Kolej na Podróż

Unska pruga – porozumienie Bośni i Chorwacji

Jak informują bośniackie media, ministrowie obu krajów odpowiedzialni między innymi za transport i infrastrukturę podpisali porozumienie w sprawie remontu linii Bosanski Grad (Novi Grad) – Knin, znanej pod nazwą Unska pruga. Dzięki temu powstanie alternatywa trasa dla transportu towarów i pasażerów koleją nad Morze Adriatyckie.

Unska pruga powstała znacznie wcześniej niż linia przez Ogulin i Gospić; do czasu wybuchu wojny domowej w byłej Jugosławii kursowały tą linią między innymi pociągi Belgrad – Split z wagonami bezpośrednimi do Szybenika i Zadaru oraz autokuszetkami. Obecnie na części trasy raz w roku uruchamiany jest tzw. Rotary Vlak, na całej linii nie kursują nawet pociągi towarowe.

Portal klix.ba podaje, że linia Bosanski Grad (Novi Grad) – Knin liczy 177,9 km, z czego 199,44 km leży na terytorium Bośni i Hercegowiny, a 58,46 km na terytorium Chorwacji. Niestety, nie sposób ustalić rzeczywistej długości linii, ponieważ różne źródła podają bardzo rozbieżne odległości.

Poszczególne odcinki linii są zarządzane przez trzy koleje:  Željeznice Republike Srpske, Željeznice Federacije Bosne i Hercegowine oraz Hrvatske željeznice.

O konieczności remontu linii mówiono od wielu lat. Zgodnie z porozumieniem prace mają zostać sfinansowane głównie z funduszy Unii Europejskiej. Nie podano terminu rozpoczęcia robót ani ich zakończenia. Znając specyfikę kolei w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie, minie wiele lat (być może nawet kilkanaście), zanim remont zostanie zakończony, a Unska pruga otwarta dla ruchu pasażerskiego.

Źródło: https://www.klix.ba/vijesti/bih/jusko-i-butkovic-potpisali-inicijativu-za-stavljanje-u-promet-unske-pruge/170512023

Unska Pruga

Unska pruga – mapa (aut. Arbalete, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

 

%d bloggers like this: