Kolej na Podróż

Slovak 2017 – pociągiem po Słowacji w lipcu i sierpniu

Koleje słowackie po raz kolejny przygotowały wakacyjny bilet sieciowy Slovak umożliwiający podróżowanie pociągiem po Słowacji w lipcu i sierpniu. W 2017 roku nastąpiły znaczne zmiany w ofercie – oprócz standardowych wersji miesięcznych można zakupić bilet tygodniowy, który nie wymaga zakupu oddzielnych kart zniżkowych kolei słowackich. Jak widać, koleje słowackie wyszły naprzeciw oczekiwaniom podróżnych.

Oferta Slovak obowiązuje od 1 lipca do 31 sierpnia 2017 roku. Jeżeli kupujemy bilet ważny na przykład od 26 sierpnia, ostatnim dniem jego ważności będzie 31 sierpnia bez względu na rodzaj oferty.

Zobacz również:Koszyce – praktyczny przewodnik

Bilet sieciowy Slovak w 2017 roku dostępny jest w następujących wariantach:

Slovak Týždeň – ważny przez siedem następujących po sobie dni lub do ostatniego dnia sierpnia. Jedyny wymagany dokument to ważny dokument tożsamości – dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Cena wynosi 39 euro. Jest to najlepsza oferta dla polskich turystów w wieku 26+. Nie ma ograniczeń wiekowych.

Slovak Junior – ważny przez 31 następujących po sobie dni lub do ostatniego dnia sierpnia. Dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Oferta dla posiadaczy karty JUNIOR RAILPLUS. Cena to 25 euro + 16,5 euro za kartę JUNIOR RAILPLUS. Razem 41,5 euro za miesiąc podróżowania pociągiem po Słowacji.

Slovak Klasik – ważny przez 31 następujących po sobie dni lub do ostatniego dnia sierpnia. Bez ograniczeń wiekowych, wymagane jest posiadanie karty KLASIK RAIPLUS. Bilet kosztuje 55 euro, karta 35 euro, czyli razem zapłacimy 80 euro.

Slovak Senior – ważność jak Slovak Junior i Slovak Klasik. Przeznaczony dla osób powyżej 60 roku życia. Zakup możliwy tylko z kartą SENIOR RAILPLUS. Za bilet zapłacimy 25 euro, za kartę 9,90 euro, łącznie 34,90 euro.

Slovak Student – 31 dni podróżowania pociągiem po Słowacji za 25 euro. Wymagana legitymacja studencka lub specjalna karta chipowa. Odnośnik na stronie kolei słowackich przekierowuje do przewodnika o bezpłatnych przewozach, w którym wyraźnie jest zaznaczone, że bezpłatne przewozy dotyczą także studentów z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, więc to również oferta dla nich. Tylko po co płacić 25 euro, skoro studenci mogą podróżować pociągiem po Słowacji za darmo przez cały rok? Chyba, że nie chce im się wypełniać specjalnych formularzy.

Który wariant wybrać?

Osoby w wieku 26-60 lat, które nie chcą tracić czasu na zbędne formalności, powinny wybrać wariant Slovak Týždeň. Osoby często korzystające z połączeń międzynarodowych w Europie Środkowej i na Bałkanach mogą ewentualnie rozważyć wyrobienie karty zniżkowej przeznaczonej dla ich grupy wiekowej – legitymacje RailPlus uprawniają do zakupów wybranych biletów międzynarodowych ze zniżką 25-30%. Szkoda, że legitymacji nie można wyrobić w Polsce, a na polskiej kolei są praktycznie nieznane.

Zakres ważności biletu:

Slovak to bilet sieciowy ważny w drugiej klasie we wszystkich pociągach uruchamianych przez koleje słowackie, jednak należy zapoznać się ze szczególnymi warunkami przejazdu w niektórych pociągach:

– w pociągach EuroCity podróż odbywa się bez dopłaty.
– w pociągach SuperCity Pendolino należy uiścić dopłatę 1 euro (rezerwacja miejsca).
– w pociągach Intercity obowiązuje dynamiczna taryfa specjalna.
– opłata za miejscówki według taryfy normalnej (w pociągach pospiesznych są fakultatywne).
– dopłaty do wagonów sypialnych i wagonów z miejscami do leżenia w pełnej wysokości.
– możliwość dopłaty do przejazdu pierwszą klasą na konkretnym odcinku.

Gdzie kupić:

Obecnie bilet Slovak można kupić w kasach i centrach obsługi klienta kolei słowackich. Planowane jest uruchomienie sprzedaży przez internet.

Podsumowanie:

Koleje słowackie znacznie poprawiły ofertę Slovak. Nadal daleko jej do doskonałości, jednak umożliwia podróż pociągiem po Słowacji w rozsądnej cenie. Na zwiedzanie najważniejszych miast wystarczy tydzień. Jeżeli znajdziecie niedrogi nocleg w Bratysławie, warto zrobić sobie ponadto wycieczki jednodniowe do Budapesztu, Brna i Wiednia, a jeśli jakimś cudem uda wam się znaleźć niedrogi nocleg w Koszycach, również można na jeden dzień pojechać na Węgry (np. Miskolc, Eger).

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Koleje słowackie

Znany z Republiki Czeskiej pociąg Elefant na trasie Koszyce – Preszów

 

%d bloggers like this: