Kolej na Podróż

Kolej w Czarnogórze w pigułce – najlepszy poradnik

Kolej w Czarnogórze to obecnie dwie linie kolejowe czynne w ruchu pasażerskim i towarowym oraz jedna czynna tylko w ruchu towarowym. Rozstaw szyn normalnotorowy, dawniej czarnogórskie koleje miały rozstaw wąskotorowy i kursowały pociągi do Chorwacji i Bośni Hercegowiny, lecz tory zostały przekute.

Pociągi krajowe kursują na liniach Bar – Bijelo Polje i Podgorica – Nikšić. Połączenia międzynarodowe to pociąg Belgrad – Bar i Belgrad – Subotica z wagonami bezpośrednimi innych kolei, np. Bar – Budapeszt, czy Bar – Praga. W 2017 roku trwa remont linii Belgrad – Bar, informacje o kursowaniu pociągów do Baru w wakacje 2017 roku podam w osobnym artykule. Nie kursują pociągi do Albanii, choć czynna jest linia kolejowa z Podgoricy do Szkodry – prowadzone są na niej tylko przewozy towarowe.

Przewozy kolejowe w Czarnogórze obsługuje firma Željeznički prevoz Crne Gore.

Rozkład jazdy pociągów w Czarnogórze znajdziecie na stronie zpcg.me/search.

Choć czarnogórskie miasta nie zachwycają pod względem architektonicznym, warto przejechać się pociągami krajowymi ze względu na piękne widoki na trasach – najpiękniejszy odcinek do Bijelo Polje – Podgorica. W pociągach Belgrad – Bar zdjęcia najlepiej robić z wagonu restauracyjnego, jednak należy się przygotować na to, iż chętnych do zrobienia zdjęć w celu lansu na portalach społecznościowych będzie więcej.

Tabor kolejowy, jak na tak mały kraj, jest zróżnicowany – Željeznički prevoz Crne Gore posiada stare pojazdy typu RVR, wagony z przedziałami zmodernizowane i niezmodernizowane oraz nowe pociągi zakupione od hiszpańskiego producenta CAF.

Pociągami lokalnymi dojedziemy na przykład nad Jezioro Szkoderskie.

Kolej w Czarnogórze - mapa

Czarnogóra – mapa kolejowa (aut. Arbalete, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

KOLEJE CZARNOGÓRSKIE – CENY BILETÓW:

Podgorica – Bar – 2,40 EUR (II klasa) / 3,60 EUR (I klasa)
Podgorica – Bijelo Polje 5,20 EUR (II klasa) / 7,60 EUR (I klasa)
Podgorica – Nikšić 2,80 EUR (II klasa) / 4,20 EUR (I klasa)

Bar – Bijelo Polje – 7,20 EUR (II klasa) / 10,80 EUR (I klasa)
Bar – Nikšić – 4,80 EUR (II klasa) / 7,20 EUR (I klasa)

Ceny biletów według taryfy specjalnej (tylko pociągi lokalne):

Podgorica – Bar – 2 EUR
Podgorica – Nikšić – 2 EUR
Podgorica – Bijelo Polje – 3 EUR
Bar – Nikšić – 4 EUR
Bar – Virpazar – 1 EUR

Cena biletu kupionego u konduktora jest o 1 euro wyższa niż kupionego w kasie.

KOLEJE CZARNOGÓRSKIE – ZNIŻKI:

– studenci i uczniowie mogą korzystać ze zniżek na podstawie specjalnej legitymacji wydanej przez koleje czarnogórskie.
– seniorzy po ukończeniu 75 roku życia podróżują bezpłatnie na podstawie legitymacji K5 wydawanej przez koleje czarnogórskie.
– grupom liczącym ponad 6 osób przysługuje zniżka 30 procent.

KOLEJE CZARNOGÓRSKIE – BILET ROCZNY:

Željeznički prevoz Crne Gore oferuje możliwość zakupu biletu sieciowego ważnego przez roku, umożliwiającego podróżowanie pociągami po sieci kolejowej Czarnogóry bez ograniczeń. Jego cena to 300 euro, więc raczej turystów nie zainteresuje.

BEZPIECZEŃSTWO W POCIĄGACH:

Kolej w Czarnogórze to bezpieczny sposób transportu, jeśli chodzi o kradzieże, napady i tym podobne, natomiast swego czasu pojawiały się informacje o obrzucaniu kamieniami pociągów na trasie Podgorica – Nikšić.

JAK DOJECHAĆ POCIĄGIEM DO CZARNOGÓRY:

Ze względu na remont linii Belgrad – Bar oraz planowany remont linii Budapeszt – Belgrad dojazd pociągiem do Czarnogóry nie jest zalecany, choć jest możliwy przez Budapeszt. Do Budapesztu możemy dojechać na dziesiątki sposobów, dalej jedziemy pociągiem Budapeszt – Belgrad, skąd pociągiem do Czarnogóry.

Obecnie do Czarnogóry najlepiej dolecieć samolotem z Berlina.

Alternatywa to podróż pociągiem do z Bogumina lub Ostrawy do Budapesztu (bilet promocyjny kupujemy w sklepie internetowym kolei czeskich), następnie z Budapesztu do Belgradu i dalej w stronę Czarnogóry.

Czechy - Budapeszt

Tani bilet kolei czeskich do Budapesztu. Trzeba tylko dotrzeć do Bohumina.

CENY BILETÓW MIĘDZYNARODOWYCH:

Ceny biletów międzynarodowych na pociąg Belgrad – Bar od lat pozostają niezmienione:

Belgrad – Bar – cena biletu: 21 EUR (II klasa) / 31,80 EUR (I klasa)
Rezerwacja miejsca do siedzenia: 3 EUR

Belgrad – Podgorica – cena biletu: 19,2 EUR (II klasa) / 28,80 EUR (I klasa)
Rezerwacja miejsca do siedzenia: 3 EUR

Przewóz samochodu (w wyznaczonych pociągach) – 30 EURO

Dopłata do wagonu z miejscami do leżenia: 6 EUR (II klasa) / 9 EUR (I klasa)
Dopłata do wagonu sypialnego (3-osobowy): 15 EUR
Dopłata do wagonu sypialnego (2-osobowy): 20 EUR
Dopłata do wagonu sypialnego (Single): 45 EUR (I klasa)

Poza sezonem możliwy jest zakup biletu w jeszcze niższych cenach.

W wakacje będzie dostępna promocja kolei węgierskich „Montenegro Specjal” umożliwiająca podróż pociągami z Budapesztu do Baru za 66 euro tam i z powrotem (+ dopłata za wagon z miejscami do leżenia lub sypialny). Jak poinformowały koleje węgierskie – bilet będzie dostępny tylko w kasach na dworcach Keleti i Nyugati w Budapeszcie, a więc jest ryzyko, że nie będzie już biletów, kiedy przyjedziemy na miejsce.

Po Czarnogórze można podróżować koleją również z biletem Balkan Flexipass, ale opłaca się to tylko w przewozach międzynarodowych i to młodzieży.

PODSUMOWANIE:

Pociągi w Czarnogórze nie docierają do najpopularniejszych nadmorskich kurortów, jednak warto się nimi przejechać choćby ze względu na piękne widoki – linie kolejowe w Czarnogórze uważane są za jedne z najpiękniejszych w Europie, jeśli nie na świecie.

Planując podróż koleją do Czarnogóry należy wziąć pod uwagę opóźnienia na trasie Belgrad – Bar – sięgają one nawet dziesięciu godzin, choć zdarzają się przypadki, że pociąg przyjedzie punktualnie.

Kolej w Czarnogórze może się pochwalić również ciekawą historią, ale o tym w innych artykułach.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Koleje czarnogórskie

Wagon kolei czarnogórskich

%d bloggers like this: