna i kończy bieg na stacji Halkali na przedmieściach Stambułu, skąd można dojechać do centrum miasta komunikacją miejską, ale nie jest to łatwe. Stacja znajduje się 20 kilometrów od centrum miasta, do centrum dojedziemy busem BN20. Kolej podmiejska ma kursować do Halkali dopiero w 2018 roku.

AKTUALIZACJA: Koleje tureckie uruchamiają autobus dowożący pasażerów ze stacji Halkali do stacji Sirkeci i z powrotem. Przewóz w cenie biletu kolejowego.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane we wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanych przewodników:
Kolej w Bułgarii – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Turcji – przewodnik dla pasażerów

Rozkład jazdy opublikowany na stronie kolei bułgarskich wygląda następująco:

Halkali - Sofia

Rozkład jazdy pociągu Sofia – Stambuł

Halkali - Bukareszt

Rozkład jazdy pociągu Stambuł – Bukareszt

Koleje tureckie TCDD Taşımacılık opublikowały cennik biletów na pociąg:

Halkali (Stambuł) – Sofia 18,48 euro (II klasa) / 27,72 euro (I klasa)

Dopłaty do wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych:

wagon z miejscami do leżenia, przedział sześciomiejscowych – 9,40 euro.
wagon z miejscami do leżenia, przedział czteromiejscowy – 14 euro.
wagon sypialny; przedział dwuosobowy – 15 euro.
wagon sypialny; przedział jednoosobowy – 35 euro (wymagany bilet I klasy).

Jak można zobaczyć na filmikach i zdjęciach, pociąg zestawiony jest z tureckich wagonów z miejscami do leżenia i tureckich wagonów sypialnych. Nie wiadomo, które koleje wystawią wagony do obsługi połączeń Stambuł – Bukareszt i Stambuł – Belgrad.

Przywrócenie pociągu to bardzo dobra wiadomość, ale nadal nie jest tak, jak powinno być. Pociąg nie dojeżdża do centrum Stambułu, tylko na przedmieścia. Ewentualnie można wykorzystać ten pociąg do całodniowej wycieczki do Edirne, znanego również jako Adrianopol. Tylko co robić w tym mieście przez cały dzień?

TCDD - wagon sypialny

Wagon sypialny kolei tureckich (aut. Ming-yen Hsu , CC-BY-ND, flickr.com)

%d bloggers like this: